Yengeç Telli Duvak Merakında, İkizler Gezip Tozma Telaşında!

Hız tutkusundan zatürreler geçiren İkizler ile battaniye altından çıkmamaya yemin eden Yengeç aşkının pek ateşli analizine hazır mısınız? Nasıl ama kulağa çılgınca geliyor değil mi? Biri özgürlüğüm diye kendine kanat takıp bulduğu tepeden atlar, her şeyi öğrenmek sevdasıyla her insana temas eder, bulduğunu okumaya meyleder, gezip görmeyi sever, diğeri üç arkadaşıyla bir ömrü usulca yer, telli duvak bulamaz ya da papyon takamazsa, tülden gelinlik diker, bağcıktan fiyonk yapar yine de “EVET” der! İkizler yeni bir şeyler görmek için durmaksızın keşfetmek ister, Yengeç mürüvvetimi görsem yeter derdine düşer! Bu harika ikili aşktan yanar, gezer tozar, maceraya zıp zıp zıplar diyemiyor, peşin konuşmak istemiyoruz ?

Yengeç geçmişini zihninin en korunaklı, güneş alan, sulak topraklarına eker, keyifle tekrarladığı sevgi sözcükleriyle de anılarının ruhunu besler. Yengeç yaşamı boyunca artarak çoğalır ancak fazla insan biriktirmez, hayatına sürekli taze kan sokmak istemez. Bilakis eskileri besler, büyütür, yıllanmış şarap misali dostluklarını seneler devirerek kıymetlendirir. “Bir avuç dostum olsun, yeter ki gerçek olsun” mottosuyla yaşayan Yengeç kalabalık sevmez! Gel gelelim İkizler de tenhadan hiç haz etmez. Borçlu çıkacağını düşünmez, selam vermeden kimseyi pas geçmez. Konu tekrarına girmekten hiç haz etmez, zaten romantik de değildir, anılar biriktirmez. Her insan hazinedir onun için, her zihni merak eder, sayısız yaşamı öğrenmek ister. İkizler için network her şeydir. Bolca insan biriktirmek, kimseyle derinleşmemek ister. Onun için asırlık dostların kendini tekrar eden hikayelerindense, yeni heyecanlara gebe sohbetlik arkadaşlar daha kıymetlidir. İkizler kolundan tuttuğunu sohbete davet eder, Yengeç bu tip ortamlarda dut yemiş bülbüle döner, özel alanına sokulan bu yabancıyla anılarının ihanete uğradığını zanneder.

Yengeç “ey gidi günler” diye başlar lafa, nasıl tanıştıklarını anlatıp iki dakikalığına romantizm rüzgarı estirmeye niyet eder, İkizler darlanıp öfler püfler, konuyu yeni öğrendiği dilde sıkılmak kelimesinin karşılığına çeker! Yengeç yakar mumları, takar en cızırtılı plağı, şöminenin çatırtısı eşliğinde enfes masasını önünde, sevdiğini seyreder! İkizler, Berkcan’ları da mı çağırsaydık, Eylül’leri arayalım teklifleriyle Yengeç’in yüreğini hançerler. Yetmezmiş gibi “Değiştirsek mi şu müziği içim çekildi gıy gıy” devam cümlesiyle Yengeç’i perişan eder!

Yengeç, “annemler yemeğe çağırdı, babam tanışmak istedi, kuzenlerim birlikte sinema organize etti” dedikçe İkizler’in feleği şaşar, zincirleri bileklerini sıkmaya başlar. İkizler partiden beri gelmez, Ahmet’lerin, Hasan’ların anlattıklarını öve öve bitirmez. Aklı gezmekte, gözü kapıda İkizler harekete geçmek ister, okur, yazar, telefona bakar, eğitime gider, gelir, “gönlü bazen kalk ötekine gidelim” der, Yengeç şefkatsizlikten kurur gider! İkizler’in sevgisi rüzgâr gibi eser, bazen uğrar, ziyaretin kısası makbuldür der gider, Yengeç bir ömür boyu ister!

İkizler’in gözü dışarda, Yengeç’inki hane içinde kalınca, zamanla bu ikili birbirini göremez olur! Yengeç eve çekmek ister, İkizler sokağa çıkmak ister! İkizler güler, Yengeç suratını sallar gezer! İkizler hassas davranmaz, hayatı ince eleyip sık dokumaz, çabuk karar verir, hemen vazgeçer, bugün kara dediğine dakikalar sonra ak der! Sürekli değişir, sürekli gelişir, bolca öğrenir, kafası karışır! Tüm bu olup biten karşısında Yengeç alınır, bozulur, kırılır, güveni sarsılır! Aile kurmak istediği kişi bu denli tutarsız, bağsız olamaz! Yengeç’in kalbine bir şekilde sızan İkizler pencereden atlar kaçar, Yengeç de kapısını kitler, İkizler’i kapı dışarı yapar!

Zıt kutuplar birbirini çeker derler ama, burada işler genelde öyle yürümez! Yine de iyimser bir bakışla, İkizler gezip tozmaktan, sahte ilişkiler kurmaktan, zamanın içinde savrulmaktan bıkmış, Yengeç’in şefkatinin sıcağında kendini bulmuş olabilir. Gençlik yıllarını geride bırakıp, olgunluk devrini açmak isteyebilir. Yengeç de geleneklerin içine sıkışmış hissedip yeni heyecanlara kucak açmak isteyebilir. İkizler’in bilgi dağarcığından, hevesli hallerinden, tatlı dilinden etkilenip aşık olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.