Yay Burcu Ünlüleri!

Öfkeden kuduranları tek dozda yatıştıran sakinleştirici, renksiz hayatların boya fıçısı, içi geçmişlerin eğlence fişeği Yay; merakı sağ olsun bir de bilgili, dünyanın tüm felsefelerini yemiş yutmuş olsa durmaz, öyle de farklı kültür meraklısı olur öğrenmelere doymaz! Dünyada kimi günler rastlayan, bazen kendini saklayan bir neşe varsa; kaynağı Yay’da bizden söylemesi! Ne yapıp edip güldürür, karna sancı, çeneye ağrı sokar, mutluluktan süründürür! Yay olmasa çekilir mi bu dünyanın kahrı, çilesi! Çekilmeeeezzzz ?

Zeki Müren

“Öyle yok canım ben hoşlanmam! Sanat müziği mi içimi kıyar sevmem!”; diyenin ağzına sanat terliğiyle vurup, gözlerden kalpli baloncuklar çıkartmışlığı vardır kendisinin! Dünyayı üç kez tavaf edip, doymamışlığını da ekleyelim, Yay olmanın gerekliliğine vurgu olsun! Tabii! Zeki Müren diyoruz, boşuna güneş demedik ona! Işığını ‘yay’madığı coğrafya kalmamış, kahkahasını duymayan olmamıştır! “Zeki Müren’den Fıkralar” kitabını bilmeyenimiz, kupan karşılığı almayanımız varsa, anlata anlata bitiremediği komikli hikayelerini, derlemişliği de vardır!

Cem Adrian

Normal bir insandan tam yedi kat uzun olan ses tellerine tutunup, maceraya Tarzanca dalabilmek için Yay burcunda doğmuştur. Özgürdür ruhu, öyle kural, kaide, sınır tanımaz! Çizgi dışı ünlülerimizden Cem Adrian, burcunu iftiharla sunar! Gözü kulağı dünyaya açık olan Yay’ın yetenekleri coğrafya tanımaz, Adrian da burcunun hakkını verir, tüm dünya gırtlaklarında şarkı söyleyebilir ? ‘Summertime’ performansını dinlemeyenleriniz varsa, kaybolan vakitlere yanmadan bir kulak kabartınız!

Tarık Akan

Savaşçıdır Yay bakmayın rahat göründüğüne, kabul ettiği felsefeyi, savunduğu fikri mücadelesini terk etmez! Uğruna toprağından olsa, kırk köyden kovulsa, parası, kariyeri, itibarı yerle bir olsa dönüp ardına bakmaz, ben ne yaptım demez! İnandığı değerler uğruna aldığı kararlarda tereddüde düşmez! Kimseyi peşinden sürüklemez ama ardında koca bir ordu toplanır, hepsi adına varlığını ortaya koyar, mücadelesini bir kenara koymaz! Ne tebessümü hafızalardan silinir ne sevgisi yürekten! Ruhun şad olsun!

Doğa Rutkay

Tiyatrocu babanın yetenekli kızı Doğa, otuz iki diş gülümsemesiyle içi ısınmayan sanırız yoktur! Güldürü ustası olup çıkmış, yetenekleri eteklerinden taşmış, Doğa yerinde duramaz olmuştur! Yay aman rezil mi olurum, vezir olup köşeyi mi dönerim diye düşünmez, safsatalara kulak asmaz, denemeden bilemez! Doğa da dener! Radyodan sesini duyurmuşluğu da vardır, keyfe keder şarkılar tutturduğu da TV programı da yapar, tiyatro sahnesinde zilli de olur rapçi de!

Walt Disney

Çocuklardan başlayacaksınız güldürmeye, büyüklere sihirli gelecek dünyalar kuracaksınız! Yüce usta Walt Disney sözümüz sana, eğlencenin damarı bulunup, hayvanlar dile getirilip, böyle de yaratıcı mı olunur! Miki fare’yi izlerken ağlayanımız var mı? Olamaz! Adam Yay burcu, güldürünün dibi! Mutluluk elindekileri evirip çevirip denkleştirmekle, dünyaya gerçekçi gözlerle bakmayla gelmez efenim! Ne demiş rahmetli Uluğ Walt; Hayal ettiğine ulaşırsın! Hayalsiz zihinlerde çiçek açmaz, hayal de oturduğun yerden iki elma bir armut canlandırarak kurulmaz! Açılacak o gözler dünyaya, farklı hayatlara, coğrafyalara! Otuz iki Oscar kolay kazanılmıyor canımız okur!

