Zodyak’ın İlk Keşfedilen Burçları Neden Çatışma Halinde?

Dünyanın bir düzeni var, doğanın kuralları olduğu gibi. Büyük balık küçük balığı yer, güçlü zayıfı ezer, kapitalist düzen insanlığı köle eder ve liste böyle uzar gider. Fakat bu döngü son 100 senedir yaşanmıyor, tarihin hangi devrine giderseniz gidin, şekil değiştirmiş bir şekilde yine karşınıza çıkıyor. Hem güç savaşları yaşanıyor hem de herkes birbirine ihtiyaç duyuyor. Besin zincirinin halkaları gibi, aslında orta sınıf etçiller, otçulları mideye indiriyor, yırtıcılar ise şampiyonluğunu ilan ediyor.

İşin astroloji kısmı da tam anlamıyla böyle ilerliyor. Zodyak’ın ilk burçları birbirleriyle zorlu açılar kuruyor, hepsi birer sabit olduğu için aralarındaki kavga asla nihayete ermiyor. Muhalif Kovalar, otoriter Aslanlara karşı koymaya çalışıyor. Akrepler alttan alttan tahtı ele geçirmek için sinsi planlar yapıyor, stratejilerini oluşturuyor. Boğalar bir köşede boynuzlarını gösterip bütün ganimete konmak istiyor, herkes birbiriyle çatışıyor, ortalık toz dumana karışıyor.

Peki Zodyak’ın ilk burçları aslında neleri simgeliyor? Dayanıklı Boğa burcu, bereket, güvenlik gibi konuları; despot Aslan, güç ve yönetimi, ilkeli Kova, insanı, hakkı, adaleti; gizemli Akrep ise dünyanın ruhani tarafını, yerin altındaki kısmını temsil ediyor. Yani başka bir deyişle otoriteyi Aslanlar, toprak soylularını Boğalar, dini ve ruhani gücü Akrepler, halkı ise Kovalar simgeliyor. En başta da dediğimiz gibi bu kadar çatışma içinde olan bu sabit burçlar, bir yandan birbirleri olmadan yaşayamıyor.

Nasıl mı? Halk olmadan Aslanın otoritesi bir işe yaramıyor. Baskı ve siyasi güç bulunmayan bir toplumda Kovalar hiçbir şeye kafa tutamıyor. Akreplerin hırsı ceplerinde kalıyor, yaptıkları onca planı eyleme geçiremeden çöpe atıyor. Boğaların geleneksel yapısı olmadan, gelecek Kovalar için hiçbir şey ifade etmiyor. Tabii bir yandan da Boğalar gelenekseli savunuyor, Kovalar hep ileriye bakıyor; Aslan krallığını ilan etmek istiyor, Kovalar boyun eğmeye yanaşmıyor. Hal böyle olunca içinden çıkılamaz bir döngü almış başını gidiyor.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.