Yay Burcuna Evrenden Torpil Var!

Yay; ağzı kulağında, dişleri hep ortada, sevinci tavanda, kahkahası ayyukta yaşar! Dünyanın kahrını eller çeker, sefasını Yay sürer! Kendinden başkasına inanmaz, günler haftaları kovalamaz, Yay aynı yerde uzun süre kalmaz! Kendini bir beğenir pir beğenir; ama yükseklere çıkıp aşağılara bakmaz, gözünü devirip insanları sinir etmez! Onun sevgisi kimselerin görmediği kuytularda kendine çağlar, toplum içine karışmaz, aynalarda yaşar! Şans meleği omuzundan ayrılmaz, ömrü bir canla sınırlı kalmaz!

Eller doğru bildikleri yanlışlarda boğulsun, Yay kendi doğrusunun peşinde, mutluluğun başköşesine kurulsun!

Elinde olsa dünyayı sağ baştan adımlar, ayak basılmamış kara parçası bırakmaz! Zihninin kabulüne sunduğu felsefeyi ehlinin ağzından dinlemedikçe, gidip yerinde tatbik etmedikçe evine sokmaz, gönlüne almaz! Yay inandığı düşüncenin peşinden uçuruma atlar, başım dönüyor demez kendini çarşafa dolar! Konuyu ne tartışmaya açar, ne şüphesini devreye sokar! Yayın inancı sarsılmaz, mezelerin yanındaki konulara katılmaz!

Eli bol kepçe, gönlü salon salamanje olan Yayın ahlakı dinler aşırı, felsefesi tüm dünyanın karıştırma kaşığıdır!

Dünyalar iyisi, insanın en yüreklisi Yay, iyimserliği ile tüm dünyanın batsa boğulmazı, kaynasa yanmazıdır! Yay gönlünün genişine dünyalar sığdırır! Dünyanın konuk ettiği her çeşit insana kapısı açık, her tür bilgiye zihni hazırdır! Yayı şaşırtmak imkansızdır! Yüksek etik anlayışının buyruğuyla Yay, gönlünü de gücünü de elinde olanın hepsini de olmayana paylaştırır! Dünya malına tamahı, insanın sahip olduğunda gözü yoktur! Kıskanmak nedir bilmez, kimselere kin gütmez! Varsa ortaklık, yoksa yardımlaşma! Sahip olduğu değerleri coğrafyalar aşırı, ahlakı dinler üstüdür!

Ne demiş Benjamin Franklin; hırs ile mutluluk birbirlerini hiç görmezler! Yay mutluluktan uçarken, hırs hep yaya kalır!

Yaşamda sahip olacaklarını listelemiş, maddeleri kafasına iğnelemiş, yolunu yöntemini tayin etmiş, sorumluluklarını bir yere toplamış, sırtına yüklemeye zorlanmış değildir Yay! Başlarım sorumluluğuna da mesainin bitmeyenine, trafiğin akmayanına da demiş, ruhi varlığını da gözünün önüne oturtmuş, kimseler kapılarının önünde durmadı, süt hakkı helali konularına girmediyse, kendini arama yolculuğuna koyulmuştur! Yay, aceleci ve heveslidir! Atılımın anisini, katılımın plansızını sever! Ama hırs yapıp, strateji kurup, canını dişine takıp, yarışlara gitmez! Özgürdür bir kere! Rüzgardan başka yol arkadaşı tanımaz!

Canın mı sıkıldı aç bir Yay, keyfin mi kaçtı Patlat bir Yay; felekten bir gece çal!

Artık gülmekten kafam ağrıdı, çenem koptu, mutluluk salgılayan bezlerim yoruldu diyenler, bir Yaya maruz kalmışlar, biraz eyvah, biraz ne mutlu! Böyle bitmez enerji, tükenmez kahkaha, bu kadar akıl almaz hikaye ne duyulmuştur, ne de görülmüş! Üzüntünün evlerden ırak, kederin eğlenmekten bitap düştüğü yer arıyorsanız, açık adres veriyoruz, illaki lazım olur not alınız; Yay! Mutluluğun resmini Abidin’in elinden, abartılı hikayesi Yayın dilinden! Kulak verin, pişman olmazsınız!

Tüm kinlerini doğuştan serbest bırakır, intikamın tadını bilmez! İyilik meleği Yay, hiçbir duyguyu tutsak etmez!

Ne duygularına esir olup, “gitti gül gibi yıllarım!” deyip dizini döver ne de duyguları kendine tutsak edip, yıllarını kahreder, kendini mahveder! Yaşamın tadını bilemeyen, ömrün kıymetini idrak edemeyen, doğduğu yere sıkışıp bir arpa boyu yol gitmeden yolculuğu nihayetlenen talihsizlerin aksine, şans yüzüne büyük gülenlerdendir Yay! Korkusuzca yaşamın tüm kuytularına girer, bilinmeyenin dibinde biter, harika bir öğrenci olarak geçirdiği ömrüne dünyanın bilgisini, kainatın keyfini sığdırır!

Fikri çapkın, zihni kaçkındır! Dur dediğin yerde pek durmaz, kaçsa kendinden kurtulamaz!

Yay, karnı da zihni de gönlü de aç doğar, tüm yaşamı boyunca tadına bakmadığı kültür, bir lokma almadığı lezzet kalmaz! Her çiçeğin balından ağzına bir parmak çalar, arılar etrafını sararsa kaçacak delik arar! Kimsenin tehdidine, sıkıştırıp bunaltmasına, beklenti içine girip kontrol altına almasına, evinin kadını yapmasına gelmez, oralarda gayrı durmak istemez! Yanına bahtının balını, şansının kara kedilerle bozulmazını alır, dalar sıradaki hikayesine!  Çenesi düşmüş, aklı başından gitmiş biri düşünün! Adını koyamadıysanız, bir de Yayı deneyin!

Herkesin bir popisi var, Yayın 5!

Bire bin katıp yüksek desibelden anlattığı ‘yok artık, daha neler!’ öyküleriyle akılları baştan alır, hayran kitlesini mahallelerden taşırır! Girdiği ortamda tüm kulakları kendine çeker, eli ayağı düşmüş, suyu çekilmiş, bitap düşmüşlere enerji takviyesi verir, evlere şenlik getirir! Uyuyan neşeleri korkutmadan, karşı karşıya geldiği insanda boynuna sarılma isteğini çekinmeden; uyandırır! Hem komiktir, hem samimi, hafif çatlak, bayağı deli! Biraz abarmıyor musun acaba? Dediğiniz tüm olayları aynı kaba koyun, iyice çalkalayın! Yay için sıradan bir gün ile tanıştınız, tebrikler!

Yüzüne bakıp ateş grubunun yüksek santigratlık Yayı olduğu unutan, bu kalp adamı yakmaz deyip rahata düşenler, ne olur ne olmaz! Yanık acısı fena sızlar!

Millet egosundan koruma kalkanı yapar, Yay hedef tahtası! Böyle komplekssiz, kaymak gibi pürüzsüz, içinde ne kötülük ne kinsiz, tatlı mı tatlı biri ise ensesine vurup, ağzındaki lokmayı alırız demeyin! Tamam! Ağzı kulaklarında, keyfi her daim gıcırında da; inandıkları uğruna yakar bu gezegeni, demedi demeyin! Sonuçta elementi ateş; ne olduğunu anlamadan harlar, ateş kapıyı, bacağı, yarayı kaşıyanı saniyede sarar! Şansı sağolsun ortalık alev topu olsa, kimsenin külü kalmasa, Yayı korur! Olan size olur, canınız fena yanar, uyarmadı demeyin!

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.