Zorla Güzellik Oldurmak: Koç – Akrep İlişkisi

Söz konusu aşk olduğunda mantıktan bahsetmek, bahsedilse de mantığın keskin çizgisinde hareket etmek hepimiz için çoğu zaman oldukça güç, hatta bazılarımız için neredeyse imkânsızdır. Neticede gönül ferman dinlemez, aşka zincir vurulmaz. Bazen mantığın ve yaratılışın öne sürdüğü engellere karşın ayrı dünyaların insanları bir araya gelebilir, bu birliktelikten vazgeçmek istemeyebilirler. Bunun ne kadar ikircikli, yıpratıcı ve zor bir süreç olduğunu da en iyi bu durumu yaşayan burçlar bilir. Daha önceki paylaşımlarımızda “zorla güzellik olmaz” dediğimiz eşleşmelerin eğer çok isterlerse nasıl “zorla güzellik” olduracağını bu yazıyla sizlere aktarıyoruz.

Marsın yöneticiliğini yaptığı bu iki burç da doğuştan savaşçıdır ve pes etmek nedir bilmezler, libidoları oldukça yüksektir ve cinsel açıdan hiperaktif sayılabilirler. Bu yönden bakılınca iyi bir çift, iyi bir takım olabilecekleri düşünülebilir ancak bu birliktelik pek de kolay olmayacaktır. Koç-akrep ilişkisinde öne çıkan başlıca sorunlu temalar aşağıdaki gibidir.

Kontrol

Koç, Zodyak’ın ilk burcu ve ateş grubunun lideridir. Önce hareket eder, sonra düşünür. Hatta çoğu zaman attığı adımların sonuçlarını düşünmek zorunda kalır. Öte yandan su grubunun sabit burcu olan Akrep, strateji insanıdır. Her şeyi derinlemesine bilmek, gölgelerden hayatını sorunsuzca yönetmek ister. Sezgilerinin de yardımıyla tüm değişkenleri hesaba katarak atacağı adımları planlar ve sonuçlarından emin olmadan harekete geçmez. Koçun bitmeyen kontrolsüz enerjisi ve spontane yaşam tarzı, önünü görmek ve güvende hissetmek isteyen akrep için ciddi bir sorundur ve büyük kaygılara yol açar. Koç burcu son dakikada sırt çantasını hazırlayıp, iki bilet alıp yola koyulabilecekken, Akrep insanı o romantik akşam yemeğinden sonra hangi iç çamaşırıyla partnerini otel odasına dönmeye ikna edeceğine kadar yapacakları tatilin tüm detaylarını önceden planlamış olmayı ve kontrolü elinde tutmayı ister. Akrebin ilişkide derinlik, güven ve ciddiyet ihtiyacı da plansız, akışına göre ve saman alevi gibi heveslerin heyecanıyla yaşayan Koç’a boğucu ve kısıtlayıcı gelebilir. Bu gibi durumlarda Koçun ağzından “kendimi kafese konmuş bir kartal gibi kapana kısılmış hissediyorum”, Akrebin ağzından da “kaygan zeminde gözlerim bağlı yürüyorum, hatta sürükleniyorum ve sonum ne olacak bilmiyorum” gibi rüyanızda görseniz hayrola diyeceğiniz itirafları duymak oldukça mümkündür. Peki, bu durumda taraflar ne yapmalı?

Koç, Akrebin sezgilerine güvenmeyi öğrenirse, ölümsüzlüğü keşfetmese de hızlı yaşadığı için genç ölmekten kurtulacaktır. Akrep güçlü öngörüleriyle, stratejik düşünceleriyle Koçun çok daha sağlıklı kararlar almasına yardımcı olur ve sürekli yön değiştiren, odağını kaybeden hayatını kontrol altında tutmasını sağlayabilir. Aynı zamanda Koç, gençlik heveslerine harcadığı zamanın geri gelmeyeceğinin bilincine varıp Akreple derinleşmeye gönüllü olursa, kıyamet gününde bile kendisine siper olacak ve desteğini hiçbir şekilde esirgemeyecek bir yoldaş kazanacaktır. Akrep de, Koç ile birlikte hayatın sürprizlerle dolu olduğu gerçeğini kabul etmelidir. Her yıkımdan alnının akıyla daha güçlü bir şekilde ayağa kalkan yenilmez savaşçı, engel tanımayan ve yenilgiyi kabul etmeyen Koçun enerjisine ayak uydurabilecek gücü kendi içinde bulmalıdır. Plansız gelişmelere daima hazırlıklı olup olayları en iyi şekilde yönetmeyi başarırsa, Koç’un iyimserliği ve pozitif enerjisiyle hayatının ne kadar renklendiğini fark edecektir.

