Zodyak’ta Kırmızı Kart Can Yakar! Hakem Düdüğünü Hangi Burçlara Çalar?  

Zodyak turnuvasında sahaya 12 kişi çıkar, herkes kendince çalıp gönlünce oynar! Oyunun belirgin kuralları olmasa da keskin yasakları vardır. Yasağı delen kırmızı kartı yer oyunun dışına atılınca aklını başına belki toplar. Bakalım hakem düdüğünü burçların hangi davranışları için çalar?

Koç

Öfken çizgiyi aşar, dilin takım arkadaşlarının boynuna dolanırsa o düdük öter. Sinirin yatışmaz, sözlü dalaşın yerini yumruk dövüşüne bırakırsa cepte sakince yatan kırmızı kart bile yerinden fırlar. İşleri ilkel yöntemlerle çözmeye çalışırsan, hakem tribünleri bile yasaklar!

Boğa

İnadım inat dediğim olacak diyenler elini kolunu sallayacak mı sandın, sana da önden meze niyetine cayır cayır bir düdük var! Sen seversin önden atıştırmayı. Yemeği fazla kaçırıp, idmanlara katılmak yerine keyfine dalar, yan gelip yatarsan sporcudan disiplin bekleyen hakem kırmızı kartı basar! Bedava değil mi, canı sıkılır bir de sarı kart atar!

İkizler

Yalanın dozu kaçar, dilinin çatalı önüne geleni sokarsa, pembe gözlüklerin düşer, kırmızı ışıklar yanar! Hızını alamayıp dur ikazlarında depara kalkar, zehrini akıtmadan vazgeçmeyi kabul etmezsen hakem düdüğüne davranıp nefesini harcamaz, direk kırmızı kartı basar!

Yengeç

Sevdiklerin söz konusu olduğunda diğer herkesin ayağını kaydırır, üstüne mağdur edebiyatıyla herkesi kandırırsan halin duman! Bir yandan “Kırılıyorum, bozuluyorum, canımı yakıyorsun, alınıyorum” derken öte yandan kıskaçlarını çıkarıp ceza kesersen olmaz. Buna hakem de göz yummaz! Cezası kırmızı kartsız kalmaz.

Aslan

“Her şeyin en iyisini ben bilirim, engel tanımam, kimseye uymam” deyip kural ihlali yapman yetmezmiş gibi, cezanı da kabul etmezsen direk kırmızı kart! Ormanların kralı olabilirsin ama Zodyak’ta monarşi yok. Oyunun kuralına uymayana torpil hiç yok! Sen de herkes gibi kırmızı kartın tadına bakınca umarız ki kibrinin kurbanı olduğunu anlarsın.

Başak

Ona güzel olmamışsın, buna yanlış yapmışsın, ötekine ne biçim seçmişsin, berikine hiç becerememişsin! Her işe maydanoz, her yemeğe salça olmak zorunda mısın? Değilsin! Olursan kırmızı kartı yersin! Toplumsa seni görür, başarısız ilan edilirsin. İyisi mi negatif fikirlerini kendine sakla. Sonra hakem kurbanı oldum diye ağlama.

Terazi

Sen de kesin yapmacık iyiliğinden kaybedersin. Ne öfke nöbeti ne elinin tersi, dilinin zehri, bakışının keskini! Kimsenin topuna davranmaz, ipine atlamaz, kimselere çamur sıçramasın diye hız yapmaz ama yaranamazsın. Çünkü her şeyin fazlası zarardır. İnsanların kararlarına ortak, sırtlarına yük olursun. Öyle iyi davranırsın, sessiz kalır, etliye sütlüye bulaşmazsın ki hakem bile kart göstermeye utanır. Tam da o anda düdüklü bir kartı hakkıyla yersin!

Akrep

İntikam yemini ettiğin anda düdüğü yer, gözlerini kısıp sinsi bakışlarınla düşmanını yediğin an ikinci düdüğü ensende hisseder, hafiyelik başında yakalanırsan sarı kartı görür, son darbeyi yapmadan hemen önce kırmızı kartla planını iptal edersin. Biz de yedik! Sen yolundan sapar, sözünden döner misin? Vazgeçtim gibi görünüp bacadan girer, intikam yemeğini yemeden rahat etmezsin. Ama takımdan men, hayattan men, sevgiden men kararını da bu sayede hak edersin.

Yay

Ok gibi fırlar, yay gibi gerilir, tersini düzüne çevirir, gülerken ağlatıverirsin. Böyle ayarsızlıklara turnuvada yer çok ama kontrolsüz güçlere geçit yoktur bilesin. “Ateş beni çağırıyor” deyip fırlar, korkusuzca her tepeden atlar, kural, kaide ne varsa yok sayarsan, kırmızı kart başına patlar!

Oğlak

Kendi çıkarların uğruna ayaklarına taktığın dozerle önüne geleni ezer, zirveye çıkmak için herkesin üstüne basa basa kendine yol yaparsan düdüğü yersin. Hiç öyle “sen benim kim olduğumu biliyor musun, itibarım, kariyerim, cemiyetteki namım” diye bas bas bağırma, kırmızı kartını usulca al ve rezillik çıkarmadan oyundan ayrıl.

Kova

Eğer bir ekip işi varsa, oyunun kuralında 12 kişinin de ayrı ayrı görevleri varsa, kalkıp “ben kafama göre takılırım, aykırıyım” diyemezsin. Bildiğin yanlış çıkınca, kıyametler koparır, kendini düzeltmektense herkese savaş açar, her şeye muhalefet olursan ister deli ol ister dahi, kırmızı kartı yersin.

Balık

Ben unumu eledim, eleğimi astım! Dünyadan elimi eteğimi çektim, herkesi Allah’a emanet ettim” diyerek ne hakemin düdüğünden kurtulabilirsin ne de taraftarın küfründen. İyisi mi hayata dön, sorumluluklarını bil, yükünü sırtına sar, gerekeni yap. Sözde düşlerle hayat geçmez, tembellikle ömür bitmez. “Ben yokum” dersen kabul, kırmızı kart oyundan atmaya yarıyor, sorun yok!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.