Zeki Ama Tembel Burç Sen Misin?

Hayat bazıları için çalışarak bazıları için de zekâyı kullanarak kazanılır. Peki, zeki olmak avantaj gibi görünürken aynı zamanda da dezavantajınız olabilir mi? Zaten beceriyorum, zaten anlıyorum, zaten çözüyorum demeniz sizin mücadele hızınızı azaltıp tembelleştiriyor olabilir mi? Özellikle hızlı düşünüp sorunları çabuk çözebilen, algısı kuvvetli, sosyal becerileri yüksek bazı burçlar için durumun böyle olduğunu söylemek mümkün. Zeki ama bir de çalışsa denilen burçlara bir göz atın, belki sizin de başaramadıklarınızın arkasında zekânızın getirdiği tembellik vardır.

Boğa

Evet, benim buyurun dediğinizi duyar gibiyiz. Zeki, pratik ve ne istediğini bilen Boğa burçları, keyif yapmayı öyle çok seviyorlar ki hayatı yüzde elli kapasite ile yaşıyorlar denilebilir. Onları yerlerinden kaldırıp işe koyulmalarını sağlamak için güçlü motivasyon kaynakları bulmak gerekiyor. Eğer verecekleri emeğin karşılığı olarak elde edeceklerini düşündükleri kazanç, onları tatmin edecekse hiç beklenmedik bir hız ve beceri ile tüm işi halledeceklerdir. Onlar böyle bir ivme ile çalışırken hayranlıkla seyredip, iş bitirme becerilerini örnek almakta fayda var. Çünkü istedikleri konuma ulaştıklarında koşa koşa eve gidip televizyonun karşısına yerleşeceklerine emin olabilirsiniz. Eğer yapılması gereken işler varsa veya para biriktirilmesi gerekiyorsa Boğanın hırslanmasını sağlayacak bir rakip veya kazanmak isteyeceği bir ödül bulmaya gayret etmelidir. Yalnızca onda var ben de niye yok kıskançlığı onun çabalaması için yeterli olmayacaktır. Gözüne kestireceği bir zirve, yendiğinde keyif kahvesi içeceği bir yarış olmalı. Nadiren de olsa hırslanıp gözlerinde kırmızı ışıltıları gördüğünüz zaman da çevresinde olmamaya gayret gösterin. Bu kadar zeki ve becerikli iken neden daha fazlası değil sorusunun cevabı ise henüz bulunamadı…

İkizler

Zeki ama çalışmıyor sözü İkizler burcu çocuklarını büyüten annelerce bulunmuş olabilir. İsteseler öğrenemeyecekleri konu, çözemeyecekleri sorun ve başaramayacakları hiçbir iş yok. Bu kadar iddialı konuşuyoruz. Onun zekâsının hızına yetişmek bir çita ile yarışmaya benzer ancak geride bıraktığı tozu takip etmek mümkündür.  Ama gelin görün ki onun bir şeyi istemesi, isteyeceği şeye karar vermesi ve o kararında ısrarcı olması çok zordur.  Her şeyi öğrenmeden, deneyimlemeden, hislerinden emin olmadan karar veremez, tam karar verdim derken aklını çelen yeni bir fikir, yeni bir iş onu ilgilendiği mevzudan bir anda buz gibi soğutur, günlerdir araştırma yaptığı konu hiç ilgisini çekmez olur. Durum böyle olunca da dünyanın en iyi koşucusu bile olsanız nereye koşacağınızı bilemezseniz, kim olduğunuzu da kimseye gösteremezsiniz. İkizlere tam olarak tembel demek doğru değilse de sürekli dikkatini dağıtan bir şeyler olduğu için prensipli bir çalışan demek de mümkün değildir. Ayrıca eğlenmeden hayat mı geçer, çevresindekilerin tüm güçleri ile çalışmaya gömüldüğü anlarda elinde bavulu kaçamak bir tatile kulaç attığını görmek hiç şaşırtıcı olmaz. Ama bir de inandığı bir ideal uğruna çalışıp, motivasyonu bozulmadan, ilgisi dağılmadan işe koyulursa, kusursuz ve insanın hayal gücünü zorlayan muazzam işler çıkarırlar. Tabii bu yine diğer insanlar için geçerlidir, yoksa İkizler burcunun hayal gücü, onun çalışma potansiyelini bile aşacak kuvvettedir.

Yengeç

Kendi dünyasından çıkıp dışarıdaki hayata adapte olmaya bir türlü ikna edilemeyen Yengeç burçları, aslında oldukça becerikli ve zekidirler. Olayları kurgulama ve organize etme yetenekleri çok güçlüdür. Ama bunu kimselere göstermek için bir hevesi, bir hırsı olmadığı için dışarıdan çalışmaya çok hevesli olmayan, kendisini zorlamayan bir insan algısı oluşturur.  Oysa yakından tanıyanlar onun ne cevval bir potansiyele sahip olduğunu iyi bilirler. Bu nedenle yakın çevresi tarafından sürekli bir şeyler yapması, hareket etmesi ve yeni projeler üretmesi için çekiştirilirken görürsünüz. Yengeç insanları kendi dünyalarında, ailesi ile yakın dostları ile keyifli zamanlar geçirmeyi, film seyredip, muhabbet sofraları kurmayı öyle sever ki daha çok iş, daha çok başarı, daha fazla kariyer arayışına pek de girmez. Yapmaktan keyif aldığı bir işi varsa onu zaten bütün kalbiyle, tüm enerjisini vererek yapacağından para da başarı da kendiliğinden gelip onu bulacaktır. Neden daha çok yorulup stres yapmasına gerek olsun ki. Sevdiklerine vakit ayırıp, güzellikleri onlarla paylaşmadıktan sonra gece gündüz didinmenin kimseye faydası yoktur. En güzel evi almayı da en keyifli tatili yapmayı da sadece ailesi ile daha keyifli zaman geçirebilmek adına arzulayacaktır.

Aslan

Neden çalışayım ki diye soran bir yakınınız varsa bilin ki o kesinlikle bir Aslan burcudur.  Her şeyi diğer herkesten daha iyi yapmak, en önde olmak, en popüler olmak, tüm ödülleri ve tebrikleri almak… Siz bunlara çalışmak diyor olabilirsiniz ama bu Aslan burcu insanı için doğasının getirdiği bir halden başka bir şey değildir. O çalıştığı için kazanmaz, her şey o kazansın diye hazırlanmıştır. Eğer siz herhangi bir büyüleyici özellik, ün, büyük para, arzu edilen bir sevgili gibi cezbedici amacı olmayan bir işten bahsediyorsanız elbette Aslan böyle bir şey için vakit harcamayacaktır. Üçlü kanepesinde patlamış mısır, sinema keyfi yaparak vaktini değerlendirmek onun için çok daha verimli bir aktivitedir. Evet, ehlikeyiftir ama kazandıklarını güzel bir şekilde harcamayı sevdiği için kimse kınanamaz değil mi?  Herhangi bir insanın yapabileceği sıradan uğraşlar için onu yormayı düşünmenizi anlayamaz, bunu yapabilecek milyonlarca insan varken neden o yapsın ki? Eğer siz de durumu bu şekilde analiz ederseniz, Aslan burcu yakınınızdan kendisine layık işler talep edebilirsiniz, böylece de enerjisini doğru şekilde değerlendirmesine yardımcı olursunuz. Bu fikir size garip mi geldi, normaldir çünkü bu şekilde hayata bakabilmek yalnızca Aslanlara özgüdür…

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.