Cinsellik

Koç ve akrebin libidoları oldukça yüksek olmalarına karşın cinsel yaşamları bir süre sonra yıpratıcı bir hal alabilir. Farklı deneyimlere ve fantezilere doğal bir eğilimi ve merakı olan Akrep, Koçun hayal gücünün sınırlarını fazlasıyla aşan bir haz denizinde yüzmelerini sağlar. Sonuç odaklı Koç böylesi bir yaratıcılıktan mahrum olsa bile Akrebin iştahı devasa egosuna övgü olduğundan şikâyet etmez ve üzerine düşeni layığıyla yerine getirir. Fakat zaman içerisinde bu durum çok daha farklı bir şeye evrilebilir. Sabırsız Koç, bilhassa kendisinin haz sağlayıcı olduğu uzun oyunlardan ve bitmeyen fantezilerden sıkılıp kısa sürede tatmin olma isteğiyle hareket etmeye başlayabilir ve işi bittikten sonra arkasını dönüp uyumaktan çekinmez. Tutkulu Akrep ise cinsellikte bir zevk nesnesi haline geldiğini düşünebilir ve bu durumda üzerine yapışan bazı rollerden rahatsız olması kaçınılmazdır. Süresi kısalan ve fantezisi azalan cinsellik, Akrebin kendini, öz değerini ve ilişkiye dair kararlarını sorgulamasına sebep olur. İhanetin tek bir şekilde olmadığını düşünen Akrep için bu durum kendisine bir hakaret olup ihanetle eşdeğer sayılabilir ve ihanete uğrayan bir akrebin neler yapabileceğini biz bile tahmin edemeyiz. Peki, taraflar ne yapmalı?

Koç ve Akrebin hızlı, yırtıcı, rekabetçi ve doyumsuz cinsel yaşamı kendilerini tüketmeye başladığında, biraz geri çekilip düşünmekte fayda vardır. Bunu duymak iki burcun da hoşuna gitmeyecektir ancak biraz mesafe ve özlem, ikilinin birlikte en iyi yaptıkları ve en keyif aldıkları şeyleri görmelerine yardımcı olur. Koç hızlıca işini bitirip arkasını dönüp uyumaktan vazgeçince, Akrep de paranoyaları sebebiyle Koça hayatı zindan etmekten vazgeçecektir. Tetiklenmeleri için en ufak temasın yeterli olduğu bu çiftin şehveti kısa sürede körüklenecek ve haz denizinde belki de daha derinlere ineceklerdir.

Rekabet

Zodyak’ın iki pes etmez savaşçısı, ilişki içindeyken farkında olmadan kendi aralarında bile devamlı rekabet içindedir. Bu rekabet başta tatlı bir çekişmeden ibaret olsa bile zaman içerisinde kariyer, eğitim, sosyal çevre ve hatta aile gibi konularda ciddi sorunlara sebep olabilir. Örneğin farklı bakış açılarına sahip ebeveyn Koç ve Akrep, çocukların ahlaki ve akademik eğitimleri konusunda devamlı bir çatışma içine girebilir ve çocuğun sağlıklı gelişimi için ihtiyaç duyduğu istikrarlı tutumu ve huzurlu ortamı sıklıkla bozabilir. Finansal durum ve kişisel harcamalar konusunda da çatışma ihtimali yüksek olan bu iki burç, rekabet içine girip birbiriyle yarışabilir. Sosyal ve girişken Koç ilişkilerinin seviyesini ayarlayamazsa, içe dönük ve seçici olan Akrebi kıskandırabilir sosyal bir rekabet içine girebilirler. Rekabet tatsız bir hal alıp tartışmaya döndüğünde, öfke kontrolü olmayan Koç oldukça patavatsız ve kırıcı söylemlerle Akrebi yaralayabilir. Yaralanan Akrep, aşkta ve savaşta her yol mubahtır diyerek Koçu en hassas yerlerinden kalıcı hasara sebep olacak şekilde vurmaktan çekinmez. Bu durum içinden çıkılmaz bir hal aldığında, ayrılmak istemiyorsanız, ne yapmalı?

