Yerli Turistliğe Soyunan Burçlar, Nereleri Ziyaret Etmeli

Alıp başını giden döviz kurları, yıldıran vize süreçleri, doğru düzgün kimseye derdini anlatamadığın mekanlar ve damak tadınla uzaktan yakından alakası olmayan lezzetler… Tüm bunları göze alarak yurt dışına çıkmak ne kadar mantıklı gerçekten? Çok sayıda ulaşım aracıyla kısa sürede varabileceğin, seni senden iyi tanıyan insanlarla bir arada olabileceğin, parmaklarını yiyeceğin yerli lezzetleri bulabileceğin ve cebindeki parayla kat be kat daha iyi hizmet alabileceğin yerler dururken hele! Zevkine ve beklentilerine uygun çok sayıda lokasyona sahip Türkiye’de burcuna özel gezi rotası yeni yazımızda.

Koç, Artvin

Sıradan yaşamlardan ve sıkıcı rutinlerden bunalıp, kendini yollara vurmak isteyen Koçlar, içinde biriken enerjiyi harcayacakları destinasyonları arar. Zaten onlara göre tatil, adrenalin ve macera demek. Ekstrem sporlar yapabilecekleri ya da daha önce denemedikleri tecrübeler kazanabilecekleri yerler, onların keyfini fazlasıyla yerine getirebilir. Artvin’e giderek Çoruh nehrinin azgın sularında rafting de yapabilir, Kaçkar Dağları’nda zorlu doğa yürüyüşlerine de çıkabilirsin. Böylece eve yepyeni deneyimlerle dönme şansı elde edebilirsin.

Boğa, Bolu

Günlük hayatlarında ve tatillerinde Boğalar bir noktayı asla ama asla elden bırakmazlar. Nereye giderlerse gitsinler, ne yaparlarsa yapsınlar önce konforu ve huzuru ararlar. Tatil rotalarını hazırlarken de gözlerini kapattıklarında başka diyarlara gitmelerini sağlayacak yerleri arzularlar. Doğaya olan düşkünlüğün ve lezzetli yemeklere olan ilgin göz önüne alındığında Bolu gibi bir yer tüm isteklerini yerine getirebilir. Kartpostallık doğa manzaralarına sahip Abant Gölü Tabiat Parkı ya da Yedigöller Milli Parkı ile aradığın huzuru bulabilir, maharetli Bolulu aşçıların elinden leziz yemekler tadabilirsin.

İkizler, Mardin

“Hadi tatile çıkalım” dendiğinde İkizlerin aklından kolay kolay herkesin uğradığı popüler plajlar ya da bilindik merkezler geçmez. Onlar daha çok görülmemiş yerlerin, tanımadıkları kültürlerin ve denemedikleri lezzetlerin peşindedir. Medeniyetler beşiği olarak adlandırılan ve çok sayıda kültürü, dini ve milleti bünyesinde barındıran Mardin bu yüzden onlar için en uygun rota olabilir. Eşsiz mimarisi ve gizemli atmosferiyle dar sokaklarında keşifler yapabilir, yepyeni insanlar ve kültürlerle unutulmaz anılar biriktirebilirsin.

Yengeç, Çanakkale

Yengeçler tatil önerilerine göz atarken zihinlerindeki birkaç madde üzerinden ilerler. Gidecekleri yerde deniz olmalı, mümkünse köklerine uzanan bir tarihi olmalı ya da yakınlarıyla bir arada olabileceği imkanlar tanımalı mesela. Aklımızda senin için oldukça uygun bir seçenek var, o da Çanakkale. Bozcaada’nın eşsiz deniz kıyısında huzur dolu zamanlar geçirebilir, ailenle birlikte Çanakkale Savaşı’na sahne olan toprakları ziyaret ederek Türkiye’nin yakın geçmişine tanıklık edebilirsin.

Aslan, Aydın

Aslanların tatilleri sırasında paylaştıkları Instagram fotoğraflarına dikkat ettiniz mi hiç? Gösterişli kıyafetleriyle poz verdikleri yerler muhtemelen beldenin en şatafatlı mekanlarından biri ya da en gözde eğlence merkezi. Çünkü onlar tatillerinde sadece lüksün, eğlencenin ve aktivitenin bol olduğu destinasyonları seçer. Gündüzleri göz kamaştıran plajlarında zaman geçirebileceğin, akşamları türlü etkinliklere katılabileceğin ve geceleri sınırsızca eğlenebileceğin kulüpleri ile Kuşadası senin için ideal bir seçim olabilir.

