Yıllandıkça Güzelleşen Lezzet: Burcuna Göre Hangi Çeşit Şarapsın?

Şarap sevenler bilir, bir kadeh şarabın açamayacağı kapı, veremeyeceği keyif, düzeltemeyeceği moral yoktur! Tabii ki önemli olan bilinçli bir şekilde, dozunda tüketmek, ona şüphe yok. Lezzetli bir yemeğin, favori tatlının ya da arkadaşlarınla olan sohbetini şenlendirmek için kimi zaman şaraba başvuranlardansan bu yazımız sana! Hemen okumaya başla, burcuna göre ağzına layık şarabını keşfet!

Koç’un Ağzına Layık: Malbec

Zodyak’ın öncü burcu Koç’un inadı dağları deler, cesareti ve enerjisi tüm dünyayı kasıp kavurur! Baharatlara olan düşkünlüğünü ise bilmeyen yoktur. Dünyanın en sağlam üzümlerinden elde edilen Malbec tam da senin ağız tadına göre! Keskin ve yoğun bir tada sahip, içinde çeşitli baharatların bulunduğu Malbec şarabı, baharatlı ya da tatlı et yemeklerine apayrı bir lezzet katacak!

Boğa’nın Ağzına Layık: Pinot Noir

Rutinlerinden kopmak istemeyen, sakin bir hayatı tercih eden Boğa için kalite her şeyden önce gelir. Hele bir de ağız tadıyla birleşirse, değmeyin keyfine! Zodyak aleminde ondan daha keyfine ve lükse düşkün başka bir burç yok desek yeridir! Fransa kökenli kara üzüm çeşitlerinden üretilen ünlü Pinot Noir şarabı, en çok Boğa’nın hoşuna gidecek! Aromasını çok uzun süre damakta bıraktığı için yemeğin yanında içmeye kıyamayabilirsin, bizden söylemesi!

İkizler’in Ağzına Layık: Pinot Grigio

Büyüleyici, bilge ve maceracı İkizler, sosyalliği ve çift kişiliği ile sağ gösterip sol vuranlardan! Öyle ki; bir an arkadaşlarıyla bütün gece sohbet edip vur patlasın çal oynasın derken, bir anda kendi kabuğuna çekilip güzel bir şarap eşliğinde favori filmlerini izleyebilir! Kuru ve asidik olan Pinot Grigio, kolay içimiyle özellikle yaz aylarında limonatanın ferahlığı hissettirip, İtalya’nın bir lütfu olduğunu fark ettirecek!

Yengeç’in Ağzına Layık: Riesling

Vefakar, empati yeteneği kuvvetli Yengeç, her zaman kendini başkalarına adar. Duyarlı yapısı ile sürekli etrafındakileri koruyup kollama peşindedir. Aşırı hassas kalbi de kırılmaya her an müsaittir! Diğer üzüm çeşitlerine göre geç olgunlaşan, yıllandırmaya en elverişli üzüm çeşidinden elde edilen Riesling, Yengeç gibi en hassas şaraplardan! Lezzetli bir tavuk ya da balık yemeğinin yanında ağız tadını keyiflendirmek istersen Riesling’i tercih edebilirsin!

Aslan’ın Ağzına Layık: Shiraz

Neşesi ve hayat dolu oluşuyla herkesi kendine hayran bırakan, dikkat çekici ve etkileyici yapısıyla tüm gözleri üzerinde toplayan Aslan, için şarap demek kalite demek! Koyu renkli üzüm çeşidi olan shiraz, aynı zamanda adını İran’da bulunan antik kent Şiraz’dan alıyor. Üzümün çok fazla iklim ve toprağa ayak uydurması, gittiği bölgelere göre notalar, tatlar bırakması ile oldukça popüler olan Shiraz, şarap dünyasının en kalitelilerinden!

