Yay Burcunun Olmazsa Olmazları!

Yay heveslerinin buyruğundan başkasına kulak asmayan, konu özgürlüğü olunca sınır tanımayan bir maceraperesttir. Dünyanın tüm felsefelerini doğduğu kültürde öğrenmek konusunda oldukça meraklı, seyahate düşkündür. Peki tüm bu karakteristik özelliklerinin yanında yaşamda olmazları nelerdir?

Özgürlük!

Kimselerin onayını gerektirmeyen, fikrine başvurulmayan bir yaşam içinde göz alabildiğine, sınırsız, limitsiz bir özgürlük olmazsa Yay olmaz. Yay hayatta kalmak için çalışır, yeterince parası olsa kendini hiçbir rutinin içine sokmaz, sorumluluk almaz! Bir sırt çantası olsun yanında bir de sonu gelmez merakı, gerisini hiç umursamaz! Duygusal bağlanmanın da çok uzaklarındadır. Aşk’ın tanımını yap deseler, “yüreği saran bir heyecan” der ve Yay’ın heyecanı çabuk harlayan, kolay sönen bir saman alevine benzer. İşler ciddiye biner, iki kişilik bir sorumluluk Yay’ın sırtına binerse, afakanlar basan Yay sonsuz özgürlüklerine yelken açar! Hiçbir sebep özgürlüklerinin kısıtlanmasına gerekçe olamaz!

Macera Dolu Seyahatlere Çıkmak!

Jüpiter’in coşturduğu iyimserliğine, sahip olduğu elementten yadigâr ateş enerjisi eklenmiş, Yay’ı tutabilene aşk olmuş! Üstünden başından akan enerji Yay’ı neşeye doyurmuş, maceralara atılması kaçınılmaz olmuş! Yay hevesli olduğu kadar gözü karadır da! Ekstrem sporlarla uğraşıp yeni heyecanlar deneyimlemeyi, dünyanın dört bir yanını gezip merakını beslemeyi pek sever! Şehir merkezinde rastlanan sakin görünümlü Yay’lar muhtemelen sıradaki macera için deşarj oluyorlardır, şaşırmayınız. Aşk da yeni bir deneyim vadeden bir maceradır Yay için. Fazla derinleşmeden, heyecanı doruklardayken sonu gelen, tatlı, kısa bir macera!

Başka Kültürlerle Tanışmak!

Yay’ın hareket ettiricisi esasen doymaz merakıdır. Bir de inanmaya ihtiyacı vardır Yay’ın ve çeşitli inanç sistemlerini öğrenip, farklı kültürleri deneyimlemeye. Dünyanın bir ucunda henüz teknolojiyle tanışmayan bir kabilenin yemek yemeden önce yaptıkları şükür dansını öğrenmeye can atar mesela! Felsefelere de oldukça meraklıdır, öyle ki derinleşebildiği, değerler sistemini sahiplendiği, hatta fanatikleşebilme ihtimalinin dahi olduğu tek alan da farklı kültürlere ait felsefelerdir. Özgürlüklerine düşkün, sabitleşmenin karşısında dimdik duran Yay, gün gelip bir düşünce sistemine körü körüne inanabilir. Ateş zaten yüksek heves getirir, Jüpiter de sağ olsun Yay’ın hevesini üçe beşe katlar! Gazı alan Yay soluğu dünyanın bir ucunda, farklı bir kültürün kucağında alır!

İyimser Bakış!

Yay’ın aklına kimseler karanlık fikirler, kötü düşünceler, kötümser senaryolar sokamaz! Yay korkuyla boyunduruk altına alınamaz! Her daim iyimserdir Yay, şansı da her zaman yanında! Herkesle aynı anda önüne çıkan engel, çevresindekileri bertaraf ederken, Yay’ın korkmadığı başına gelmez! Abartılı bir iyimserliği vardır Yay’ın, bazen burnunun dibindeki tehlikeyi umursamaz, herkes aynı yöne işaret etse görmez! Birçok sorumluluğu hallederiz diyerek savuştursa da işler kendiliğinden çözülür, Yay kimselere mahcup olmaz! Fazlaca rahattır Yay, herkes çekirge misali bu sefer son sıçrayışı olduğunu düşünse de o çoktan kanatlanıp uçar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.