Başak, Karabük

Evlerinde dahi uzun uzun yatmayı kendilerine lüks gören Başaklar, tatillerinde de tüm gün uzanıp güneşlenebilecekleri sahilleri değil kendilerini kültürel anlamda besleyebilecekleri yerleri gözetir. Tatile çıkmadan kendilerine bir gezi rotası hazırlar, doğası ve tarihiyle onları büyüleyecek yerlerde adım atmadık yer bırakmazlar. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Osmanlı mimarisine uygun ahşap evler arasında tarihi bir yolculuğa çıkabileceğin, Tokatlı Kanyonu’nda uzun yürüyüşler yapabileceğin ve yerel lezzetleri deneyebileceğin Safranbolu, beklentilerini fazlasıyla karşılayabilir.

Terazi, Antalya

Teraziler nereye giderlerse gitsinler, çevrelerinde insanların olduğu canlı yerleri severler. Plajlarında tuzlu deniz kokusunu içlerine çekebilecekleri, yeni bir çevre edinebilecekleri ve sınırsızca eğlenebilecekleri merkezler onlar için tatil deyince ilk akla gelen yerler. Antalya’nın en ünlü tatil beldesi Kaş gibi! Türkiye’nin en ünlü plajlarının yer aldığı ve gece hayatının kalbinin attığı merkezde hem gezmeye doyabilir hem de eğlencenin dibine vurabilirsin.

Akrep, Adıyaman

Akrepler tatillerinde mümkün mertebe klişelerden ve büyük kalabalıklardan uzak kalmak ister. Onların tadına doyamayacakları bir tatilden beklentileri; bir başlarına kafalarını dinleyebilmeleri, gizemli ve mistik atmosferini soluyabilecekleri yeni yerler keşfedebilmeleri… Gizemi bugün dahi çözülememiş Nemrut Dağı gibi! İlk çağ uygarlıklarına kadar uzanan geçmişi ve devasa heykellerine ev sahipliği yapan teraslarıyla Nemrut Dağı, senin için en ilgi çekici seçeneklerden biri olabilir.

Yay, Kars

Yaylar için yeni insanlarla tanışmak, yeni yerler görmek ya da yeni kültürler öğrenmek neredeyse her şeyden çok daha önemli. Günlük hayatlarında bile sık sık gösterirler bu özelliklerini. Mümkün oldukça farklı olanı deneyimler, çevresinde farklı insanları yeğler ve önüne çıkan her fırsatta farklı yerlere gider. Çoğu kezse bir yere varmak değil, yolda olmaktır hedefleri. Eşsiz manzaralara tanık olacağın ve senin gibi gezginlerle tanışacağın Doğu Ekspresi ile son yılların popüler merkezi Kars’a yapacağın bir gezi, fazlasıyla mutlu edebilir seni.

Oğlak, Trabzon

Tatile çıkmadan gezecekleri yerleri karış karış planlayan Oğlakların ne sert koşullardan ne de zorlu yollardan gözü korkar. Yeter ki ucunda eşsiz bir manzaraya ya da keşfedilmeyi bekleyen önemli tarihi yapılara ulaşmak olsun. Yeşilin her tonuna rastlayabileceğin ve büyük medeniyetlerin tarihi yapılarına rastlayabileceğin Trabzon gibi bir yer inan seni fazlasıyla memnun eder. Uzungöl’ün eşsiz manzarasına karşı ciğerlerini oksijenle doldurabilir ya da kısa ama yorucu bir tırmanışla Sümela Manastırı’ndan şehre tepeden bakabilirsin.

Kova, Isparta

Sıradanlığın her daim karşısında olan Kovalar, günlük hayatlarında olduğu gibi tatillerinde de yeni olanın ve bilinmeyenin peşinden gider çoğu kez. Kısa sürede popüler olan yerlerin tanınmışlığında da çoğu kez onların parmağı vardır. Son yılların yeni cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Isparta, senin tatilin için en iyi yer olabilir. Her noktası etkileyici bir fotoğraf karesine dönüşen lavanta bahçelerinde gezinebilir, yerel halkla kaynaşabilir, şehrin etkileyici tarihi ve doğasında tecrübelerine bir yenisini daha ekleyebilirsin.

Balık, İzmir

Günlük hayatın stresinden ve kaosundan kaçıp gitmek için gün sayan Balıkların tatil zamanı etekleri zil çalar adeta. İstedikleri çok büyük bir şey de değil aslında. Huzur içinde uzanıp güneşin tadını çıkarabilecekleri ya da gözlerini yumup dalga seslerini dinleyebilecekleri bir yer yeter çoğu zaman onlara. Mavi ve beyaz renkteki sevimli evlerin arasında turlayabileceğin, Ege mutfağının birbirinden nefis lezzetlerini tadabileceğin ve eğlenmek istediğinde onlarca mekan bulabileceğin Alaçatı, senin yerin olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.