Yeşilçam’ın Ünlü Artistleri Hangi Burç?

Eski Türk filmleri televizyonlarda defalarca yayınlanmalarına rağmen her defasında biz seyircilere tebessüm ettirmeyi başarıyor. O dönemlerin yetersiz teknolojisi ve düşük bütçesiyle kitleleri sinemalara çektikleri gibi bizi de televizyon başına oturtmayı başarıyorlar. Yeşilçam’da belli artistler var ki onlar sektörün lokomotif oyuncuları olarak her zaman öne çıktılar. Yaşamları, geçmişleri, sinema deneyimleri hep bir merak konusu oldu. Biz de bu yıldızların sinema serüvenlerini burç özellikleri doğrultusunda özetledik.

Türkan Şoray (Yengeç)

Yeşilçam’ın popüler kadın oyuncuları deyince akla ilk olarak Türkan Şoray gelir. “Sultan” unvanı verilen oyuncu, dünyanın en fazla (222) film çeviren kadın oyuncusudur. Yengeç burcu olan Şoray, merhametli, anaç ve duygusal yönleriyle biliniyor. Ailesine çok düşkün olup yıllar önce kaybettiği annesini hala aynı hüzünle anarak sosyal medyada sık sık fotoğraflarını paylaşıyor.

Sinema kariyeri ise tesadüfen başlamıştı. Çocuk yaştayken mahallesine gelen film ekibinin içinde yer alan Memduh Ün, “Filmde oynamak ister misin?” diye sormuştu. Bu teklife şaşıran Şoray korkup, uzaklaşmıştı. 14 yaşına geldiğinde oyuncu olan ev sahibinin kızı onu film setine götürdü. Orada tanıştığı Türker İnanoğlu da genç kızı filminde oynatmak isteyince bu defa kabul etti ve sinema yolculuğu başlamış oldu. Sanata eğilimi olan burcunun da etkisiyle üstlendiği rolleri başarıyla canlandırdı. Kariyeri boyunca kaprisine şahit olunmayan oyuncu sinemayı yıllarca büyük bir aşkla yaptı.

Kadir İnanır (Koç)

Sinemanın yakışıklı aktörü, en fazla Türkan Şoray ile olan filmleriyle anılıyor. Koç burcu ünlüsü olan Kadir İnanır, açık sözlülüğü, ağır başlılığı ve zaman zaman fevri davranışlarıyla tanınıyor. Burcunun yenilikçi ve ileri görüşlü niteliğiyle çağa ayak uydurmasını çok iyi biliyor. Mizah ağırlıklı reklam filmlerinde de boy gösteriyor. Oyunculuğu hala ilk yıllardaki gibi büyük bir hevesle yapıyor.

Ordu’nun Fatsa ilçesinde doğan aktör İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ni bitirmiş. Üniversite eğitimini yıllarca sonra Marmara Üniversitesi Radyo TV Sinema bölümünde tamamlamış. Sinema macerası “Ses” dergisinin düzenlediği aktörlük yarışmasıyla başlamış ve elemelerde finale kalmış. Sonrasında “Saklambaç” dergisinin fotoroman artistliği yarışmasında birinci olmuş. Bir süre fotoroman oyunculuğu yaptıktan sonra sinemaya geçmiş. İlk filmi yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı ve Türkan Şoray ile başrolü paylaştığı “Kara Gözlüm” olmuş. Sonrasında çok sayıda filme imza atmış. Günümüzde reklam filmlerinin dışında pek fazla projede yer almıyor.

Fatma Girik (Yay)

Sektörün bir diğer popüler emekçisi de Fatma Girik. Masmavi gözleriyle ekrana çok yakışan aktrist bir Yay burcu ünlüsü. Sert ve soğuk görünümünün aksine neşeli ve esprili bir kişiliği var. Burcunun girişkenliğiyle çocuk yaşta sinema sektörüne adım attı. Riske girmekten daha o yaşlarda çekinmeyerek hayatına yön vermeyi tercih eden 1942 doğumlu oyuncu, ailesine destek olmak adına ortaokulda eğitimine son vermiş ve 14 yaşında annesini koluna takarak artist olmak hayaliyle sinema setlerini kovalamıştı.

Anne-kız ilk zamanlar figüranlık yaptıktan sonra yönetmen Memduh ün ile tanıştılar. Bu tanışma Fatma Girik’in şöhreti için adeta bir dönüm noktası oldu. 1960’ta çektikleri ilk filmden iki sene sonra Muhterem Nur’dan ayrılan Ün, Fatma Girik ile hayatı boyunca sürecek büyük bir aşka yelken açtı. Sonrasında iki isim birbiriyle adeta özdeşleşti ve çok sayıda filme birlikte imza attılar. Eşini 2015’te kaybeden Fatma Girik şimdi annesiyle Bodrum’da yaşıyor.

Cüneyt Arkın (Başak)

Yerli aksiyon filmlerinin baş aktörü Cüneyt Arkın döneminin en yakışıklı aktörlerinden biriydi. Başak burcu olan oyuncu, rolüne titizlikle hazırlanır, burcunun mükemmeliyetçiliği ve çalışkanlığıyla figüran kullanmadan en zor dövüş sahnelerinde rol alırdı. Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatur olan aktör, 8 Eylül 1937’de Eskişehir Odunpazarı’nda doğdu. Esasında tıp mezunu olup memleketinde askerlik yaparken Yönetmen Halit Refiğ’in dikkatini çekti. 1963’te Artist dergisinin yarışmasında birinci olduktan sonra Refiğ’in teklifiyle sinema kariyerine başladı.

Kariyerinin ilk yıllarında romantik, duygusal filmlerde rol aldı ve İtalyanları andıran yakışıklılığıyla kadın hayranlarının gözdesi oldu. İlerleyen yıllarda ise “Battal Gazi”, “Malkoçoğlu” gibi dövüş ağırlıklı tarihi filmlerde daha sık rol almaya başladı. Bu filmleri çekerken çok fazla sakatlanıyor ve burcunun azmiyle durumu umursamıyordu. 400’e yakın filme imza attığı sanat yaşamında “Dünyayı Kurtaran Adam” gibi hala hakkında konuşulan projelerde de rol aldı. Bugüne kadar sinemaya en fazla emek veren yerli aktörler arasında bulunuyor.

Filiz Akın (Oğlak)

Yeşilçam’ın ünlü simalarından biri olan Filiz Akın, daha çok duygusal, dramatik filmlerle özdeşleşti. Oğlak burcu olan Akın, masum ve temiz yüzlü karakterleri canlandırdı. Burcunun disiplini ve çalışkanlığıyla çok sayıda filmde rol aldı. 2 Ocak 1943’te Ankara’da doğdu. O dönemki meslektaşlarının aksine iyi bir eğitim aldı, Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde arkeoloji okudu. İyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyordu.

Sinemaya adım atmak için “Artist” dergisinin oyunculuk yarışmasına başvurmuş ve kazanmıştı. Çok küçük olduğu için vazgeçti ama yönetmen Memduh Ün’ün ısrarlarına dayanamayarak aktris olmaya karar verdi. Oğlak burcunun olgun ve ağırbaşlı yapısı her hareketine yansıyan Filiz Akın; Atıf Yılmaz ve Fikret Hakan ile nişanlandı. Daha sonra tanıştığı Yapımcı ve Yönetmen Türker İnanoğlu ile evlendi ve eşinin filmlerinde oynamaya başladı. 1973’te evliliğinin sona ermesinden sonra, sektördeki bozulmanın da etkisiyle sinema kariyerini 1974’te çok erken bırakmak zorunda kaldı.

Ediz Hun (Akrep)

Listemizdeki bir diğer Yeşilçam aktörü de Ediz Hun.  20 Kasım 1940’ta İstanbul Cihangir’deki Alman Hastanesi’nde ailenin tek çocuğu olarak doğmuştu. Babası makine mühendisi annesi ise felsefe öğretmeniydi. Almanya’da diş hekimliği okuyan Ediz Hun tatil için Türkiye’ye gelmişti. Ailesinin Büyükada’daki evine gelen sinemacı aile dostu ona “Ses” dergisinin aktörlük yarışmasına katılmasını önerdi. Çapkın bir Akrep burcu olan Ediz Hun, “Güzel kızlarla tanışırım” umuduyla yarışmaya katıldı. Ajda Pekkan ile birlikte 1. oldu ve sinema dünyasına adım attı.

1963 yılında başladığı sinemada Türkan Şoray, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik gibi çok sayıda aktrisle aynı filmlerde rol aldı. Burcunun çekiciliğiyle kadınlardan her zaman ilgi gören ünlü aktör rol arkadaşlarıyla aşk yaşamadığının da altını çiziyor röportajlarında.  Genelde neşeli veya romantik filmlerde oynayan Ediz Hun 70’li yıllarda sektördeki bozulmanın başlamasıyla sinema dünyasından uzaklaştı. 1985’te tekrar sinemaya döndü ve dizi projelerinde de rol aldı. Şimdi inzivaya çekilen tecrübeli aktör eşiyle birlikte Büyükada’daki evinde çok sevdiği doğayla iç içe yaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.