Zamansız Kadın Ajda’nın Marjinalliği Kova’dan!

“Yerçekimi diye bir şey yok! Newton mu uyduruyor bunları, yaşlanmak masalına inanmayın!” dese kimler aksini iddia edebilir? Edenler de kabul etmelidir ki; dünya kendine elmayı çekiyor ama Ajda Pekkan’ı çekmiyor. Süper star Ajda’nın yıllara meydan okuyan fiziği diyelim ki estetik harikası; her akşam gittiği evi Ay’da, baktığı yer krater manzarası; peki sahne dinamizmi? Saatler süren performanslarında seyircinin dili inerken dizine Pekkan’ın tükenmeyen enerjisi de mi protez? Peki sesi? Ses telleri de yıpranmaz insanın? Sürekli yenilenen bambaşka imajıyla Ajda Pekkan zamana meydan okuyan bir dünya markası! Bakalım Ajda Pekkan’ın ölümsüzlük sırlı haritasında neler saklı!

Haritasında Güneş, Merkür, Venüs; kavuşumunun Kova’nın etkisini misline katlaması Pekkan’a sıra dışı, her dönemde fark yaratan, yenilikçi, soğuk ve mesafeli bir duruş katmış. Karşılaştığınız anda gördüğünüz Ajda, kendini sahnede, sohbette, aile ilişkilerinde ifade ediş biçimi olarak Ajda, duygusal ilişkilerini yaşama, aşka düşme biçimi olarak Ajda; her haliyle Kova etkisi altında. Özgürlüğüne düşkün, bireysel alanlarına atfettiği değer zengin, hep farklı, bazen çağından çok ötelerde konumlanan bir marjinallik, bazen keskin dönüşümlerine zemin hazırlayan bir radikallik; Ajda’da farklı olan her şeyden var biraz. Sanat hayatında da özel yaşam alanlarında da yalnızlık sevdalısı Mega Star. Alanında rakipsiz, radikal kararlara açık, korkusuz ve öncü. Ne muazzam bir sesi ne akıl almaz söz yazma ve beste yapma kabiliyeti var ama Ajda Pekkan’ın akla zarar bir imzası ve türünün tek örneği hali hepsine açık ara fark atar. Bu yüzden asırlarca yaşayacak, torunlarımızın torunlarına sahne yapacak gibi de bir havası var.

Haritasında yer alan büyük hava üçgeni, Mega Star’ın neden çağdaşlarından ayrıldığını özetliyor. Günceli yakalayan, sahip olduğu enerjiyle giydiği, taktığı, yaptığı benzerlerinden keskin çizgilerle ayrılan, trend belirleyen ya da var olan trendleri kendince yorumlayan, her yaşta çağın gereklerini takip eden keza çağın çok önünde yaşayan bir sembol Ajda Pekkan! Geleneklere takılıp kalmaz, yıkılmayan tabu, doğrulanmayan dogma bırakmaz, hiçbir çağda eski moda kalmaz Mega Star! Görende nereden geldiği belirsiz, tanımsız bir güzellik izi bırakır, görüntüsünün, enerjisinin sırrına ermek için dünyalılar seferberlik ilan eder. Değişim konusunda dört kolunu her an sürprizlere açar, farklı olan hiçbir şeye peşin hükümle yaklaşmaz.

Venüs, Jüpiter Üçgeni; kadınların güzelliğini, gençliğini, ışıltısını kıskanmadan onu idol olarak görmelerini sağlıyor. Dinleyicileri arasında yoğunlukta olan kadın hayranları, Pekkan’ın Terazi’sini görüp onu sevgi dolu ve şirin buluyorlar bir yandan saygı duyup erişilmez yerlere koyuyorlar. Terazi zaten sanatı, zarafeti, şıklığı temsil eder; Jüpiter Terazi’ye bu alanda maddi kaynak bolluğu ve fırsat verir. Yani Ajda Pekkan, bir markadan çıkardığı tekstil koleksiyonuyla da alanında çığır aşar, çıktığı sahnede de oynadığı filmden de!

Ay Yengeç olan Ajda Pekkan anne olmaya aşık, ailesine düşkün, duygu dünyasının girdabında savrulan biri olacakken, Yengeç’in yanına yerleşen Mars ve Satürn işleri büsbütün değiştirmiş. Aslında çok duygusal olması gereken Pekkan, ifade güçlüğü çekmiş ne kendi duygularıyla yüzleşebilmiş ne de başkalarına derin dünyasının kapılarını açabilmiş. Protez mi spor mu, gerçek mi sahte mi olduğu konuşulan son günlerdeki Ajda poposu fotoğrafının alameti yemek yapmasında deyip, Mega Star’ın cümlesinin altına imzamızı atalım, Yengeç’in eli lezzetli, mutfağı zengindir. Ajda söylediği gibi; “Yemek de yapar, kariyer de”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir