Yengeç Burcunun Hassas Ünlüleri!

Yürek dağlayan, kalp buran, iç çeken, ruh büzüştüren duyguları gücünü sulardan alan Yengeç olmayan bilmez, bir milletin göz yaşları Yengeç’ler var oldukça dinmez. Ne öfkesi diner ne kahkahası biter Yengeç’in! Her şeyden biraz tatmadan bu hayatın keyfini sürmez! Duygunun sınırsız çeşidi onlar olmasa gün yüzüne çıkmaz. İçlerinde tepinen, zihinlerini, yüreklerini istila eden binlerce duyguyla baş etmenin yolunu notalarda bulan, yeteneklerini beyaz perdeye taşıyan Yengeç’lerde sıra!

Sezen Aksu

Yengeç’lerin minik serçesi Sezen Aksu’nun kocaman şarkılarını duyup mendiline sarılmayan, adını duyunca şöyle bir hizalanmayan az bulunur. Duyguları karmakarışık, gel giti boldur Yengeç’in. “Git!” diye haykırır önce sevgilisin suratına öfkeyle, saniyeler içinde boynuna sarılır “Gitme! Özledim!” diye! O kadar duyguyu zapt etmek kolay olsaydı, ne bir şarkı çalınırdı kulağımıza Yengeç’in kalbinden süzülüp, ne bir damla yaşı damlardı gözümüzden gururumuza yenilip. Sahnelerini güldürü şovuna çevirip kahkahalara da boğar Sezen Aksu, çok geçmeden musluklar fora deyip gözyaşlarına da boğar! Yengeç’in duygusunun ayarı yoktur, ne yaşarsa dibine kadar yaşar!

Yıldız Tilbe

“Ben ne besteler yırttım attım çöpe. Sırf gençler intihar etmesin diye!” itirafı her şeyi özetlese de söylenecek çok söz var Yıldız Tilbe için! Tüm mimiklerinden, olanca gerçekliğiyle fışkıran duyguları, sayfalarca haykırdığı yaşam anıları, zihninin melodisiyle çığlıklarca söylediği şarkıları sızdığı kalpte şok etkisi yaratır, insana yaşamı yeniden hatırlatır. Düşüp doğrulmanın, pes etmeden yaşama tutunmanın, sevip sevip unutmanın kahrını anlatır Yıldız Tilbe! Yaşamdan derin bir soluk alan, aşkın harikasına varan, kısacası dünyada var olan herkes onun sözlerinden payına düşeni alır! Haykırışlarının her bir harfi insanın yüreğini cızlatır! Buyurunuz Yengeç Yıldız, yedi düveli hüngür hüngür ağlatır!

Deniz Seki

Vasfiye Teyzeye selam olsun diyor, “Ne çektin be!” alıntımızla sözlerimize başlamak istiyoruz. Başına ne işler geldi Deniz Seki’nin aşk uğruna! Yengeç’in farkı tam da burada çıkıyor ortaya! Kimileri kaderin ağları arasında sıkışıp kalınca, kendini yalnızlığına gömer, üretimi tümden durdurur! Yengeç’ler ise tamamen duygularından beslenir, devrildiği gibi doğrulur! “Şimdi vakit tüm bu yaşantıya, hüzne, yasa can verme, dünyanın kulağının pasını silme vakti” der, sevmeye koyulur! Yazar, çizer, dans eder Yengeç! İçindeki fırtına sanatına yansır, kitapları çok satar, şarkıları tüm duygularını dillere dolar! Yengeç’in duygusu hep bir ağızdan haykırılır, ortak bir dil kurar!

Türkan Şoray

Gelenekçidir Yengeç hiçbir şey uğruna yıkamayacağı, yaşam boyu sadık kaldığı kuralları vardır! Bir de derin bakışlarıyla anlam kazanan, puslu gözleri! Yeşilçam’ın sultanı, kendi kanunlarının yazarı Türkan Şoray’ı tanımanız için bu kadarı dahi yetmez mi? Çabuk devrilmez Yengeç, göz yaşı boldur ama yıkılmaz! Bilakis ağladıkça ruhu yenilenir, yüreğine çalınan karalar temizlenir. Her göz yaşının ardından yepyeni, capcanlı ve daha güçlü bir Yengeç doğar! Mutluluğunda da ağlar, öfkesinde de yasında da! Annedir Yengeç ve gerçek bir kadın! Ve bir devrin Yeşilçam’ında ismi zirvede anılacak kadar doğru ifade etmiştir duygularını! Evlat, şarkıcı, Anadolu kadını, köylü güzeli, balıkçı… nice kostümle farklı kimliklere bürünmüş, türlü insan kılığına girmiştir ama hep merhametli, hep şefkatli olmuştur.

Serenay Sarıkaya

Seray’ın göz yaşları malum bir dönemin salyalı sümüklü ağlama emojilerinin yerini iftiharla aldı, Serenay Yengeç’liğini işte o gün yaptı! Son günlerde canlandırdığı Duru karakteriyle, çılgınca kibir okyanusunda kendini parçalayan bir Aslan’a dönüşse de Serenay aslında munis bir Yengeç’tir. Kibri de bilir, kavgayı da, aşkı da, kıskançlığı da Yengeç! Duygunun bin bir türünü saklar içinde ama zorunda kalmadıkça, sevdiklerine kötü niyetli bir el uzanmadıkça kedi gibi pattaniyesinin altında, şefkatli bir sevdicek kolunda, merhametli kalbinin buyruğunda yaşar Yengeç! Ama gerekirse herkesten aslan, kaplanlardan yırtıcı olabilir. Hep ağlıyor diyorsunuz, anasının kuzusu demeden geçmiyorsunuz diyenler, Yengeç’in tatlı gülüşüne, yufka yüreğine kanıp cesaretlenmeyin, Zodyak’ın en tehlikelisidir Yengeç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir