Yay Burcunun Hayat Mottosu: İyi Düşün, İyi Olsun!

2006’da Rhonda Byrne’nin yazdığı Secret adlı kitabı bilirsin. Ana teması: İste, inan ve al! Hah! İşte tam da o hikayeye dayanıyor aslında Yay burcunun hayat mottosu: İyi düşün, iyi olsun! Kitapta hayatın sana yeterince istediğin, üzerinde durduğun her şeyi bir şekilde getireceği söyleniyor. Adına da işte “hayatın sırrı” deniyor. Kötü düşünürsen negatif, iyi düşünürsen pozitifi enerjiler etrafında toplanıyor. Ana fikri aldık mı? İyi düşünmeye başladık mı? O zaman biraz da Yaylardan bahsedelim.

Biraz kafasına estiği gibi yaşıyor, içinden ne gelirse öyle davranıyor, çok fazla hayatını planlamıyor, yaşam enerjisini hep içinde tutuyor. Farklı kültürlere, felsefelere merak salıyor, baş koyduğu şeye sonuna kadar inanıyor, coşkusunu hiç kaybetmiyor. E şansı da yaver gidiyor genelde. Oyun oynamıyor, çevresine karşı kartlarını açık oynuyor. Biraz da samimiyetine güveniyor. Ve aslında hepsinden önemlisi iyimserliğini hem ön planda tutuyor; kötü düşünceleri bir adım yanına yaklaştırmıyor, sorunlu insanlardan, problemlerden olabildiğince uzak durmaya çalışıyor. Belki de kimsenin göremediği o büyük resmi görüyor. Ne dersin?

Özgürlüğüne ket vurdurmuyor, içindeki maceracı ruhunu hayatının her parçasına yansıtıyor. Çıkmaza girdiği anda bardağın boş tarafını değil, dolu tarafını görmeye çalışıyor. Fazla mı Pollyanna acaba? İnsanlarla polemiğe girmiyor; zıtlaşmak, konuyu sakız gibi uzatmak yerine arkasına bakmadan yol alıyor. Zamanını boşa harcamıyor. Çünkü ilerisini görüyor, neler olacağını tahmin edebiliyor. Belki de “secret” mantığının altında bu tarz düşünceler yatıyor. Detaylara boğulmadan ana fikre odaklanıyor. Ve aslında hayatın sırrını cebinde taşıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.