Yengeçler Nasıl Beslenmeli?

Bünyeleri genelde zayıf olan Yengeçlerin sağlık konusunda birtakım önlemler almaları gereklidir. Bunların başında ise beslenme şartları gelir. Sindirim sistemleri hassas olduğu için reflü, ülser gibi hastalıklara sık sık yakalanırlar. Öte yandan böbrek problemleri de yaygın görülür. Bunları göz önünde bulundurarak nasıl bir beslenme sistemi uygulamaları gerektiğini aşağıda listeledik.

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Duygusal ve çabuk strese kapılan bir burç olduklarından mideleri çok çabuk etkilenir ve genç yaşlarda reflü sorunu baş gösterir. Öncelikle soğukkanlı olmaya çalışmalı, stresi yaşamınızdan uzak tutmaya çalışmalısınız. Akşam yemek yedikten sonra uzanmak veya yatmak sorunun artmasına sebep olabilir. Gece acıkırsanız bile yemek yemeyin, bu mide asidine sebep olur. Aynı şekilde salgıyı artıracak ilaçlar da içmeyin. Fazla kilo almamaya çalışın, eğer kilo probleminiz varsa diyetisyen yardımıyla bir beslenme programı uygulayın ve spora başlayın.  Yemek öğün sayınızı artırın. Üç yerine beş-altı öğün ama daha az gıdayla beslenin. Böylelikle midenizin yemekleri sindirmesini kolaylaştırırsınız. Ayrıca alkol ve sigaradan uzak durmalısınız.

Hangi Gıdalardan Uzak Durmalısınız?

Hangi Gıdalardan Uzak Durmalısınız?

Türk mutfağı, asırlar öncesinden birbirinden güzel yemekleriyle dünyaca ünlü bir şöhret yakaladı. Bunlar arasında herkesin damak zevkine uyan tatlar mevcut ve onlara karşı koyamadığınızın farkındayız ama bazılarının sağlığa zararlı olduğunu kabul etmeli ve onlardan uzak durmalısınız. Bedenimizi nasıl beslersek vücudumuz ona göre karşılık verir, özellikle Yengeçlerin midesi sağlıksız beslenmede hemen tepki gösterir. Beslenirken gıdaları çok sıcak veya çok soğuk tüketmeyin. Hamur işlerini ve tatlıları aynı anda yemeyin. Evcimen Yengeçler misafir ağırlarken bu tarz yemekleri hazırlamayı sevseler de az miktarda pişirmeye çalışın.

Hangi Gıdalardan Uzak Durmalısınız?

Aşırı yağlı gıdalar, sakatatlar, kavurarak pişirilen gıdalar, salam, sucuk, sosisten uzak durmalılar. Bu gıdalar mideye zararlı olmakla kalmayıp kanser, kolesterol, kalp krizi gibi hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Greyfurt, limon, portakal her ne kadar meyve grubuna girse de tamamı sağlığımıza faydalıdır diye bir kaide yok. Ekşi oldukları için mide hassasiyetini artırabilirler. Turşu, soğan, biber, sarımsak gibi gıdalar reflüyü artıran yiyecekler arasında geliyor. Kahve, çay, çikolata, kafeinli diğer içecekler en bilinen mide düşmanları arasında bulunuyor.

Nasıl Gıdalarla Beslenmeliler?

Hangi Gıdalardan Uzak Durmalısınız?

Mide asidinin oluşmasına karşı hafif bir beslenme programı uygulamalısınız. Ekşi, kafeinli, acı, işlenmiş gıdalar karşısında midenizin hassas olduğunu artık biliyorsunuz. Bu özellikleri içermeyen besinleri tüketmelisiniz. Su ihtiyacınızı yemekten sonra değil ara saatlerde karşılayın. Ekmek olarak beyaz yerine tam buğday unlu ekmek alın. Uzmanların önerdiği diyete göre sabahları haşlanmış yumurta veya yağsız omlet, az tuzlu zeytin, salatalık, baharatsız zeytinyağı yiyebilirsiniz. Öğlenleri tavuk, az yağlı pilav, domatessiz salata, fırında yağsız balık ile beslenebilirsiniz. Ara öğünlerde ise meyve, yoğurt, komposto, bitki çayı veya açık çay tüketebilirsiniz. Böbrekleri de hassas olan Yengeçlerin bol miktarda su tüketmesi gerekiyor. Şeker ve yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları için risk oluşturduğundan tatlıdan uzak durun. Tuz olarak marketlerde satılanları değil kristal kaya tuzunu kullanmalısınız. Ayrıca gereksiz yere ilaç ve vitamin hapları içerek böbreklerinizi yıpratmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.