Yogastroloji: Burcuna Göre En Uygun Yoga Hareketi Hangisi?

Zihni, sadelik ve huzura ulaştırmanın yanı sıra, fiziksel sağlık için de birçok faydası bulunan Yoga’yı hayat felsefen haline getirebilirsin! Yoga, vücudu yenileyerek zihni modern hayatın hızlı temposundan kaynaklanan olumsuz düşüncelerden uzaklaştırıyor, pozitif düşüncelerle rahatlamanı sağlıyor. Sen de burcuna göre vücudunda hassas olan bölgeleri kuvvetlendirmeye başlamalı, Yoga ile çok daha rahat ve keyifli günler yaşamayı denemelisin!

Koç

İstediklerinin peşinden gitme konusunda kimse seninle yarışamaz! Yeni düşünceler, insanlar ve yerler, büyümene, olgunlaşmana yardımcı oluyor, ancak biraz daha sakin olmalısın. Stresin ve öfken yüzünden her an bir volkan gibi patlamaya hazırsın, bu yüzden yanına yanaşamayan insanlar bile oluyor! Baş ve boyun bölgen zaten hassasken, gerginlik yüzünden kimi zaman çok fazla ağrı çekebiliyorsun. Bu sebeple baş ve boyun bölgesine yönelik yoga hareketleri tam anlamıyla derdine derman olacak!

Boğa

Durağan, hareketsiz bir hayat biçimini benimseyen Boğa, tüm bu uyuşukluğu yüzünden bir sabah tutulmuş bir boyun ile uyanabilir! Sakin, dingin, doğayı seven biri olarak Yoga’ya kendini adayabilir, yaşam felsefen haline getirebilirsin. Hem omuz ve boyun bölgesinde biriken enerjiyi ve stresi atmak hem de boyun fıtığından kolayca korunabilmek için boyun odaklı hareketler yapabilirsin! Üstelik bu sayede çok daha zarif bir boyuna sahip olacaksın!

İkizler

Çeşitliliğe bayılan, hareketli ve capcanlı İkizler, bir şeyler anlatırken bile elini kolunu hareket ettirmeden yapamaz! Yerinde duramayan yapısı sebebiyle bir türlü dinlenmek için vakit bulamaz. Sık sık kollarını zayıf hissedebilir ve hayatı boyunca el, kol sakatlanmaları geçirebilir. Enerjin kollarında ve ellerinde bulunduğu için bu bölgeleri güçlendirmek için yan plan duruşunu sık sık tekrarlayabilirsin.

Yengeç

Hassas ve duygusal Yengeç, birçok zaman kabuğuna çekilir, duygusal çalkantıların etkisini en çok midesinde hisseder, bilinçaltında biriktirdiği ağrılar göğsünün üzerine oturur kalır. Düzgün nefes almayı öğrenmene ve esnekliğini arttırmana yardımcı olacak Yukarı Bakan Köpek duruşu ile aynı zamanda stresten ağrıyan miden ve kasılan göğüs kafesin de rahatlayacak!

Aslan

Doğuştan asil olan Aslan, alkışlanma ve onaylanma ihtiyacını, ego ve kibrini bir kenara bırakıp kendiyle barışık yaşamalı! Bir yıldız edasıyla hayatını sürdürüyorsun, fakat bunun yükünü sırtında bol bol hissediyorsun. Gerginliğini ve sırtını güçlendirecek yoga hareketleri ile enerjinin merkezde toplanmasını sağlayabilir, kedi ya da yarım ay duruşu ile enerjini tüm iç benliğine dağıtabilirsin!

Başak

Sorumluluk almayı, hizmet etmeyi seven, mükemmeliyetçiliği yaşam biçimi haline getiren Başak, ne zaman stresli olsa o zaman bağırsaklarında problem yaşar! Gerginliğini atmanı sağlayacak, özellikle midenin alt kısmının esnemesini sağlayacak plank duruşu gibi birkaç Yoga hareketleri kurtarıcın olacak! Ayrıca iç karın kaslarını da çalıştırarak harika bir görünüm elde edebilirsin!

Terazi

Dengenin burcu olarak bilinen Terazi, kararsızlıkta bir dünya markasıdır! Kararsızlığının en büyük sebebi ise önündeki seçeneklerden hangisinin seni daha çok mutlu edeceğini bilememenden kaynaklanıyor. Kararsızlık yüzünden hissettiğin stres, sürekli yemek yemene sebep oluyor ve bu da zaten hassas olan böbreklerinin etkilenmesine yol açıyor. Böbrek bölgene uygulayabileceğin küçük Yoga dokunuşları, rahatlamasını sağlayacak!

Akrep

Gizemli, tutkulu Akrep’in, aynı zamanda Zodyak’ın en seksi ve en çekici burcu olduğunu bilmeyen yok! Hayatta başına ne gelirse gelsin küllerinden doğar, aynı zamanda değişim ve dönüşümün temsilcisi olarak tanınır. Üreme organlarınla ilgili sık sık problem yaşayabilirsin, bu yüzden bu bölgedeki enerji akışını tekrar sağlamalı, negatif enerjiden kurtulmalısın! Doğru nefes almayı ve esneme hareketlerini öğrenmeli, Pelvis kaslarının yoğun olarak kullanıldığı lotus pozu ile geniş açılı üçgen pozları ile rahatlayabilirsin.

Yay

Enerjik, coşkulu, hayat dolu ve özgürlüğüne düşkün Yay, yemeyi içmeyi, eğlencenin dibine vurmayı çok sever! Ama buna karşılık olarak karaciğerin zaman zaman bu tempoya ayak uyduramaz ve yorgun düşer. Vücudunu eski dengesine kavuşturmak, enerji ile dolabilmek için her yerde yapabileceğin kolay yoga hareketleri ile kendini yenileyebilir, vücudunun dengesini sağlayabilirsin. Favorilerin savaşçı pozları ve kapı pozu olabilir 🙂

Oğlak

Azimli ve disiplinli Oğlak, çalışmayı çok sever ancak çoğu zaman gereğinden fazla sorumluluk alır. Her zaman zirvede olmak ister, saygınlığı çok önemser! Dizlerin vücudundaki en hassas bölgelerden biri olduğu için uyluk bölgesine yönelik Yoga hareketleri ile eklemlerini kuvvetlendirmelisin! Savaşçı 2 duruşuna ağırlık vermeli, vakit bulduğun her an dizlerini rahatlatmalısın!

Kova

Özgür ruhlu ve sıra dışı Kova, hayatı uçlarda yaşarken tansiyonunu dengelemekte güçlük çekebilir! Bir gün arkadaşlarla sabahlara kadar eğleniyor, diğer bir gün yalnız başına gezi programı derken sağlığını ihmal ediyorsun. Nefesini dengeye sokabilecek Yoga hareketleri sayesinde tansiyonunu kolayca düzene sokabileceksin!

Balık

Hayalperest Balık, başka alemlerde gezinir, çok farklı boyutlarda yaşar. Naifliğine ve duygusallığına diyecek yoktur, romantikliği had safhadadır! Fakat gerçek dünyaya döndüğünde sık sık hassas ayaklarıyla ilgili sorunlar yaşayabilirsin. Sağlığına çok özen göstermediğin için ayaklarını sık sık üşütebilirsin. Bu yüzden ayak bölgesindeki enerjiyi açığa çıkarıp dolaşımı hızlandıracak Yoga egzersizleri tam sana göre!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir