Zodyak İntihar Timi

Takım çalışması maalesef çoğu zaman hedeflendiği gibi iş yükünü eşit ölçüde dağıtarak bireylerin omuzlarındaki yükü hafifletmez. Her takımın çalışkanları, kaytaranları ve sorun çıkaranları vardır… Biz de burçları bir ödev projesi ya da iş için aynı takıma yerleştiriyoruz. Bakalım bu takımda hangi burç hangi rolde ve ne yapıyor?

Koç

Öncü bir burç olan Koç doğuştan bir liderdir. Hevesli, güdümlü ve yenilikçi olmanın yanı sıra korkusuz ve atılgan olması onu çok iyi bir girişimci yapar. Takımı için öne çıkmaktan ve çoğu zaman takımı için risk almaktan çekinmez. Takım arkadaşlarıyla sık sık kavgaya tutuşsa da takım ruhunu kazandığında onlar için yapmayacağı çok az şey vardır. Öte yandan her yeni fikre ve projeye damdan düşer gibi atlaması sonucunda ekibini altından kalkamayacağı bir yükün altına sokabilir, bu da yargılama becerisini sorgulamamıza sebep olur.

Boğa

Takımın en güvenilir ismi olabilecek potansiyelle Boğa son derece çalışkandır ve iş yükünün büyük bir kısmını gönüllü olarak kendisi üstlenir. Bilhassa maddi olarak kendini güvende hissediyorsa, ek ücret ya da kanaat notu gibi güçlü bir motivasyonu varsa, hiç şikâyet etmeden söyleneni yapar ve ortaya çok kaliteli işler çıkarır. Eğer yeterince güdülenmez ise, uyaranları zayıf bulursa, postu serip tembellik etme eğilimindedir. Boğanın ortaya koyduğu işin kalitesine göre maaşını ya da notunu ne kadar tatmin edici bulduğunu söyleyebilirsiniz.

İkizler

Akıl almaz enerjisiyle dikkat çeken İkizler, takım çalışmasına odaklanmak yerine bir kerede birkaç farklı işe yoğunlaşma, hatta hobilerine yönelme eğilimindedir. Onu takım çalışmasına yoğunlaştırmak için büyük miktarda uyarım, gerekli olduğunda değişim ve çeşitli zorlukların göze alınması gerekir. Aksi takdirde çabuk sıkılıp bu enerjilerini daha karanlık ve manipülatif bir alana kaydırabilir, takım içinde entrikalar çevirmeye başlayabilir. Bunun sonucunda takımın alt üst olması kaçınılmazdır.

Yengeç

Topluluk bilincinin ve kültürün değer gördüğü, herkesin sorumluluklarını ve hadlerini bildiği ideal bir ortamda tüm enerjisiyle parlayacak olan Yengeç doğuştan bir takım oyuncusudur. Çevresine bir çeşit aile sıcaklığı ve dayanışma ruhu yayar. Duygusal ihtiyaçlarının karşılandığını hissettiğinde öncü bir burç olarak sorumluluk almaya ve bu sorumlulukların üstesinden kolaylıkla gelmeye yatkındır. Ancak incitilir ya da acımasızca eleştirilirse kabuğuna çekilmesi kaçınılmazdır ve takım arkadaşları Yengeç’i konuya kayıtsız kalmakla suçlayabilir.

Aslan

Tüm takımın takdirini arzulayan Aslan direkt olarak bunu talep etmekte gecikmez. Ender becerilerine ve kendi eşsizliğine olan inancı tamamen yersiz değildir. Sıcaklığıyla, ihtişamıyla, cömertliğiyle, yetkinliğiyle, doğal liderlik becerisiyle en kral takım arkadaşı olma potansiyelini taşır. Profesyonellik ile Aslan arasında duran tek şey egosudur ki bunu aşabilirse çok arzuladığı takdiri kısa sürede kazanır, hem takımı hem de kendisi engel tanımadan hedeflerine ulaşmayı başarır.

Başak

Titiz, çalışkan ve işkolik olan Başak tek kelimeyle özetlenebilir; “mükemmeliyetçi”. Kuşkusuz yüksek standartları vardır, hatta bazıları gerçek olamayacak kadar yüksek beklentileri olduğunu söyleyebilir, ancak asla bir işi yarım bıraktığı görülmemiştir. Yaptığı işin hakkını vermeden içi rahat etmez. Sık sık parmaklarını başkalarının kusurlarına çevirip eleştiride bulunması rahatsız edici olsa da ortalama bir Başak’ın sıradanlığa tahammülü yoktur ve takım çalışmasına uygun değilmiş gibi dursa da takımı için en iyisini ister.

