Yatmadan Önce Ne Yapman Gerektiğini Burcun Söylüyor!

Günümüzde kafasını yastığa koyar koymaz uyuyabilenlerimiz kaldı mı? Yorgunluktan, stresten ya da gerginlikten yatakta dönüp durmak artık çağın yeni normali. Haliyle ne biten günün yorgunluğunu geride bırakmak mümkün oluyor ne de sabah uykunu almış bir şekilde gözünü açmak. Rahat bir uyku çekmek ve sabah alarmı 5 dk. ileri sarmadan uyanmak isteyenlerin burcuna bir göz atması yeterli. Her burç, akşam rutiniyle uykusuzluğun hakkından gelmeyi biliyor.

Koç

Kabul edelim, gözünü diktiğini elde etme konusunda bir sıkıntı yaşamadığından sahip olduklarının kıymetini bilmekten çok sahip olamadıklarını dert edinme eğilimindesin. Geceleri yatmadan kafanda dönüp duran düşünceler de genellikle bunun üzerine. Zaten o sinir stresle ne uyku kalıyor ne başka bir şey! Ters bir mantık kurman ise işleri biraz değiştirebilir. Yatmadan sahip olduklarını aklından geçirmen, hatta bunun için gerekirse bir günlük tutman daha rahat bir uyku çekmenin yolunu açabilir.

Boğa

Uykuya bu kadar düşkün bir burcun bir o yana bir bu yana dönüp de uyuyamaması kadar sinir bozan bir şey olabilir mi? Uykusuzluğun çok sayıda nedeni olabilir ama sen mide kazıntısı ile buzdolabı önünde geçirilen vakitlerin payını yabana atma. Yemeğini ne kadar erken yersen uyumak için o kadar fazla zaman kazanabilirsin. Çözüm için bizden küçük bir bilgi daha; bir araştırmaya göre yatmadan önce odada yakılacak bir mum uyku için gerekli zemini hazırlayabiliyor. Kokusu ve ışığıyla gevşemeni ve daha iyi nefes almanı sağlayacak bir mumla yeniden uyuyan güzel olabilirsin.

İkizler

Bir yandan uzun uzun günün tahlilini yapmak, yarının ne getireceğini düşünmek bir yandan da internette gezinip, insanları gözlemlemek bir İkizlerin yapacağı iş. E kafanın içi bu kadar yoğun çalışırken uyku yanına uğrar mı hiç? Uykuya hazırlanırken biraz olsun durulmaz, iletişim becerilerini düşüncelerini düzenlemen için kullanmazsan işin iş. Yazı alanındaki yeteneklerinle yatmadan bir günlük tutman hem yatakta düşünmen gerekenlerin sayısını azaltabilir hem de bir şekilde içini dökmüş olmak sana gönül rahatlığıyla uyumanın yolunu açabilir.

Yengeç

Doğan gereği uzun saatler boyunca uyumaya meyilli olsan da gün içerisinde söylenen bir sözün, kırılan bir kalbin ardından uykuyu ara ki bulasın. Kimselerle konuşmadıktan sonra geceler boyu olan biteni düşünüp kim çözüm bulmuş ki, sen de bulasın. Seni üzen sorunları yatağa taşımadan muhataplarıyla çözmeye baksan, işler biraz daha kolaylaşır belki. Sinirlerin hâlâ yatışmadıysa yatmadan önce yapacağın sıcak bir banyo ile uyku diyarına yolculuk etmeni kim engelleyebilir ki?

Aslan

Korkusuz bir Aslanın uykularını ne kaçırabilir ki? Yastığa kafanı koymanla uykuya dalman arasında saniyeler olsa da o tatlı sabah uykusu yok mu, en çok onun hasretini çekiyorsun. Sabah erken kalkıp işe veya okula yetişme telaşına düşmek yerine giyeceklerini akşamdan hazırlaman ya da kahvaltı için gerekli pratik malzemeleri buz dolabında hazır tutman ile sabah uykusundan biraz olsun tasarruf edebilirsin!

Başak

Bir Başağın uyku düzenini tahmin etmek çok da zor değil. Yatağa uzanır uzanmaz saate bakmak, alarm kurup kaç saat sonra uyanacağını hesap etmek, yarınki işleri düşünüp dururken göz kırpmadan saatler geçirmek, sonra tekrar saate bakıp uyanmak için geriye çok az vaktinin kaldığını görmek ve daha çok gerilmek… Yapman gerekense basit, yatakta düşüneceğin konuları önceden halletmek. Yatmadan önce ertesi günün gereklerini titizlikle planlarsan hem endişe bulutları daha erken dağılacak hem de uykuya daha fazla yer açılacak.

Terazi

Gece uykusunun değerini bilen burçlardan birisin. Buna rağmen yatakta uzun uzun önceki gün söylediklerini ya da söylemediklerini düşünüp durmanı anlayabilen beri gelsin. Kişisel tartışmaları kendi içinde sürdürüp kendine yük etmektense yatmadan sevdiğin biriyle paylaşman seni biraz daha rahatlatabilir. İçini boşalttıktan sonra deliksiz bir uyku çekebilir, yeni güne yenilenmiş bir şekilde başlayabilirsin.

Akrep

Zodyak’ın gece baykuşu Akrepler, gecelerini uyku değil farklı aktivitelere ayırmaları ile ünlü. Gündüz yarım bıraktığı konuşmaları gece mesajlaşmaları ile tamamlar, yarının işlerini uyumadan hesaplar, ilişkilerini zihninde tartar, gerekirse savaş planlarını hazırlar. Bunca işin arasında uykuya kalan 3-4 saatlik zaman dilimi ise neye yarar? Yatmadan önce yapacağın bir meditasyon ile kuşlar kadar hafifleyebilir, sezgilerinle bağlantıya geçerek en doğru kararları verebilirsin. Epeydir yola getiremediğin uyku düzenini de böylece iyileştirebilirsin.

Yay

Yerinde tutulamayan, yorgunluk nedir bilmeyen enerjisi ile çocuklara taş çıkaran Yayların sırrı nedir diye düşündünüz mü hiç? Hiç aksatmadıkları gece uykuları! Gün içinde enerjilerini bitiremeyip yatağa girdilerse vay hallerine! Göz kapakları kapanmaz, uyku pozisyonu bir türlü alınmaz. Uykuya hazırlık için yapabileceğin en doğru aktivite gece yürüyüşleri olabilir bu yüzden. İmkânın varsa doğada yapacağın bir yürüyüşle vücudundaki elektriği atabilir, enerjini en doğru şekilde harcamayı başarabilirsin. Sonra da hafif bir battaniyeyi üzerine çeker, bebekler gibi uyuyabilirsin.

Oğlak

Oğlaklara herkes işi işte bırakman gerek diyor da iş onu bırakıyor mu bakalım? Mesai saatlerini aşan mailler, olur olmaz saatlerde iş arkadaşlarından gelen aramalar derken işleri yoluna koymadan rahat bir uyku nasıl çekilir ki? Seni anladığımızı bil ancak elektronik eşyalarla yatağa girdiğin sürece uykunun yanına sık uğramayacağını da aklından çıkarma. Nitekim ekran ışığını gün ışığı olarak algılayan beynin seni dinç tutmaya çalışıyor, uyumuna yardımcı melatonin hormonun bir türlü salgılanmıyor. Bırak bildirimler gelsin dursun. Sen ılık bitki çayını yudumlarken, hafif bir müzik aç. Uykunu aldıktan sonra üstesinden gelemeyeceğin iş bir iş yok zaten.

Kova

Her gün yeni bir olay, yeni bir felaket olurken insanlar nasıl oluyor da rahat rahat uyuyor, anlaması kolay değil hakikaten. Sen yakınların, tanıdıkların, hatta herkes için bir kurtuluş yolu ararken geceleri sabah ederken hele! Yalnız olduğunu da düşünme. Sana gelene dek ne kurtarıcılara ev sahipliğe yaptı bu dünya. Hepsi de tarih kitaplarının baş sayfalarında. Yatmadan eline alacağın bir kitapla hem kendine feyz alabilir hem de uykusuzluk sorununa harika bir çözüm bulabilirsin.

Balık

Güzel geçen bir günün ardından uyuman için saniyeler yeterliyken, içini burkan kırgınlıklara biten bir günün ardından tek damla uyku uyumak ne mümkün. Önce olan biten ayrıntısıyla ele alınmalı, duygular sorgulanmalı, yaralar sarılmalı… Düşün düşün zordur işin! Belki de böyle durumlarda kafanı dağıtmak için en uygun aktivite odanı toplamak olabilir. Uyku için en uygun ortamı bu sayede yaratabilir, azalan enerjinle uyku deryasına daha erken dalabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.