Yengeç Burcunun Hayatından Çıkarması Gereken İnsanlar!

Yengeç’e bilerek ya da farkında olmadan zarar verenler, kabalık edip kalbini kıranlar, duygularını anlayıp dinlemeden öfke nöbetleri tutanlar, lütfen gider misiniz buradan? Hayır, zor kullanmak istemiyoruz, kendi arzunuzla terk ederseniz seviniriz! Peki kimsiniz siz tam olarak?

Her Hece Barda, Gönlü Hovardalar!

Düzenli bir hayat yaşamayı bırakın düzensizliğin dibine vurup, kendini çoktan kaybedenler, girmenizle çıkmanız bir olsun! Yengeç’in sıcacık yuvasında, güvenli yaşantısında, sevgi dolu mutfağında, salonundaki çekyatında hiçbirinize yer yok! Güneşi nerede batırırsa, sabahı aynı yerde yaşayan, günü birlik ilişkilerde gönlünü eğlendiren, sadakatten bihaber yaşayanlar sizleri de kapının dışına alalım! Ayık gezdiği vakitler sarhoşluğundan az olan, serseri mayın gibi gecelerde dolaşanlar, sizler zaten evlerden ırak olun! Yengeç’in düzenini çoktan kurduğu pembe panjurlu hayatının yolunu mümkünse unutun!

Fazla Rasyonel İnsanlar!

Duygularını ya çoktan kaybetmiş ya da zorunda kalmadıkça yokmuş gibi davranmaya alışmış olanlar, mantık örgülerinin içinde belirlenmiş bir hayatın gereklerini yerine getirince huzur bulanlar kusur kalsın! Yengeç’e kalbiyle yaşayan, gönül rahatlığı değiminin hakkını veren, mantığı bas bas bağırsa da vicdanının sesine kulak veren insanlar lazım. Kulaklarını beynine dikmiş, diğer tüm sesleri gürültü ilan etmiş insanların katı yaşamları onların olsun, duygularına danışıp yaşayanlar Yengeç’e yeter!

Gelenek Karşıtları!

Yengeç yedi sülalesini sırf kan bağı var diye kayırır, ananeleri sorguya kapatır, geleneklerine sonsuza dek bağlı kalır! Evinin çatısı, kalbinin yarısı, biricik eşinindir. Hele ki büyüklerinin yanında bacak bacak üstüne atması, kamusal alanda sakız çiğnemesi, ailesine saygıda kusur edip ebeveynlerinin sözünü çiğnemesi… mümkün değildir. Çevresinde de geleneklerini kaldırıp atmış, kan bağı, kök ortağı dinlememiş ailesini terk etmiş insanlara yer açmaz! Velev ki fark etmeden açtı; canı sıkılır, üzülür bir de içi kıyılır, çarçabuk herkesin kendi mutlu dünyasına dağılması gerekir.

Merhametsiz İnsanlar!

Yengeç’in gözünün yaşı beklemede, burnunun direği sızlamanın eşiğindedir. Yanlışlıkla bir ağacın dalını kırsın, evsiz kalmış yavru bir kedi görsün, fazla duygusal bir melodi çalınsın kulağına, romantik bir film izlesin; hemen merhameti kabarır, gözleri yaşarır! Gaddar insanların, kaba davranışların, acımasız duygularla dolu vicdansızların Yengeç’in sınırları içinde bir nefeslik yeri yoktur.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.