Terazi

Nazik davranışları ve parıltılı diksiyonuyla herkesi etkilemek, Terazi’nin görevidir. Usta bir iletişimcidir ve onu diğerlerinden ayıran özelliği diplomatik becerileridir. Adil ve sağduyulu mizacı, kendisini kolaylıkla ego savaşlarının ortasında bulmasına sebep olur, dengeyi yeniden kurma işi ona kalır. Takımın barış elçisi olmakla kalmayıp yoğun stresli çalışmanın sonucunda zihnine bir duvar örmesi, “mesafeli” olmakla suçlanmasına sebep olur. Takımın yüzüne ışık getirmesine ve ortamı canlandırmasına alışılmıştır.

Akrep

Akrep en basit anlatımla “yoğun” olarak tanımlanabilir. Durağan suyun derin olduğunu söylerler, Akrebin özgüveni de böyledir, ateş burçlarına kıyasla daha sessizdir. Sarsılmaz ve neredeyse endişe verici özgüveniyle takımda onu fark etmek zor değildir. Hırslı ve ketum doğası, onu en iyi takım oyuncusu yapmaz, ancak keskin ve korkutucu derecede algısal zihni onu daima başarılı kılar. Takımın kara kaplı defterini o tutar, olan biteni, görüneni ve perde arkasını, herkesin her şeyini en iyi o bilir.

Yay

Her şeyden önce pozitif ve toplum için çalışan biri olan Yay, sınırsız enerji rezervi sayesinde eylemin ön saflarında yer almak ister. Üretken, harekete geçiren ve genel olarak neşeli bir takım arkadaşıdır. Yeni fikirlere ve yenilikçi yaklaşımlara korkusuzca atılır. Gün ışığı gibi bir enerji patlamasına ve iyimserliğe ihtiyacınız varsa, Yay en iyi seçimdir. Öte yandan bir projeye kendisini adaması için çok fazla uyarıcıya ihtiyaç duyar. Açık sözlü ve hatta patavatsız tutumu da taktik gerektiren durumlarda pek işe yaramaz.

Oğlak

Oğlak, başarılı olmak için yaratılmıştır ve bu nedenle kendi öz değerinin büyük bir kısmı, profesyonel duruşuna bağlıdır. Yaptığı işin zirvesinde elde edeceği prestij ve statüyü arzular, oraya ulaşmak için kararlı ve iddialıdır. Takım içi rekabeti sever ve kendi başarısı için çabalar. Onu zirveye tırmanmak için debelenirken görmek pek olası değildir, mantıklı bir toprak burcu olan Oğlak yarışı yavaş ve istikrarlı bir şekilde kazanır. Durum odaklı olduğu için bazen yüzeysellik veya seçicilikle suçlanabilir.

Kova

Kova’nın özgün ve meraklı bir düşünür olduğu garanti edilir, yenilikçi bir ruh ve statükonun meydan okuyucusudur. Ana ilgi alanı, bencil kazançlar, unvanlar veya ağır maaş çekleri değildir (yine de bizi yanlış anlamayın, büyük maaşlar da iyidir). Aksine, ortalama Kova, mesleki ya da akademik çabalarının bir şekilde daha büyük bir neden veya ilkeye katkıda bulunduğunu bilmek ister. Zaman zaman işleri zorlaştırmakla suçlanabilir, sonuçta takım çalışmasında her ayrıntı etik değer için analiz edilmek zorunda değildir.

Balık

Balık için ideal çalışma ortamı geleneksel 9 – 5 mesaisi yapan iş yerleri ya da katı kurallarla yönetilen eğitim kurumları değildir. Bu tarz yerlerde içine gireceği muhtemel bir takım çalışmasında çok fazla zorlanır. Uyum problemi yaşayıp sık sık okul ya da iş değiştirmesi mümkündür. Bunun yerine bireyciliğin daha iyi değerlendirildiği bir yerde mutlu olur. Takımın avangardı olmasına izin verildiği sürece takım arkadaşlarını hayal kırıklığına uğratmaz. Balık’ın hayal gücü, öngörülemeyenin gerçekleşmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.