Patlamaya hazır bir bomba, avuca alınamayacak bir ateş topu olan Koç, doğası gereği son derece hırçın ve hırslıdır. Dişil bir burç olan Akrep ise genellikle rekabeti başlatmaz, ancak rekabete girdiğinde üstün gelmeden pes etmez. Dolayısıyla Akrep, Koçun yapısını iyi çözümlemeli ve Koçun içgüdüsel olarak her konuda saçtığı rekabet kıvılcımlarına alevlenmemeyi öğrenmelidir. Ağır provokasyona ve meydan okumalara karşı soğukkanlılığını koruması gereken taraf maalesef Akreptir. Çünkü Koç, çok istese bile, rekabet fitilini ateşlemekten vazgeçemeyecektir. Öte yandan Koçun yapması gereken ise, öfke kontrolü için gerekirse profesyonel yardım almak ve kendi sesinin dışındakileri de duymaya başlamaktır. Yanındaki kişinin herhangi biri değil de partnerinin olduğunu kabul etmeli, hassasiyetlerinin farkına varmalı ve söylemlerini, davranışlarını kalp süzgecinden geçirmelidir. Eğer Koç, öfkesine yenik düşüp Akrebi rekabet çukuruna sürüklemeye devam ederse, kuyruk darbeleri ve ölümcül zehirle baş etmeyi öğrenmek zorunda kalacaktır.

Kıskançlık

Koç, akışına göre gelişigüzel hareket eder, detaylara takılmaz ve istediğini bir şekilde alır, Akrep ise altını üstüne getirmediği bir bilgi kırıntısı bırakmaz ve entrikalarıyla arzuladığını elde eder. Reddedilmeyi sevmeyen Koçun istekli, hırslı ve ısrarcı tutumu, ilişkinin kovalayanı olduğu izlenimini yaratsa da, gizemli Akrebin muallakta bırakan ve sabır sınayan tavrı ilişkinin kaçanı olduğunu düşündürse de, zaman içinde bunların doğru olmadığı anlaşılır. Akrep, aşkı mezarda bile bitmeyeceği için kendini koruma amacıyla zaman kazanmaya çalışmış, Koç da “Hayır” cevabı almadığı için ya da alsa bile bu kelimenin anlamını bilmediği için pes etmemiştir. Sonuç olarak, bu ilişkinin bir kaçan-kovalayan dinamiği yoktur, taraflar buna müsaade etmez. Koç da, Akrep de, hayatları boyunca istediklerini elde etmenin bir yolunu geliştirmişlerdir ve birbirlerini istediklerinde ellerinden geleni ardına koymazlar. Ancak söz konusu istekler konusunda Koç, maalesef Akrep kadar istikrarlı olmayabilir. Koç için mühim olan mücadele ve zafer duygusudur, bunları elde ettikten sonra hevesi ciddi ölçüde azalır. Hayattan, insanlardan, ilişkilerinden ne istediği, ne beklediği konusunda son derece emin ve kararlı olan, bu sebeple ciddi ilişkileri konusunda ince eleyip sık dokuyan Akrep için, saman alevi gibi parlayıp sönen, kısa sürede odağı değişen Koçun bu tutumunu görmek çok yaralayıcıdır. Koçun istediğini elde ettikten sonra kendi hayatına, kişisel alanına ve sosyal çevresine dönmek istemesi, hayalini kurduğu ruhani bütünleşmeyi yaşamaya hazırlanan Akrebin içinden bir şeytan çıkmasına sebep olur. Akrep, ilişkilerinde kişisel alana ve kişilerin kendilerine ait bir hayatları olabileceğine asla inanmaz. Akrebin idealize ettiği ilişkide, sosyal medya ve hatta internet bankacılığı şifreleri bile paylaşılmış olmalıdır, iş ve sosyal çevrelerindeki tüm insanlar partnerlerin onayını almalı ve alamayanlar derhal hayatlarından çıkarılmalıdır, partnerler yalnızca birbirlerini arzulamalı ve yalnızca birbirlerini şımartmalı, başkalarına yöneltilen en ufak iltifat bile cezasız kalmamalıdır, eski sevgililer tarihin tozlu sayfalarıyla cayır cayır yanmalı ve Akrepsiz bir geleceğin düşüncesi dahi en acımasız intikamlardan payına düşeni almalıdır. Bunu sesli bir şekilde dile getirmese bile Akrep, âşık olduğu kişiye ruhen, zihnen ve bedenen zincirlenir, karşı tarafın da aynı derecede kendisine bağlanmasını ve adanmasını bekler. Akrebi sorgulamaya itecek en ufak bir şüphe kırıntısı, çok büyük sorunlara sebep olur. Yalnızca racon sebebiyle, laf olsun diye kıskanç olan Koç, Akrebin duygusal yükünü hafifletmek için çaba harcamadığı gibi onun bu durumuyla eğlenmeyi seçebilir. Farkında olmadan daha büyük yaralar açan Koç, Akrebin hayatı ikisine de zehir etmesine sebep olabilir. Peki, bu durumda ne yapmalı?

İlişkiler karşılıklı özveri ile yürür ancak bu konuda Koç, daha büyük sorumluluğun kendisinde olduğunu anlamalıdır. Koç, Akrebin kıskançlığını ve bunun Akrebin kontrolünde olmadığını kabul etmeli, Akrebi kışkırtacak tavır ve davranışlardan kaçınmalıdır. Koç, ilişkide kıskançlığı bir rekabet alanı haline asla getirmemeli, Akrebin kıskançlığını kendi egosunu okşamak için kötüye kullanmamalı ve kıskançlık konusunda öfkelenmemeyi öğrenmelidir. Eğer Koç, Akrebi gerçekten hayatında istiyorsa, belki de yalnızca bu konuda tamamen teslim olmalıdır. Örneğin Akrep bunu talep etmese bile Koç onunla şifrelerini paylaşır, her konuda Akrebe eksiksiz ve yalansız bir şekilde açık olur, Akrebin hayatındaki diğer herkesten çok daha özel ve güzel bir yerde olduğunu hissettirirse, kıskançlık problemini büyük ölçüde çözmüş olurlar. Akrep, güvenmek için bilmeye ihtiyaç duyar. Öte yandan Akrep, sabrı ve öfke kontrolü olmayan Koç karşısında, ilişkisini ve ruh sağlığını korumak için, içten içe yanıp kavrulsa bile, kafasında bin tane tilki dolaşsa bile Koça bu kıskançlığı hissettirmemelidir. Koçla arasına başka bir cephe açmamak için kendiyle mücadele etmeli, gerekirse bu konuda profesyonel destek alıp hayatı kendine ve partnerine zindan etmemeyi öğrenmelidir. Akrep, Koçun ne kadar dürüst ve dobra olduğunu kendine sıkça hatırlatmalı, Akrebi değil de bir başkasını isteyecek olsa Koçun bunu açıkça söyleyeceğinin farkına varmalıdır. Hayatı boyunca defalarca küllerinden doğan Akrep, ayrılığın bir son olmadığını ve bununla yaşayabileceğini kendine hatırlatmalıdır. Akrep, inanmasa bile, kendisinin de bir kişisel alanı olabileceğini fark etmeli ve bu güçlü enerjisini kendine, ilgi alanlarına, uğraşlarına yöneltmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir