Yalnızlığı Bir Hayat Biçimi Olarak Benimseyen Burçlar Hangileri?

Yapılan araştırmalara göre yalnızlık yeni çağın en büyük trendi! Özellikle 1980 ve 2000 yılları arasında doğan gençler, hayatın anlamını kendi ilgi alanlarında buluyor. Ruh eşini bulmakta değil. Çevrenize şöyle bir baksanız yeter. Kimler yana yakıla sahici bir aşkın özlemini çekiyor, kimler sorunsuz bir ilişki yürütebiliyor ya da evliliklerin kaçı mutlu sonla bitiyor? Morar HPI bir danışma şirketi tarafından gerçekleştirilen araştırma, bir başınalığın günümüzde hiç olmadığı kadar havalı bir yaşayış biçimi olduğunu ortaya koyuyor. 18-25 yaşlarındaki 1000’den fazla yalnız gençle birlikte yürütülen araştırmada sorulan sorulara verilen cevaplar, eskilerin en büyük gayesi olan birileriyle birlikte olmanın sanıldığı kadar revaçta olmadığını gösteriyor. Merak ediyor musunuz, hangi burcun hayat tarzı araştırmanın sonuçlarıyla bire bir örtüşüyor?

Her Daim Yalnızları Oynayan Kova

Araştırmanın verilerine göre ankete katılanların yüzde 72’si yalnız kalmaya bilinçli olarak karar veriyor. Bir başka deyişle yanlarında kimse olmadığı için yalnız kaldığını düşünüp, kendi kendine dövünmüyor. Aksine yalnızlığın kişinin hayat standartlarını yükseltmesi açısından çok daha kârlı bir seçim olduğunu düşünüyor. Söz konusu yaşam tarzı Zodyak’ın ayrık otu Kovalara cuk oturuyor. Nitekim Kovalar da bir başına kalmaya ve kendi ayakları üzerinde durmaya büyük önem verdiklerinden hayatlarına bir kişi almaya ya da birisi için bugüne dek yaptıklarından vazgeçmeye pek sıcak bakmıyor. Uzayan ilişki gerginlikleri de “Biz şimdi neyiz” geyikleri de onları es geçiyor.

Hayatını Mantığının Ekseninde Şekillendiren Oğlak

Araştırmada öne çıkan bir diğer önemli veri de gençlerin yüzde 81’inin yalnızlığı yalnızca ilişkiler konusunda değil yaşamları açısından da çok daha faydalı bir yaşayış tarzı olarak görmesi. Gençler; iş yerinde yükselmeyi, başarılı olmayı, kişisel disiplini ve sağlıklı yaşamı birlikteliklerden çok tek başınalığın sağladığını düşünüyor. Görüşlerinde yalnız değiller, Oğlaklar da onlarla hemen hemen aynı şeyi düşünüyor. Hayatlarına giren kişi için hayallerinden, işinden ya da hayat tarzından fedakarlık etmeyi sevmeyen Oğlaklar, bir başlarına her şeyin altından daha güçlü kalktıklarını düşünüyor. Haliyle hayatlarına birini sokma fikrine de pek sıcak bakmıyor.

“Armudun Sapı Üzümün Çöpü” Diyen Başak

Yalnızlığı seçenlerin en büyük dayanaklarından biri de hayatlarına yanlış kişiyi alma korkusu. Öyle ki araştırmaya katılan kadınların yüzde 61’i, erkeklerinse yüzde 46’sı yanlış bir kişiyle birlikte olmaktan korkuyor. Uzun bir ilişki yürütülebilecek o kişiyi bulabilmek çoklarına uzak bir ihtimalmiş gibi geliyor. Hayatlarına aldıkları her kişi için seçici olan Başakların da benzer bir tavırla yalnızlığı seçtiğini söylemek sürpriz değil. Onlar da gençler gibi birlikte olacakları kişide çok şey arar. Beklentilerini karşılamayacaksa hiç uzatmaz doğrudan kapının önüne koyar. Değmeyecek bir kişinin peşinde pervane olmaktan ya da yanlış bir kararla yüzleşmekten ölesiye korkar.

Özgürlüğüne Gölge Düşürmeyen Yay

Birliktelik yerine yalnızlığı seçenlerin hemen hemen yarısı en önemli neden olarak özgürlüklerinden taviz vermemeyi öne sürüyor. Gençlerin kayda değer bir kısmı bir ilişkide olmak yerine yalnızlığı seçtiklerinde kişisel isteklerini ön planda tutabildiğini ve ilgi alanlarını doyasıya yaşayabildiğini düşünüyor. Araştırmaya katılan kadın katılımcıların yüzde 62’si, erkeklerin ise yüzde 34’ü, kendilerini geliştirebilmek için bilinçli olarak yalnız olmayı seçtiklerini belirtiyor. Özgür ruhunu her şeyin önüne koyan ve gönlünce maceradan maceraya atılmak isteyen Yaylar, benzer nedenle yalnızlığa göz kırpıyor. Böylece kimseye hesap vermeden istedikleri zaman istedikleri yerlere gidebiliyor, aklında ya da vicdanında soru işareti olmaksızın istediğini yapabiliyor.

Sıkılmaktan Sıkılan İkizler

Görüldüğü üzere uzun soluklu birliktelikler ya da evlilikler günümüz gençlerine pek de cazip gelmiyor. Gençlerin hatırı sayılır kısmı bir ilişkiye girmesi durumunda sıkıcı bir insana dönüşmekten korkuyor. Bir başlarına kaldıklarında edindikleri deneyimlerin ya da girdikleri maceraların bir ilişkide yer alamayacağı düşüncesi çoklarının yalnız kalma fikrine sıkı sıkıya bağlanmalarına neden oluyor. Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 55’i bekar ya da bir sevgilisi olmayan arkadaşlarının çok daha eğlenceli ve açık fikirli olduğunu düşünüyor. Her gün aynı şeyleri aynı insanlarla yapmaktan imtina eden İkizler, tam da bu gerekçeyle ilişki insanı olmak yerine yalnızlığın bir neferi oluveriyor. Her gün aynaya baktıklarında kendilerinden bile sıkılma durumuna geldiklerinden her gün aynı yüze bakarak uyanma düşüncesi onları tedirgin etmeye yetiyor. Onların nezdinde ilgilerini farklı alanlara ve kişilere yönlendirmek ya da hayatlarını hareketli kılmak için yalnız kalmak ödenebilecek bir bedel olarak görülüyor.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.