Yatakta Dönüp Durma, Burcuna Göre Uykusuz Kalma!

Günün en sinir bozucu anı kesinlikle uykumuzun olup, bir türlü uyuyamadığımız ve yatakta dönüp durduğumuz anlar! Bazen öyle oluyor ki saatler geçiyor, neredeyse gün doğuyor, gözler kan çanağına dönüyor ama bir türlü uykudan eser olmuyor! İşte bu anlarda burcuna göre neler yapmalı, uykuyu vücuda ve gözlere nasıl davet etmeli diye kendi kendine soruyorsan, hazır ol bu yazımız sana!

Koç Burcu;

Uykusuzlukla savaşmak için yapabileceğin en güzel şey öğle ya da akşam üstü saatlerinde antrenman! Hareketi ve canlılığı sevdiğin için, yatmadan üç saat önce yapacağın herhangi bir spor, sana ekstra enerji verecek ve uykun gelse bile içinde hissedeceğin canlılık sebebiyle uyuyamayacaksın. Bunun yerine sahip olduğun enerjiyi daha erken saatlerde yakman, ilerleyen vakitlerde gevşemene yardımcı olacak ve deliksiz bir uyku çekebileceksin!

Boğa Burcu;

Deliksiz uyuman için gevşemen ve kendini rahat hissetmen gerekiyor! Küveti sıcak suyla doldurup içine aromatik yağlar damlatarak güzel bir banyo yapabilirsin. Ayrıca sana iyi geleceğini düşündüğün bitkisel yağları bileklerine sürerek de vücudunda rahatlama sağlayabilirsin. Yastığına da damlatacağın yağın ardından ne kadar huzurla uyuyacağına kendin bile inanamayacaksın!

İkizler Burcu;

İnsanlarla sürekli iletişimde olmayı seviyor olabilirsin, ancak bu denli sosyal olmaya devam edersen gözlerin kan çanağına dönecek! Bu yüzden uykusuzlukla savaşmak için yatağını sadece uyumak için kullanmalısın. Telefon, tablet, bilgisayar hatta televizyondan uzak bir yatağın olmalı. Yatağa girdiği anda uyuyamayan tiplerdensen, uyku öncesi kendine vakit ayırıp kitap okuyabilirsin. Ama bu sırada okuduğun kitabın çok ilginç olmamasına dikkat et, yoksa uykusuz kalıp sabaha kadar kitabı bitirebilirsin 🙂

Yengeç Burcu;

Uykunu kaçıran en büyük etkenler çoğu zaman üzüntü ya da stres oluyor değil mi Yengeç? O halde uyumadan önce negatif enerjiden uzaklaşmak, zihnini rahatlatmak ve ruhen seni yoran şeyleri düşünmemek için meditasyon yapabilirsin. Bir de yağmur ya da okyanus sesi ya da bu temada müzikler açtın mı tamamdır! Bebekler gibi uyuyacak, sabah yepyeni bir senle karşı karşıya olacaksın!

Aslan Burcu;

10 ya da 12 saat uyumak zaten pek sana göre değil. Hayatı dolu dolu yaşamayı sevdiğin için uykuda geçirdiğin süreleri sanki hayatından çalıyormuş gibi hissediyorsun, fakat senin de uykusuzluk çektiğin zaman olabiliyor. Sıcak içeceklerden pek hoşlanan Aslan, uyku problemi çektiği zamanlarda papatya ya da zerdeçal çayı veya ılık süte başvurabilir. Ağzını yakmayacak sıcaklıkta olan içeceğini yudumlarken, gevşeyecek, vücudunu uykuya hazır hissedeceksin!

Başak Burcu;

Uykusuzluğunu yenmek için yapman gereken şey çok basit aslında! İster banyo dolabın ister salondaki dergiliğin, hiç fark etmez! Evin herhangi bir yerinde mutlaka dağınık olan, yorgunluktan toplamaya vakit bulamadığın bir kısım var elbet vardır. Orayı düşündüğün zaman bile dişlerin gıcırdamaya başlamadı mı? O halde marş marş, temizlik zamanı! Dağınıklık senin için uyumaya hiç de elverişli değil, bu yüzden kısa bir düzenin ardından tertemiz çarşaflarına kavuşabilirsin!

Terazi Burcu;

Canın sıkılıyor, ya yarın katılacağın doğum gününde ne giyeceğini düşünüyor ve karar veremediğin için uyuyamıyorsun ya da kafanda milyon tane farklı farklı düşünce balonu oluşuyor ve bir türlü uyku tutmuyor! Aslında hiçbiri uykusuzluğunun sebebi değil biliyor musun? Gün içinde o kadar çok kahve içiyorsun ki doğal olarak zihnin bir türlü uykuya geçemiyor! Hele bir de şu hayır diyemediğin çikolatalar var ya… İşte onlar da vücudundaki kafeini besleyip duruyor!

Akrep Burcu;

Her ne kadar sağlıksız olsa da yatmadan önce bir şeyler yemeye bayılan Akrep, özellikle televizyon karşısında hapur hupur sürekli midesine bir şeyler indirir. Bunun yerine melatonin açısından zengin yiyecekler ile uykusuzlukla savaşabilirsin! Akşam yemeğinde et, balık, patlıcan, ıspanak, brokoli, bezelye, lahana, karnabahar, yemek sonrası muz, çilek, elma, portakal gibi melatonin salgısını arttıran yiyecekler ile kesintisiz bir uyku çekmen mümkün!

Yay Burcu;

Her ne kadar iyimser bir yapın bulunsa da yatmadan önce girdiğin herhangi bir tartışma ya da anlaşmazlık fazlasıyla uykunu kaçırabiliyor! Bu yüzden uyumadan önce kendi halinde kalmanı, zihnine ve ruhuna iyi gelecek aktivitelerde bulunmalısın. Keyifli bir film izleyebilir, favori karikatür dergilerini okuyabilir ya da evcil hayvanınla vakit geçirebilirsin. Ayrıca sosyal medyadan da uzak durman uykusuzluk çekmemeni sağlayacak!

Oğlak Burcu;

Kendini uyumaya zorlamak, uykusuzluğu yenmene değil, sinirlerini daha da bozmana sebep olacak! Ayrıca yatakta koyunları saymak sana pek fayda edecek çözümlerden değil, çünkü bir tane atladığını düşündüğün anda saymaya baştan başlayacak, düzgün ve sıralı bir şekilde devam edebilmek için ekstra özen gösterip efor sarf edeceksin. Bunun yerine yataktan kalkıp o sırada aklında olan düşünceleri bir kağıda aktarıp zihninin boşalmasını sağlayabilirsin!

Kova Burcu;

Arkadaş canlısı olduğun doğru, ancak bazı günler içinden o kadar hiçbir şey yapmak gelmiyor ki, evden dışarı adımını bile atmıyorsun! Bütün gün evde pinekliyor, bir koltuktan diğerine geçiyor, izlemek istediğin bütün dizileri neredeyse ezberliyorsun. Böyle olduğu günlerde vücudun yeteri kadar D vitamini alamıyor ve vücudundaki eksiklik uyku bozukluğuna yol açıyor. O yüzden her gün en azından bir saat yürüyüş yapmaya özen göster!

Balık Burcu;

Hayal gücünün ne kadar geniş olduğunu, üstelik hayal kurmayı nasıl da çok sevdiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Kendini huzurlu ve sakin hissettiğin zaman uyumaman için hiçbir sebep yok! O halde uyuyamadığın, yatakta dönüp durduğun anlarda kimsenin olmadığı bir kumsal hayal et. Dalga sesleri ruhunu okşuyor, seni huzura kavuşturuyor. Ayak parmaklarının arasındaki kum hissi ve güneşin batarken manzarası…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.