Yengeç Burcu Nelerden Nefret Eder?

Duygularını hiçe sayıp yaşadıklarını küçümseyen, esasen hiç anlamayan insanlardan hoşlanmaz Yengeç. Zira böyle nezaketsiz insanlar onun yaşamını tümden anlamadıkları gibi varlıkları da mutsuzluk getirir. Duygular, eşyalar, insanlar, davranışlar; Yengeç mutlu olacak kadar çok anı biriktirdiği gibi mutsuz olacak kadar çok sebep de üretebilir. En duygulu yaşayan ilan edilen Yengeç’in takdir edersiniz ki tüm duyguları gelişmiştir. Buna az sonra sebeplerinden bahsedeceğimiz nefret de dahil.

Duygularla Alay Eden İnsanlardan!

Yengeç için varlığı hislerine eştir. Korunaklı kabuğunun altındaki yumuşacık kalbi, kırılmaya müsait, oldukça hassas yapıdadır. Herkes kararlarını mantıkla gerekçelendirir, olması gerektiği gibi verir, Yengeç vicdanıyla dertleşir, duygularıyla söyleşir. Çoğu insan tarafından göz ardı edilen, dalga konusu olan duygularını, hassas yapısını, gözyaşlarını, hislerini anlamayanlardan nefret eder. Zira bu türde gaddar insanlarla anlaşması da aynı masanın etrafında oturup ahbap olabilmesi de hiç mümkün değildir. Zira onlar sadece Yengeç’in duygularını küçük görmekle kalmaz, duygu zede hiçbir insanın derdini anlamaz, ihtiyacına kulak kabartmazlar!

Aile Kavramını Önemsemeyenlerden!

Aile Yengeç için, kök demektir, dünyada yaşayan varlığının temel sebebi, geçmişi, anıları, geleceği, çocukları, sevgi, bağlılık… türlü duygunun kaynağı da ifade bulduğu yer de ailedir. Güvenlik ihtiyacının en çok giderildiği yerdir aile, benliğini bulmanın, kendini gerçekleştirmenin, köklerini tanımanın ve kök salmanın yoludur. Bir tür kimlik keşfi, değerler bütünü, yaşamda kim olacağının kaynağıdır. Yengeç için aile her şeydir. Geleneklerini geçmişi tozlu anılarında bırakmakla kalmayıp üstünü de kilitli kapaklarla kapatan, biz olmak yerine ben olmayı seçen, anneliği sorumluluk görüp yaşam boyu tek tabanca kalmak isteyen insanları da takdir edersiniz ki hiç anlamaz. Böyle insanlarla bir araya gelince konuşacak konu bulamaz, biraz sohbet ilerleyince kulaklarına inanamaz, duyduklarını hazmedemez, dolayısıyla böyle insanlardan hiç hoşlanmaz.

Sadece Kendini Düşünen Bencillerden!

Kabuğunu kırıp özgürlük denen sonsuzluk içinde yüzünü bir tek kendine dönmüş, başkalarının arzularını görmezden gelmiş insanlardan da hiç haz etmez Yengeç. Böyle insanlar Yengeç’in gözünde paylaşımı bilmez, fedakarlığı tanımaz, yaşamı sadece kendilerine ve gönlünce seçimlerine ayrılmış bir harikalar diyarı olarak tanımlar, kimselerin derdine bırakın derman olmayı kulak dahi kabartmazlar. Yengeç için önce kendi köklerine sahip çıkmak, onların korunağında kalmak, sonra sevgi bağı kurulabilen her insandan sorumlu olmak bir gerekliliktir. İnsan olmak kâinata karşı merhamet ve sevgiyle yaklaşmayı ve herkes için ortak doğruyu bulmayı gerektirir.

Değerli Eşyalarının İzinsiz Kullanılmasından!

Yengeç bir tür canlı maddecidir. Onun için telefon 1980 yılında üretilmiş, x markanın y serisinin siyah renkli olanı, yeni modelleri çıkınca derhal kaldırıp atılacak bir aletten ibaret değildir. O karıncalı çizgi filmler izlediği bir çocukluk görür ekrana bakınca, dedesinin kanal değiştirmek için ondan sürekli destek istediğini, yılbaşı gecelerinde herkesin televizyon başında Nesrin Topkapı’yı heyecanla bekleyişini görür. Sahip olduğu eşyalar Yengeç için geçmişe uzanan duygusal bağlar, anılar demektir. Ananesinden yadigâr küpesi, çocukken en çok sevdiği lahana bebeği, bebeklik battaniyesi, annesinin ördüğü ilk okul ceketi; bunların hepsinin kıymeti paha biçilmezdir! Dolayısıyla Yengeç değer bilmeyen ellerle hunharca ellenen, hırpalanan değerlerini görmekten nefret eder. Kimi özel alanlarına izinsiz girilince deliye döner.

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir