Yarıyıl Tatilinde Burçlar!

Okulu niye seviyorsunuz diye sorsalar, çoğu öğrenci eminiz ki tatil günleri için der, teneffüsler de yaşadığı keyfi en çok sever! Kar tatillerini, bayram günlerini, yarı yıl olsun, yaz olsun her öğrenci tatil günlerini iple çeker! Geldik bir yılın daha yarısına, sömestr tatili için 15 günlük geri sayıma! Peki burçlar yarıyıl tatilinde neler yapar?

Koç     

Koç sanki aylarca hareketsiz kalmış, enerjisini on beş dakikalık ders aralarına sıkıştırmış, dersler boyunca sıralarda oturup kalmaktan nasıl da sıkılmıştır! Son ders gününün bitiş zili çaldığında Koç yerinden fırlar, karnesini hızla alıp kendini sokağa atar! Koşarak uzaklaştığı okula 15 gün boyunca gelmeyecek olmanın mutluluğu içinde, tatil boyunca durmaksızın koşar, top oynar, maç yapar!

Boğa    

Sabahın köründe kalkıp gün aydınlanmadan, kahvaltı sofralarında uzun uzun karnını doyurmadan, iki gözünü şöyle kocaman açamadan, yağmur, soğuk demeden yollara düşmekten, ödevdi projeydi derken keyfince oturup dinlenemeden bir dönem geçirmiş, nihayet uzunca bir tatilin ilk gününde alarmlarını kapatmış, uykusuna doymuştur. Zamanının çoğunluğunu evde geçiren Boğa; tatil boyunca rahat koltuğunun tadını çıkarır

İkizler  

Okul bir tür sosyalleşme, arkadaşlarla durmaksızın iletişime geçme ve bol bol öğrenme yeridir İkizler için dolayısıyla, tatil geldi diye sevinmez! Onun için on beş günlük sıkıcı bir dönem başlayacak, dilinin bağı çözülen İkizler’e uzunca bir süre maruz kalacak ev halkının başı durmaksızın şişip tatilin son günlerinde patlama noktasına gelecektir. Zira İkizler; tatil boyunca enerjisini atacak yer bulamayınca çenesi hiç durmaz! Telefonun, internetin başından ayrılmaz.

Yengeç

Okula gitmekten annesinin katıldığı tüm beş çaylarından, komşu buluşmalarından, altın günlerinden geri kalmış, akraba ziyaretlerine hiç vakit bulamamış olan Yengeç; ailesine bol bol vakit ayırmak ister. Yengeç tatili sever, sevdikleriyle daha çok vakit geçirmek için bolca zamanı olsun ister! On beş gün boyunca büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öper, mutfak sanatını da fırsat buldukça icra eder!

Aslan  

Aslan elinde karnesi, aklında akşama evde kendisini karşılayacak boyunca hediyeleri için dört gözle bekler tatili. On beş gün boyunca kahvaltısı yatağına gelsin, beslensin, büyütülsün ister! Aslan koca bir dönem okula gitmiş, karnesinde kırık not getirmemiş, herkesin takdirini kazanmıştır sonuçta, tarafına yapılacak tüm övgüleri peşinen kabul eder! Alkışlar eşliğin on beş gün sefasını sürer!

Başak  

Başak tüm “Yavrum bırak kalsın, dinlen biraz, boşver yaparız sonra tatilin keyfini çıkar” ikazlarına kulak tıkar, tatil boyunca ne kadar ev işi varsa, kendine en büyük payı biçer, günler çalışarak geçer! Gözün görmediği, kimselerin önemsemediği yerleri düzenlemekle, kendi yapılacaklarını sürdürmekle geçirir tüm günlerini! Henüz dinlenememiş, şöyle bir kafasını dinleyip tatilin keyfini sürememişken, okul yoluna koyulur! Başak’ın da huyudur, oturup duramaz, tatilde yan gelip yatamaz!

Terazi 

“Şimdi nereden çıktı bu tatil? Ne güzel gülüp eğleniyor, arada bir de ders dinliyorduk?” diyen Terazi; duyulduğu üzere tatil olmasından pek keyif almamış gibi görünse de kıyafette özgürlük, makyajda serbestlik yaşar, tatilin rüzgarına kapılır, keyfine keyif katar! Tabi öyle bir başına tatil yapılmaz, arkadaşsız olmaz! On beş gün boyunca Terazi arkadaşlarıyla gezmelere doymaz, sorsanız tatilin nasıl da su gibi geçtiğini hiç anlamaz!

Akrep  

Akrep her gün aynı yere gidip herkesin yüzyıllardır bildiği şeyleri herkesle birlikte öğrenmekten, kendini geliştirmeye, ilgi alanlarında okumalar yapmaya vakit bulamadan harıl harıl ödev yapmaktan sıkılmış, nihayet tatil gelip çatmıştır. Hem bu sırada biraz dedikodu birikmiş, hayatına renk gelmiş, ortamı değişmiş olur. Akrep yarıyıl tatilinde yıl boyunca okuyamadığı kitaplara dalar, spritüel alemin kapılarını aralar.

Yay     

Yay için bundan güzel haber mi olur? Çalan son teneffüs zili, özgürlük sirenleri gibi ruhunda çınlar, Yay bu tatilden en çok karlı çıkar! Bir defa on beş gün okula gitmeyecek, her günlük rutinine ara verecek, dört duvar arasında sıkışıp kalmayacak olması Yay’ı mutluların mutlusu yapar! Okuldan koşar adım çıkan Yay, gezmelere eğlenmelere doyamayacağı iki haftalık bir periyoda nihayet başlar! Yay bir konserden diğerine koşarken, eğlencenin en keyiflilerini ensesinden yakalar!

Oğlak   

Tatil de dinlenmek, hobi alanlarına yönelmek, yan gelip yatmak, gezmek, eğlenmek de neymiş? Oğlak’tan başka tüm Zodyak’lılar tatili yanlış anlıyor. Yarıyıl tatili bir sonraki döneme hazırlanmak, işlerini yoluna koyup planlarını tazelemek, çalışmak, çalışmak, daha çok çalışmak için bir fırsattır. Oğlak da gerekeni yapar ve tüm tatilini gelecek dönem için hazırlık yapmakla harcar!

Kova   

Nihayet geleneksel yöntemlerle ders işlemekten bunaldığı anda, laboratuvardan ve teknolojiden uzak kalmayacağı tatil gelip çatmış, Kova’ya ailesi tarafından getirilen bilgisayar kullanım kotası da bu sayede ortadan kalkmıştır! Artık gönlünce internette sörf yapabilir, izlediği garip deneysel videoları denemek için bolca vakit bulabilir. Kova annesinin mutfağına dalar, babasının alet çantasını kurcalar, kullanılmayan ne kadar kap kacak varsa kendine deney malzemesi yapar!

Balık   

Bilimin sıkıcılığından, tarihin, biyolojinin, kimyanın gerçekliğinden bunalmış, “yok mu iki cümle simya anlatacak” diye koridorlarda dolanmış, nihayet yarıyıl tatiline başlamıştır Balık! Okul günlerinde sesi çıkmayan Balık’ta haftanın son, tatilin ilk günü bir neşe, bir mutluluk, değmeyin keyfine! Balık okuldan eve döner; herkese “bana dokunmayın” uyarısını yapar, kapısına rahatsız etmeyiniz notunu asar, burnunda tüten yalnızlığında kafasını toplar, düşlerini hatırlar!

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.