Lucy Liu

Charli’nin meleği olmayı kolay mı sandınız! Öyle taklacı güvercinler gibi havada durmayı, çığlık çığlığa kaçmak varken yarmaları eşek sudan gelinceye kadar dayak atmayı, herhalde yapabilirim sandınız! Peheey! Yay olmak zor zanaattır dostlar, ara öğünde yürek yemek, gözüne bant çekip adamı ortadan ikiye ayıracak bilek gücü ister! Bir de şans lazım; kendini uçurumlardan atıp yolda paraşüt bulmaz, tam yere çakılacakken minderciye denk düşmezsen o iş olmaz!

Tuba Ünsal

Altmış yaşına da gelse şimdi bir muziplik yapacak diye tetikte bekletecek olan yetenekli bir güzelde sıra! İki minik çocuğuna cüce diye seslenen, kendini de iki karış boyuyla kabilenin reisi, yuvanın devi ilan eden mizahı bol, şirin anne! Yay’ın evlisi de böyle oluyor efenim! Boş vakit bulunca odasını maymunlar da bassa Tayland’ta ormanın göbeğinde keyif çatmaktan geri durmayan, süsten püsten uzak, keyfi gıcır, kıpır kıpır bir Tuba!

Müge Anlı

Arnavut damarı boynunda, cesur yüreği amazon kıvamında; tek başına mafyaya mı kafa tutmadı, kadın tacirinin mi önüne dikilmedi, dayakçı kocanın mı tepesine binmedi! Cinsi ateşgillerden olunca yaş olmuş kırk Müge hala okul sıralarında, öğrenme merakında! Şimdi de avukat olacakmış! Kapısından kafasını uzatmadığı hayat, girmediği etnik kültür kaosu kalmadı, Müge daha doymadı!

Britney Spears

Yay, kafasının üstüne düşer iki çatlakla yırtar, böyle yapınca düşülürmüş bir daha öyle yapmayayım da kafam çatlamasın demez, biraz şuursuz bir amazondur kendisi! Alnına hala hayattaysam “bahtım sağolsun!” yazdırsa hakkıdır! Bolca düşer, sıkça ağlar, tez elden toparlar! Kedi canı olsa yine ölürdü de neyse ki Yay kanı var! Britney’nin cici kızlığını da biliriz, vahşi kediliğini de! Vurup kırmışlığı, ortalığı yıkıp dağıtmışlığı da vardır ağlayıp dövünmüşlüğü de! Maceraya dalışından belli kırıcan mı belini? Kırma belini! Dersin; kırılacağı varsa kırılır der, temkinsiz yaşar! Tıpkı deliliği övgülü Britney gibi!

Mehmet Ali Birand

Öfkesi harlanır, tepesi atarsa canlı yayın dinlemez, reklam arası beklemez muhabir de paylar, ağzına gelen laf da yerinde durmaz; karşısındaki Tansu Çiller olsa azarlanır! Ekranların ciddiyeti şüphe götürmez platformu ana haber bültenini stand up gösterisine çevirdiği de olur, otuz ikinci günde soruların dibine vururken içten içe doğru bildiğini savunduğu da! Ruhu şad Yay’larımızdan Mehmet Ali Birand, rahmet olsun!

Sertap Erener

Belediye’nin başkanı, mekânın sahibi dinlemez, sahnesinde kendi borazanı dışında ötüşlere müsaade etmez, gözü kara, yeteneği tavandır! Vegan oldum diye atar kendini ortaya, dürümcü babada etlere gömülmüş halde çıkar karşımıza; dener ama, “Yanılırım aman!”, “Vazgeçer rezil olursam neylerim o zaman!” demez, “Ölüm yok ya ucunda!” der, verir gazı yansın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.