Zodyak Adetlerine Uygun Düğünden Burç Manzaraları!

Türkiye’de ebeveynlerin rüyası, kadınların çocukluk hülyası, erkekler için sorumluluk zamanı evlilik çoğu zaman gürültülü ve bol tepinmeli bir düğün organizasyonuyla taçlanır, davetliler o güne kadar itinayla besleyip büyüttüğü kurtlarını özgürlüklerine bırakır! Masraflıdır düğün, kıyafeti, kuaförü, takısı derken herkesin cebine hafifçe sarsar. Biz de örnek bir düğünde gözlerimizi burçlara çevirdik, yapacakları olası hatalar konusunda önden uyarımızı yapalım dedik!

Koç       

Her şeyin olduğu gibi bu düğünün de en hevesli katılımcısı olma, kahvaltısını yapıp ayakta beklemeye başlama. Düğünden önce program yapsan saatin şaşar, yapmasan boşluktan canın sıkılır, için patlar! Tüm evi telaşa verip insanların yarım yamalak hazırlanmaları için tantana yapma! Düğün mekanına herkesten evvel varıp kapıda kalma. Sen evlenmiyorsun ya ortalığı ayağa kaldırma, kendini sahneye sakla önceden bu kadar yorma!

Boğa    

Gereksiz samimiyet rüzgarına kapılan kalabalığın içinde, asırlardır görmediğin insanların sulu öpücüklerini de düğün tantanasını da sevmezsin! Zaten kendi hazırlık masrafları yetmezmiş gibi düğün hediyesi almayı da zulüm diye çekersin! Kuyumcuya gider, çeyrek fiyatlarının astronomik olduğunu görünce şöyle bir irkilir, gözünü gram altına dikersin! Sen yine de bir kere daha düşün, anlaşılırsa önceden taktığın çeyreklere de şaibe bulaşır unutma. “Gram altın alırım arada kaynar deyip madara olma!”

İkizler  

Senin için düğünden güzel organizasyon mu var? Hem yeni bilgi vadeder hem istesen bir araya getiremeyeceğin kalabalıkları önüne serer! Sen de hazır bulmuşsun mahşer yerini, sohbetin kafasını gözünü yarar, sıra beline gelirse onu da kırarsın! Halinden bin memnun sohbete dalar, ayak üstü gördüğünü sorguya çekip kilitlersin! Düğün başlar, ilk dans tamamlanır, pasta kesilir, sahnede insanlar müzik eşliğinde fıkır fıkır kaynar, sen beş anlatır, bir dinler, sohbetin dibini boylarsın. “Ama insanlar seninle konuşmaya değil eğlenmeye geldi, dedikodularınla tüm geceyi mahvetme”

Yengeç

Çocukluk rüyan başkasının gerçeğine dönüşmüş, karşılaştığın hiçbir geleneksel anı, birkaç damla gözyaşı serpiştirmeden geçmemişsindir. Beyaz gelinlikler içinde süzülen kuğu gibi bir gelin, güzünde güller açan ebeveynler, ağzı kulaklarında bir damat, hayalindeki fotoğrafın içinde, sevdiklerinin en mutlu gününde dalıp dalıp gitmişsindir. Düğün biter sıradaki gelini tayin etme operasyonu için gelin çiçeğini hızlıca atar! Yengeç sözümüz sana; “senin de hayallerin var ama gelin çiçeğini kapma yarışında bir yerini sakatlama!”

Aslan   

Nerede bir davet görsen hazırlıklara tam gaz başlar, kıyafetin en gösterişlisini arar bulur, pulun payetin dibine vurur, ilgi odağı olmaya bayılırsın! Arka masalarda oturup kaybolmayı göze almaz, neredeyse gelin masasına kurulursun. Ama bugün senin değil, gelin ile damadın en mutlu günü ve insanlar seni değil onları görmeye geldi, düğünün başrolünün ayağını kaydırma! “Gösterişi abartıp gelini gölgede bırakma!”