Başak’ın Ağzına Layık: Misket

Düzel ve organizasyon konusunda üstüne olmayan Başak, sade ve gösterişsiz olan her şeyi sever! Alçak gönüllüğü ile de dikkat çekmeyi başarır ve kaliteli bir görünüm sergiler. Yıllandırmaya uzunca gerek duyulmayan, kısa bir sürede tüketilebilen kaliteli bir şarap, tam da Başak’a göre! Kuzey İtalya’nın en güzel beyaz şaraplarından olan Misket’i bir de elmalı turtanın yanında denemelisin! Hayran kalacağını garanti ediyoruz!

Terazi’nin Ağzına Layık: Lambrusco

Dengeyi bulmak ve korumak için her şeyini verebilecek olan Terazi, zaman zaman kararsız ve içten içe hüzünlü olsa da büyüleyici bir güzelliğe, sevimli ve pozitif bir karaktere sahip! Oldukça hafif, köpüklü ve bol sohbetli masalarda Terazi’nin favorisi olacak olan Lambrusco, tatlı şarapların en güzellerinden!

Akrep’in Ağzına Layık: Sauvignon Blanc

Yoğun duygulara sahip olan, güçlü ve gizemli Akrep, Zodyak aleminin en dürüst burçlarından biri! Küllerin doğma özelliğine sahip olan Akrep, ne kadar üzülürse, kırılırsa kırılsın ne yapar eder yeniden dimdik ayağa kalkar! Düşük şeker seviyesine sahip, Chardonnay’e göre daha keskin bir kokuya sahip olmasına rağmen çok daha hafif bir beyaz şarap olmasıyla oldukça gizem yaratan Sauvignon Blanc tam Akrep’e göre!

Yay’ın Ağzına Layık: Chardonnay

Coşkulu, enerjik, kaşif ve maceraperest Yay, fazlasıyla özgürlüğüne düşkün ve pozitif bir karaktere sahip. Beyaz üzümlerin kraliçesi olarak bilinen Chardonnay, dünyanın en çok tanınan üzüm çeşitlerinden biri! Yüksek adaptasyon kabiliyeti ve dayanıklılığı sayesinde, bağcılar tarafından tercih edilen ve pek çok farklı coğrafyada yetiştirilen bir çeşit üzümden üretiliyor. Maceraperest Yay, farklı coğrafyalarda üretilen Chardonnay’e bayılacak!

Oğlak’ın Ağzına Layık: Cabernet Sauvignon

Uzun vadeli hedeflerine odaklanan, adeta bir kaya gibi dert ve güçlü olan Oğlak, fazlasıyla iddialı ve sorumluluk sahibi bir burç. Üzümün kalın kabuğundan üretilen, zengin bir lezzete sahip Cabernet Savignon, Oğlak için mükemmel bir lezzet! Lezzetli bir et yemeğinin yanında keyif yapmak isteyen Oğlak, Cabernet Savignon ile sofistike geleneğine renk katacak!

Kova’nın Ağzına Layık: Portakal Şarabı

Yenilikçi ve avangart Kova, çevresinden bağımsız, bireysel bir hayat iç güdüsü ile yaşar. Teknolojiye aşık, zaman zaman isyankar olan Kova’nın zihni sürekli olarak çalışır ve yüksek zeka pırıltılarına sahiptir. Sıradan bir hayatı hiçbir zaman tercih etmeyen Kova’nın favorisi Portakal Şarabı olacak! Şaraba portakal rengini veren, beyaz üzüm ve kabuklarından yapılan Portakal Şarabı’nın ekşiliği ağzında mayhoş bir tat bırakacak.

Balık’ın Ağzına Layık: Rosé

Hayalperest, hoşgörülü ve merhametli Balık, zaman zaman kendisine fazlasıyla acır ve kendini ifade etmekte güçlük çeker. Ruhsal olarak derin bir yapıya sahip Balık, kadehin içinde çilekle birlikte de servis edilebilen Rosé’a bayılacak! Özellikle pembe rengiyle dikkat çeken, insanı bir masal diyarında gibi hissettiren Rosé, sıcak havaların vazgeçilmez şaraplarından!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.