Zaman Kapsülünde Hangi Burç Nereye Gider?

Zamanda seyahat etmeyi hangimiz hayal etmedi ki? Kimilerimiz zaman makinesine atlayıp geçmiş çağları ziyaret etmek istedi, kimilerimiz de kendini geleceğin belirsizliğine teslim etmek istedi. Bilim insanları “Zamanda yolculuk mümkün mü” sorusuna cevap arayadursun, çok sayıda bilim kurgu eser aynı temayla insanlığın rüyalarını süslemeye devam ediyor. Peki, hangimiz gerçekten nereye gitmek istiyor? Tahmin ediyoruz ki burcun yanıtı senden daha iyi biliyor.

Koç

Güçlü olmanın hayatta kalmanın yegâne koşulu olduğu Orta Çağ yıllarında, bir Koçtan başka kim kalabilirdi hayatta? Ülkesi ve sevdikleri uğruna savaşmaktan asla kaçınmayacağı mücadelelerde kılıç sallayan bir şövalye ya da geniş sınırları olan bir krallığın başında onu görmek hiç de şaşırtıcı olmazdı. Çağımızda eski değerini görmeyen savaşçı ve coşkulu yapınla zaman kapsülünden çıkarken göreceğin ilk manzara şatonun kulesinden izleyeceğin krallığın olabilirdi ancak.

Boğa

Hayatın anlamını ve amacını hazlarda arayan bir dönemi ifade eden Antik Yunan Dönemi, olsa olsa Boğaların uğrak adresi olabilirdi. Bugünkü yaşamamıza ışık tutacak felsefi akımların doğduğu ve Batı medeniyetinin ilk adımlarının atıldığı bu dönem içerisinde bir Boğayı şehir meydanında hayal etmek hiç de zor değil. Günümüzde aynı daire içinde dönüp duran insanlığın bitmek bilmez kaosundan kaçıp, mutluluk içinde yeni bir gelecek tasarlayacağın Antik Yunan Dönemi’nin ziyaret edeceğin ilk yer olacağı kesin.

İkizler

Bitmek bilmez neşeleri, anı yaşamaya dair hayat felsefeleri ve eşitlikten vazgeçmemeleri ile İkizler, şüphe yok ki 1960’ların romantik hippileri. Yepyeni bir toplumsal düzenin hayalini kuran ve tüketim toplumunun kalıpları arasına girmeyi reddeden türlü akımın tarih sahnesine çıktığı 60’larda İkizler için hayalini kurdukları neredeyse her şey var. Zaman makinesinden çıkar çıkmaz savaş karşıtı bir eylemde en ön safta yer alacağına ve sevginin gücünü tüm dünyaya hâkim kılmaya çalışacağına inancımız tam.

Yengeç

Yengeçlerin zamanda seyahat ile varmak istediği nokta hoşgörünün, şefkatin ve eğlencenin hâkim kılındığı yıllara olabilirdi. Bizi biz yapan değerlerin hâlâ yok olmadığı, sıcak aile ortamının korunduğu ve sağlam arkadaşlıkların kurulduğu sevginin son kalesi 90’lara! Bir yandan yeniliklerin tadını çıkarırken bir yandan da naifliğin unutulmadığı o yılları sahiden fazlasıyla özlemedin mi? Bu yüzden zaman makinesine bindiğinde ikinci kez düşünmene dahi gerek yok.

Aslan

Kükremesiyle yeri göğü inleten, gölgesiyle düşmanlarını tir tir titreten ve ihtişamıyla herkesi kendine hayran eden Aslanlar, sadece muhteşem yüzyılda yaşamak isteyebilir. Osmanlı’nın neredeyse tüm düşmanlarını dize getirdiği ve dünyaya hükmettiği bir döneme kendi gözleriyle tanıklık etmek isteyen Aslanlara hak vermemek elde değil. Sen de biliyorsun ki sen zirvenin tadını doyasıya çıkarabileceğin 1500’lü yıllara aitsin.

Başak

Hemen herkesin bildiği üzere Başaklar hayatlarında bir düzen oturtmaktan, disiplinli bir yaşam sürmekten ve sorunlarını dikkatlice çözmekten yana. Günlük yaşamın her anının planlanmaya başladığı, çalışma saatlerinin ya da hafta sonu tatillerinin standart hale getirildiği ve hayatın bir makine gibi kusursuzca işlemesi için uzun uğraşlar verildiği Sanayi Devrimi, Başaklar için uygarlığın altın yılları. Öyle ki 19. yüzyılın ilk yarısına yapacakları yolculuk için geri dönüş bileti alacağını bile sanmıyoruz.

Terazi

Dünya savaşlarının geride kaldığı, kanlı çatışmaların yatıştığı ve barış ortamının hâkim kılındığı 50’li yıllar, kuşku yok ki Teraziler için en yaşanabilir zaman aralığı. Zarafetin ve şıklığın günlük yaşamın her alanına sindiği o günlerde ince zevkleri ve sadeliği ile bir Terazi nasıl bir ikon olurdu kim bilir? Kabalığın ve rüküşlüğün giderek yükseldiği günümüze dönmek gibi bir düşünce olmaksızın zaman kapsülünle 50’li yıllara ışınlanacağını bilmek için kâhin olmaya gerek yok.

Akrep

Uçlarda yaşamayı adet edinmiş Akrepler, neredeyse abartının sade kaldığı 80’lerin çocukları. Unutulmaz disko şarkıları, kabarık saçlar, oversize kotlar ve rengarenk taytların hakimiyeti altındaki o yıllara en çok Akrepler yakışırdı. Gösterişli kıyafetleri ve abartılı makyajı ile bir diskoda herkesi kendi etrafında pervane ettiği bir görüntünün öznesi olma hayalinin seni oldukça heyecanlandırdığının farkındayız. Sen de zaman makinesinde tek yönlü biletle seyahat edecek yolculardansın.

Yay

Yaylar ne zaman yerinde durmuş ki zamanda seyahat ettikten sonra da tek bir yerde kalabilsin? Bulunduğun yerin havasını artık eskisi kadar temiz gelmiyorsa, kalabalıklar üzerine üzerine gelmeye başladıysa ve yeni yerler keşfetme duygun şaha kalktıysa senin için en doğru zamanlama göç yılları olabilirdi mesela. Hatta insanlar bulunduğu yerde mutsuz bir şekilde yaşamaya devam ederken atına atladığın gibi tarihi değiştiren bir göç dalgasını yaratan Kavimle Göçü seninle bile başlayabilirdi.

Oğlak

Attığı her adımı geleceği düşünerek atan ve geçmişi arkasında bırakmayı bilen Oğlaklar, zamanda seyahati geçmişi değil geleceği ziyaret etmek için bir araç olarak görür. Bilimsel gelişmeleri yakından takip eden ve teknolojik yeniliklere karşı tutkulu bir merak içinde olan Oğlaklar için yarınlarda bizleri nelerin beklediği her şeyden çok daha önemli. Bilim kurgu filmlerindeki gibi uçan arabalar gökyüzünde süzülüyor mu, ışınlanma icat edildi mi, insanlık nasıl ilerliyor, hepsini merak eder; zaman makinesinin dümenini en az 100 yıl ileriye kırarsın.

Kova

Sıkça söylenir “Kovalar olmasaydı, bugün yaşadığımız dünya aynı olmazdı” diye. Sebebi ideallerin peşinde koşmaktan yılmayan, haksızlığın karşısında ilk önce duvar olan ve eşitliği için savaşan bireyler olan Kovaların dünyayı yaşanılabilir bir yer haline getirmesi. Belki de bu yüzden zamanda yolculuklarında Fransız İhtilali ile illa ki kesişir yolları. Hayatı pahasına da olsa “Özgürlük, eşitlik, kardeşlik” diye slogan atarken görebilirsin onları.

Balık

Sanatçı ruhlu Balıklar, yaratıcı ve eşsiz eserleriyle sıkça kendilerini büyüsüne kaptırabilecekleri bir dünya yaratır. Tanıdık geldi mi? Tıpkı Orta Çağ karanlığını sanatla yok ederek, Avrupa’ya yeniden doğuşu getiren Rönesans sanatçıları gibi. Denebilir ki sanatın, hayal gücünün ve duyguların en üst perdede yaşandığı Rönesans yılları bir Balık için aidiyet hissedilebilecek en iyi yıllar. Senden başka zaman kapsülünden dışarı çıkar çıkmaz dünyayı sanatla kim değiştirebilir ki?

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.