Yıldız Tilbe’nin Ay Burcunun Yengeç Olduğunu Kanıtlayan 5 Şarkı Sözü

Pop müzik dünyasının gelmiş geçmiş en başarılı ve yaratıcı isimlerinden biri Yıldız Tilbe oldu. Sadece yorumcu kimliğiyle değil söz yazarı ve besteci yönüyle de zirveye çıkmıştı. Bu derece yaratıcı bir müzisyen olmasının sırrı Güneş burcu olan Yengeç etkileriydi. Öte yandan Tilbe’nin Ay burcunun da Yengeç üretkenliğini pekiştiriyor. Su grubu familyasının ince ruhuyla sanatına tüm benliğini ve samimiyetini kattı, her kesimden dinleyicinin gönlünü fethetmeyi başardı. İşte ünlü sanatçının ay burcunun Yengeç olduğunu kanıtlayan 5 şarkı sözü:

Çat Kapı

Duygusallığı su götürmez bir gerçek olan ünlü sanatçı, bu özelliğini şarkılarının birçoğuna yansıtıyor. “Çat Kapı” adlı şarkısında ayrılığın yaratacağı ıstırabı dillendirerek, “Ben vazgeçmemişken düşün, olmaz olmaz bir tanem. Düşün bizi ne olur, yalvarırım terk etme.” demiş. Yengeç etkisinin geçmişe olan takıntısıyla özlemini şu satırlarla dillendiriyor: “Geceyi güneş siler, beni senin hasretin. Tek başıma sanki mahşer yeriyim. Şu kalbimdeki her yer bu evde seni bekler. Hadi çat kapı gel sevineyim.”

Dayan Yüreğim

Aşkın romantizmle soslanmış hali, Ay burcu Yengeç olan bir kadın için mükemmel bir ilişki doğuruyor. Özel hayatına pek tanık olmasak da Yıldız Tilbe de zaman zaman büyük aşklar yaşadığını gizlemiyor. “Dayan Yüreğim” adlı şarkısında romantizmin acı verici yönünü şöyle vurguluyor: “Acıyor içim, yoktan anlamıyor benliğim. Bitmiyor geceler, geçmiyor günler, adı aşk bu eziyetin.” Finalinde zor günlerin geçeceğini, ”Gün gelir acılar ezberlenir, iyileşir zamanla yaran. Dayan yüreğim dayan, dayan yarına inan.” dizeleriyle müjdeliyor.

Yar Yanına Geleceğim

Anaç ve şefkatli biri olan ünlü müzisyen, insanlara olan kucaklayıcı ve merhametli tavrıyla biliniyor. Aşka bakış açısı da ilgi ve şefkat anlayışı üzerine kurulmuş. Yar Yanına Geleceğim adlı şarkısında, “Şuan yanında olsam, kölen köpeğin olsam, attığın lokmayla doysam.” diyerek fedakarlığın sınırlarını zorlamaya hazır olduğu mesajı vermişti. “Her şeyimi topladım, kendimi hazırladım.” sözleriyle koşulsun teslim olan bir sevgili olduğunu fısıldamıştı.

Karpuz Getir Yiyeyim

Gelenekselliği tarzına da yansıyan Yıldız Tilbe’nin müzikleri arabeskvari pop niteliği taşıyor. Şarkılarına geçmişe özgü davul zurnalı enstrümanlarla Anadolu esintileri içeriyor. Duygusal şarkılarının yanı sıra zaman zaman anonim türküler de seslendiriyor. “Karpuz Getir Yiyeyim” adlı eserde, “Karşıdan görünürsün, çarşafa bürünürsün. İpek çarşaf içinde ne güzel görünürsün.” şeklindeki mani tadında dizelerle dinleyiciyi coşturuyor.

Yürü Anca Gidersin

Ay Yengeç burcunda olan kadınlar; alıngan ve çabuk savunmaya geçen bir kimyaya bürünür. Ünlü sanatçı genel olarak kibar biri olsa da kendisini kızdıran sorulara sert yanıtlar verebiliyor. Alıngan ruh halini şarkılara da döküyor. Bu parçası için kaleme aldığı dizelerde kalp kırıklıklarını atışarak dışa vuruyor: “Güzel elbiseleri giyip kuşanacağım, senin önünden geçip sana bakmayacağım. Beni kırdığın gibi kalbini kıracağım, beni dinlemedin ya seni duyamayacağım. Yürü anca gidersin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir