Yengeç Kadını Değil Sanki Koruyucu Bir Melek!

Doğuştan merhametle donanmış olarak dünyaya gelen, bin bir çeşit duygusu, empati yeteneğiyle dara düşenin sesi, feryat edenin ağıtı olan Yengeç, ağlıyor diye güçsüz görünür, zayıf sanılır! Çoğu dert sahibinin dermanı, hasta düşenlerin doktoru olur, gönüllü kurtarıcı olarak, kötülüğün kol gezdiği dünya sahnesinde tek başına savaşması gerekse, elinden gelirken vicdanını susturmaz! Bana dokunmayan yılan varsın yaşasın demez!

Yengeç’in azarı ballı, çığlığı melodik tatlıdır!

Yengeç bas bas bağırıyorsa, ne ipleri egolarının eline kaptırmış gövde gösterisini başlatmıştır ne de gücünü kanıksatmak için kızgın yüzünü gün yüzüne çıkarmıştır! Seni senden çok düşünüp hakkında endişe etmese sesini kısar, muhatap olmaz! Yakandan tutuyor, silkeleyip seni kendine getirmek için kendi sinirlerini geriyorsa önemsendiğini bil, yüksek desibelden duyulan bu sese kulak ver! Yengeç kendini kimin için paralar? Tabi ki senin!

Gözü yaşlı görüp aklını alırım mı sandın, çok fena yanıldın dostum! Uyuyan devi uyandırdın!

Hele bir sevdiğini dil uzat, yanında yamacında durana kanatlarının altına sokulana el uzat! Tavsiyemiz şudur ki uzatma! Velev ki kötülük zihnini sardı, intikam yeminin sınırını aştı; karşında gördüğün mendili cebinde, duygusu gözünde Yengeç var ya, koruma içgüdüsüyle kedi kadına dönüşür! Tokadın nerden geldiğini, çektiğin acının şiddetini anlayamaz, kaçacak delik ararsın!

Ailesinin yerini alamazsın ama çok çalışır iyi bir insan olursan, şirinleri görmekle kalmayıp, ailesinden biri olabilirsin!

Yengeç’in kalbinin en derini de duygusunun ön vitrini de ailesiyle doludur! Köklerine sağdık, kan bağı olan kişilere sevgisi tamdır! Annesiyle yarışmaya, babasının karşısına geçip Yengeç’i tercihe zorlamaya, kardeşlerinin yolunu kesip sıranın önünde boy göstermeye kalkarsan, ağzının payını alırsın! Aklın varsa sevgisine ortak, ailesine komşu ol! Onlar mı ben mi demek yerine, onlarla birlikte gönlünün tahtında kendine yer aç!

Gecelere doyduysan, kuyruğunun yangını kırk yağmur atlatıp nihayet söndüyse, kırıp dizini evinde oturmaya hazırsan, Yengeç’in kapıları zaten açık!

Hop ordayım hop burda, bir varım bir yok, ben de böyleyim diyen insanlar uzak dursun, aidiyet mühim zanaat sevdiklerim yanımda olsun diyenler beri gelsin! İçlere yerleşen kıpır kıpır kurtlar arazi olsun, Yengeç yanı yöresi sevdikleriyle dolsun! Öğrenci evi değil, Yengeç yuvası bu; önüne gelen giremez! Bekar damı olmadan eşikten geçemez! Yengeç’in kuralları keyfi ihlale gelmez!

Merhameti aşağı bir duygu olarak kapı dışı edenler, güçlü olma yolunda bulduğunu ezenler uyanın! Yengeç duyarlılığında vicdanınızı hatırlayıp, huzura erin!

Bir gün yavru bir kedi görür yağmurda, bir yandan şükreder haline, bir yandan havlu çıkarır başlar kedi bakımına! Evsiz bir çocuk görür dertlenir, üç aylık kuyruğunda bekleyen ninelere bir ayrı içlenir! Hele bir yeğeni evlensin, göz yaşları sel olur, yeni doğan bir bebek görsün hislenir! Yengeç’in ağıtı hep kederden olacak değil ya mutluluktan da tatlı hüzünler çıkarır! İnsan olmanın birinci gereği vicdan duygusu, Yengeç’te bir başka hissedilir! Elinde olsa da tüm muhtaçlara el uzatsa, gücü yetse de sokakta evsiz barksız kimse bırakmasa!

Ruhunun düzensiz, duygusunun sulu olduğunu düşünenler, bir duygunun peşinden sürüklenip giderken, dünyada yaşanan onca hayal kırıklığını görmez, empati nedir bilmezler! 

Yengeç kendi yaşamını, hayallerindeki peri masalı içinde yaşıyor, günün her saati sevdikleri yanında gülüp eğleniyor, tarifsiz bir mutluluk yaşıyor olabilir! Yengeç tüm dünyanın annesi olma içgüdüsüyle hanesindeki huzurun fazlasını arar! Yengeç, komşusu açken tok yatanlardan, paranın pulun dibine vurup gözü kimseyi görmeyenlerden olamaz! Dertsiz başına dert alıyorsun uyarılarına içi acır, insanların acımasızlığıyla sarsılır! O tüm canlının yaşamını gözetir, bencilce yaşayanlara ders verir!

Bonus

“Çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. Biz bir aileyiz. Biz güzel bir aileyiz. Bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun?” deyip ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan Yengeç’in gazabından henüz korkmayanlara “iki çift lazımız”, Üstat Münir Özkul’a saygıyla, minnetle selamımız var!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.