Yengeç Burcunun Okuması Gereken 5 Kitap

Bir kitapçıya girdiğinizde rafların kalabalığı karşısında panikleyip seçeceğiniz kitaba bir türlü karar veremediğiniz bir zaman dilimi mutlaka olmuştur. Böyle durumlarda rafta gözünüze çarpan her kitabın arka kapak yazısını okumak için zamanınız olmayabilir ya da size uygun kitabı bulmak için internette birden fazla eleştiri yazısını okurken spoiler yemek istemeyebilirsiniz ve çok haklısınız. İşte böyle düşünen kitap kurdu Yengeçler için okunması gereken beş kitabı aşağıda listeledik. Önermesi yıldızlardan, okuması sizden… Eğer çayınız kahveniz hazırsa, edebiyatın renkli dünyasına doğru uçuşa geçiyoruz!

Damızlık Kızın Öyküsü, Margaret Atwood

Şu an tüm zamanların en popüler dizilerinden biri olsa da, Damızlık Kızın Öyküsü kesinlikle okuma listenizde bulunması gereken kitaplardan biri. Yeni dünya düzeninde görevi sadece çocuk doğurmak olan, yani bir nevi damızlık olarak kullanılan Offred’in çarpıcı hikayesini anlatan kitap, içindeki empati düşkününü kesinlikle harekete geçirecek. Okurken kendini karakterlerle çok fazla özdeşleştirip üzülmemeni tavsiye diyoruz, tabii, diziyi çoktan izlemediysen.

Kaldırımın Bittiği Yer, Shel Silverstein

Bir Yengeç olarak, nostaljik herhangi bir şeye olan ilgin büyük ihtimalle fazladır. Silverstein’ın birbirinden farklı çizimiyle renklendirdiği ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan öyküleriyle doldurduğu bu kitap, yüzünde küçük tebessümlere yol açacak ve geçmişi mutlulukla yad etmeni sağlayacak. Bize güven!

Ölmeden Önce Yemeniz Gereken 1000 Yemek, Mimi Sheraton

Her zaman ev sıcaklığını ve rahatlığı dışarıda partilemeye tercih eden Yengeçler için geliyor bu önerimiz, özellikle de evde yemek pişirmeye bayılanlara… Mimi Sheraton’ın yazdığı bu kitap birbirinden özenli hazırlanan, lezzetli ve dünyanın dört bir yanına özgü yemeklerle donatılmış. Yalnız dikkat etmeniz gereken birkaç küçük nokta var, sevdiklerinize yemek hazırlamak bir bahane haline gelebilir ve kilo kontrolünün ucunu bir miktar kaçırabilirsiniz, bizden söylemesi…

Yaşamak, Yu Hua

Çince aslından Bahar Kılıç’ın çevirdiği kitap zamanında kendi ülkesinde yasaklanmış. Okurken adeta anlatılanları yaşıyormuş gibi hissedeceğiniz kitapta duygusal olanlarınız biraz fazla göz yaşı dökebilir, şimdiden belirtmekte fayda var. Fugui’nin acıklı hayat öyküsünü okurken kâğıt mendilleri önceden hazırlarsanız iyi edersiniz. Keyifli okumalar…

Sevda Sözleri, Cemal Süreya

Eğer müzik ruhun gıdasıysa, bir Yengeç için de şiir ruhun can suyudur. İçine sığdıramayıp etrafındakilere yansıttığı şefkati ve sevgisi ile Yengeçler kesinlikle birer şiir insanıdır. Eh, şiirden bahsedince de Cemal Süreya’dan bahsetmemek olmaz. Henüz kitaplığınızda yoksa Sevda Sözleri’ne kesinlikle bir yer açmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir