Yaratıcı Burçların Heveslerini Kursaklarında Bırakacak Araştırma!

Zaman değiştikçe öğrendiğimiz bilgiler de bir bir değişiyor. Anne, babaların genel geçer kavramları, yaşadığımız toplumun olmazsa olmazları, çocukluğumuzun tüm tabuları birer birer yıkılıyor. Bunun nedenini de “değişmeyen tek şey değişimdir” sözü gayet net bir şekilde açıklıyor. İçinde bulunduğumuz yeni dünya, değişime açık olmayı zorunlu kılıyor, geçmişte yaşayan sabit fikirli insanlara tekme tokat dalıyor, analarından emdikleri sütü burunlarından getiriyor.

Yaratıcı Burçlara Yönelik Araştırma! Şimdi okuyacaklarınız ise hem iştah kaçıracak hem de hevesinizi kursağınızda bırakacak, belki ilham perileriniz arkasına bakmadan kaçacak! Haberin ana teması: Yaratıcılık psikolojinizi bozabilir, dengeniz şaşabilir! İyi de neden? Bize böyle mi öğretildi? Hep farklı olmak, yapılmayanın peşinden koşmak yok muydu? Araştırmacıların yalancısıyız, yaratıcılığa dayalı meslekleri icra eden insanlarda, bipolar bozukluk, şizofreni ve anoreksi gibi rahatsızlıklar görülüyormuş. Sanatçı Balıkların depresyonları, yazar, çizer İkizlerin kararsızlıkları, sıra dışı Kovaların soğukluğu tam da buradan geliyormuş!

“Neyin araştırması şimdi bu?” demeyin, doğruluk payı olabileceğini de düşünün. Van Gogh’un girdiği bir iddia sonucu kulağını kestiğini ve daha sonra intihar ettiğini; Edvard Munch’in hayatı boyunca anksiyete sıkıntısı çektiğini, halüsinasyonlar gördüğünü; Charles Dickens’in klinik depresyondan etkilendiğini de aklınıza getirin. Hatta konunun biraz üstüne gidin, kendi yaşadığınız problemleri bir tartın, düşünün. Yazının sonunda “Ne yapalım yaratıcı mı olmayalım” demek yerine, kendinizi olduğunuz gibi kabullenmeyi fakat ruh sağlığınız için alternatif çözümler üretmeyi öğrenin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.