Başak  

Stil yarışmasında mısın, düğün merasiminde mi belli değil! baş jüri koltuğuna oturunca kalkmaz, yanına aldığın iki memnuniyetsizle sağ baştan eleştirmeye koyulursun! Onun saçı ne biçim, ötekinin ayakkabısı pek sakil, sığamadığı elbiseyi zorla kapatanlar mı dersin, yataktan kalktığı gibi gelenler mi; herkes senin göz markajında, sivri dilinin konusunda! Düğün bu düğün! Eğlenmene bak! “Milletin saçını başını eleştirip mutsuzluk saçma!”

Terazi  

Organizasyon tarihini duyduğundan beri koyuldun partner arayışına! Onun ten rengi elbisene uygun değil, bu dansıma eşlikte hiç iyi değil, ayakkabılarıma uymaz, grubuma uyumlu durmaz; derken yalnız kaldın da eşli katılım şart değil onu kaçırdın! Bir davete de yalnız katılsan dünya mı yanar, iyisi mi tak çantanı koluna vur eğlencenin davuluna! “Yalnız gitmem diye yan çizmeye kalkma, damsız alıyorlar sonuçta!”

Akrep  

Aldın düğün haberini, kalabalıklar içine çıkmak, bolca ortam koklamak, bilgi toplamak vakti gelince tebessümü kondurdun yüzüne! Ama “düğün” kelimesine dikkat; cenaze törenine gitmiyorsun, peşinen söyleyelim karalar bağlama! Tamam pembeler, yeşiller, sarılar giymeni beklemek fazla hayalcilik olur ama simsiyah da giyinme! Metalik renkler, bordolar, kırmızılar da senin, geceden ne çıkacağı belli mi olur, belki hayatının aşkı elbisenin minik dekoltesine vurulur!

Yay       

“Burada olduğuma şükretsinler, uzaklardan bir zarf da atabilirdim!” deyip, püsküllü botların ya da şipidik sandaletlerinle de düğüne katılma. Kimse senden gecenin en şıkı olmanı, görkemli bir giriş yapmanı istemiyor, kalabalığa uyumlu görünsen ne ala! Sen evliliği önemsemiyor olabilirsin ama günün anlamına saygı göstermeden olmaz. “Tatilden geliyorum ayağına düğüne günlük kıyafetlerinle katılma!”

Oğlak   

Öncelikle düğün vakti gelmiş, millet gelin olmuş gidiyor, herkes de giyinmiş kuşanmış ona veda ediyor, senin gözün saatte, elin kalem eteğini çekiştirme nöbetinde, sal biraz, koyuver kendini! Düğünün de ayıbı mı olur, toplum her yerde arkasına yaslanmış seni izlemiyor bu kadar düzgünlük niye? Sonra geleneksel yöntemleri bir kenara bırak, vakti gelmişleri birbirine yakıştırmayı da at! “Gençler ne isterse yapsın, gelenek yerini bulsun diye çöpçatanlığa kalkışma, biraz eğlenmene bak!”

Kova    

“Hala kaldı mı böyle tantanalı düğünler, görümcenin payetlere sarındığı, topuzunu ayyuka çıkardığı klişe partiler?” söylenmeleri eşliğinde almış yolunu giderken davete hiç aynaya baktın mı acaba! Hadi onlar klişenin dibini vurmuş da sen hangi alemin içinden kaçıp dünyanın yolunu buldun? “Farklı olmak da bir yere kadar, tamam herkes seni böyle sevsin, kimselerin lafını sözünü umursama ama, doz aşımından garip de karşılanma!”

Balık    

Duydun tabi düğünde açık büfe, sınırsız yerli içki olduğunu, ayakların sırtına vura vura gidiyorsun bakıyoruz da! Yoksa böyle sıradan organizasyonlar için seni odandan çıkarıp kalabalıklara sokmak ne mümkün! Maazallah yalnızlığını çalarlar sen yokken ne yaparsın sonra! “Sen yine de sınırsız diye abartma, alkolü fazla kaçırıp hem arada bir gördüğün sülalenin hafızasına o halinle kazınma hem de geceyi hastanede kapatma!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.