“Yengeç & Aslan” Bir Evlilik Masalı!

Aslan erkeği partnerini kendi krallığının baş köşesine oturtmak ister, ebette tahtına yaraşır biriyle birlikte olmayı diler! Yengeç kadını ise dişi kuş olup yapacağı pembe panjurlu evinin dekorasyonunu, çocuğunun beşiğine göre planlamayı tercih eder! Çocuklarını aile bütünlüğü içinde yetiştirmek, onların tüm ihtiyaçlarını koşulsuzca yerine getirmek isteyen Yengeç, her şeye muktedir bir Aslan’la çok mutlu olur! Yengeç bolca sever, Aslan da sevilmek ister! “İdeal evliliğin sırrı nedir?” diye soranlar, Aslan erkeği ile Yengeç kadınının ilişkisinin aynından ister! Yengeç kadını “evimin direği, hanemin reisi, yüreğimin prensi, çocuklarımın baş tacı” deyip eşini sever, Aslan da duyduklarıyla koltuklarını şişirir, istediği krallığı, ailesini kanatlarının altına aldığı mesut yuvasında kurar! Telli duvaklı, tek taşlı, taçlı, yolu açık, bahtlı bir evlilik masalının baş karakterleri Aslan ile Yengeç olur, “sonsuza dek mutlu yaşadılar” cümlesi çok geçmeden okunur!

Aslan evinin direği olur çatı rolünü üstlenir, Yengeç de elinin bereketini, sevgisinin lezzetini kattığı yemekler, mis kokulu yumuşacık ütülü kıyafetlerle eşinin kalbine giden yolu her gün yüz kez tavaf eder! Boşta kaldığı her an Aslan’ı över, bolca takdir eder! Sözcükler bedava değil mi israf sevmeyen Yengeç, konu sevgisi olunca elini korkak alıştırmaz, methiyeler düzerken hız sınırına takılmaz! Beyimin varlığı, erimin üzerimizdeki yadsınmaz emeği gibi “başımızdan eksik etmesin” temalı duaları eksik etmeyen Yengeç de tüm emeklerinin karşılığında sevgi, saygı ve anlayış bekler! Aslan kasıla kasıla Yengeç’in kontrol altına aldığı dünyada padişah olup gezer!

Aslan’ın eli fazla açık, lükse düşerse kalkma ihtimali de pek düşüktür! Aslan krallığını yalnızca hanede kurmaz, yardım eli çağrılarını boş bırakmaz, Yengeç de bu noktada empati stoklarını kontrolsüzce tüketip herkesin imdadına yetişmek isteyebilir. Ama endişe etmeyin, ikili çoluk çocuk rızkı demeden har vurup harman savurmaz, konu çocuklarının geleceği olunca Yengeç için çağlayan olsa, o saniyeden itibaren akmaz! Aslan’ın eli gereksiz açıktır, Yengeç ise ev geçindirme konusunda doğuştan yeteneklidir. Aslan masrafların dozunu kaçırırsa, Yengeç analık damarını kabartır, Aslan’ın dizginlerini ele alır!

Aslan yaşam boyu kalite ve özen ister! Yengeç kendini ev kadınlığına fazla kaptırıp, pijamalarına yapışır, yemek kokan saçı başıyla dolaşır, kendini anneliğe fazla kaptırırsa Aslan’ın içindeki gösteriş meraklısı, “ilişkide çatlak var” çığlığını atar! Aslan güzel kalpli ve sevgi dolu biridir, eşine sadık kalmak, mutlu olmak ister ama üzerindeki ilgi azalınca tehlike çanları çalar! Yengeç şikâyet etmeye, kırılmaya meyillidir Aslan ise hayatı enine boyuna yaşamak, keyiften dört köşe olmak ister! Sorumluluklar fazla üstüne gelir, takdirnameler maziye gömülürse başka aşklar kapıyı çalar mı çalar? Biz uyarımızı yapalım, her şeyin fazlası zarar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.