Gençlere Taş Çıkaran 106 Yaşındaki Kadının Yıldız Haritası

İnterneti kullanma yaşı kaça düştü sahi? Yedi? Beş? Yok artık! Tamam yıl oldu 2018 ancak daha okuma yazma bilmeyen çocukların ellerinde ipadlerin, akıllı telefonların olması ne kadar normal bir durum olabilir? Emzik görevi gören bilgisayar oyunları nasıl bir yöntem olarak görülebilir? Ortalama yaş gruplarına dönelim. Sizlere birkaç soru yöneltelim: Ne için kullanıyorsunuz akıllı telefonları, uygulamaları? Ne kadar zaman harcıyorsunuz internette, web sitelerinde? Biz söyleyelim: Artık hayatımızın her anı internet olan bir yerlerde. Şimdi biraz da çevremize bakalım, annemize, babamıza, hatta 90 yaşındaki babaannemize. Facebook’ta çiftliğini mi düzenliyor, yoksa oturmuş kanepesine oturmuş Candy Crush mı oynuyor? Aslında durumun geneli net: İnsanlar internetti sadece eğlence amaçlı kullanıyor, arada bir de başı sıkıştıklarında Google amcalarından bilgi alıyor. Durumumuz o kadar vahim!

106 yaşındaki Dagny Carlsson ise farklı! Diyeceksiniz şimdi “Bilgisayarda atomu mu parçalıyor, dünyayı mı kurtarıyor?” Şu an için yapmıyor belki ama emin olun potansiyelini gösteriyor. 99 yaşında bilgisayar ve internetle tanışan İsveçli kadın, kısa bir süre sonra blog yazmaya başlayıp tüm dünyaya sağlıklı yaşam hakkında bilgiler veriyor. Hatta yaşına takılmadığını da 100. yaşından sonra katıldığı cenazelerin sayısını hatırlamadığını söyleyerek gösteriyor. Peki Dagny teyzenin haritası neler söylüyor?

8 Mayıs 1912 doğumlu Dagny Carlsson’un Güneş’i Boğa. Bu yaşta böylesine sağlıklı olmasının sebebi zaten ilk cümleden ortaya çıkıyor. Merkür’ünün Koç’ta olması ise yeniliklere açık ve hızlı öğrenen biri olmasını sağlıyor. Ay ve Uranüs’ünün Kova burcunda birleşmesi ise double bir etki yaratıp teknoloji konusunda Dagny teyzeyi birkaç adım öne çıkarıyor, sıra dışı  ve yenilikçi  biri olmasına neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.