Yay Burcunun “En İyi” Özellikleri!

Öylesine özgür kanatlarla kimselerin buyruğuna altına girmeyi bırakın yanından geçmeyen, paşa gönlünün düsturundan gayrısına kulak asmayan, canı nasıl isterse öyle yaşayan, keyfine de diyecek olmayan bir maceracıdır Yay! Bakalım iyilik meleklerinden torpilli Yay’ın en iyi özellikleri neymiş?

En İyimser

İyimserliği sağ olsun Yay’ın ömrüne koruyucu kalkanı gerer, Yay’ın başına kolay kolay bir iş gelmez. Hem de başkaları gibi köşesinde oturmaz, işimdeyim gücümdeyim deyip maceradan uzak kalamaz, tehlikeli miymiş, canı mı yanarmış, kafası mı patlarmış, böyle uyarılara zaten kulak asmaz! Yay’a rüzgâr sert esmez, üstünden geçen dalga bir damla suyunu lütfedip Yay’ın üstüne başına değdirmez. Ama Yay da Jüpiter’in korumasındadır, “böyle şans mı olur” sorusunun cevabı gecikmez! Olur! Jüpiter yönetiyorsa zatı alilerini orada ne kaza olur ne bir musibet. Hep güllük olur, hep gülistanlık!

En Maceracı

Yay’ın enerjisi kabına sığmaz, içi içine! Yapılacaklar listesinin varlığını umursamaz, “sorumluluğumu bilip köşemde oturayım” demez, kulağına çalınan maceradan geri durmaz! Yay merakıyla yaşar, tüm dünyanın adı duyulmamış kültürlerine, türlü coğrafyasına seyahat edip, sürekli yeni deneyimler yaşar. En tehlikeli oyunlarda yer almak, adrenalini bol deneyimlerde başı çekmek ister! Nerede bir sürat motoru bulsa çekinmeden gaz açar, teknesiyle rüzgârın en serserisine yelken açar! Korku nedir bilmeyen Yay, tüm macera rezervleri dolsa, heyecanı doruklara çıkıp tap yapsa doymaz, bu kadarı yeter deyip köşesine çekilmez!

En Rahat

Dünyalar yansa, kara bulutlar bassa göz gözü görmez olsa, zebaniler açıkça dile gelip sebebi ziyaretlerini anlatsa Yay; başımıza gelecek var deyip paniğe kapılmaz, azıcık ilgisini çekse de bu alışılmadık durum, büsbütün keyfini kaçırmaz! Rahattır Yay! Şirkette herkes Cuma mesaisine iş yetiştirmek için koştururken Yay ağır ağır suyunu yudumlar. Herkesin kafasından duman, kulağından alev çıkar, Yay; “hallederriiiizzz” der geçer! Genelde de bunun için ekstra bir gayret göstermese de şansı yaver gider, işlerinin tümünü telaşsızca halleder.

En Özgür

Hiçbir duygusal bağ, hiçbir ailevi ilişki, hiçbir sorumluluk ve gereklilik Yay’ın özgürlüğüne kota koymaya yetmez. Yay her türlü bağı aklı erdiği ilk anda koparır atar, kendi için en doğru olan kararları alırken bir tek keyfine sorar! Gönül ilişkilerinden, yüksek sorumluluk gerektiren dostluk bağlarından, geçmişle bağlantıyı her daim taze tutmaya yarayan gelenek bağlılığından çoktan beraat etmiş olan Yay kendi yolunu kendi çizer! Onun içinde ek yakıta ihtiyaç duymaz! Yay soluk alacak kadar havayı bulursa, özgürlüğünü yaşamak için hevesten öte başka bir şeye ihtiyaç duymaz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.