WhatsApp’ta Konuşurken “Slm, Nbr” Yazan Burçlar!

Detaylara takılır mısın? Eşeğin altında buzağı arar mısın? Her kelimeye farklı bir anlam yükleyip cümleden başka manalar çıkarır mısın? Ya da bir kişinin attığı mesajdan kişilik analizi yapar mısın? Yoksa sen de Başak mısın? Yok yok konumuz bu sefer onlar değil. Silahın tetiğini çekenler, adamı diri diri mezara gömenler. Mesaj atarken yeni bir dil türetip karşıdakinin kapasitesini ölçenler. Abartıyoruz biraz tabii, sonuçta herkesin kendi düşüncesi, konuşma şekli. Fakat Türkçe’yi de katletmemeli.

Dikkatsiz Yaylar

Telefonu eline alır, mesajları saydırır. Annesi, kardeşi, görümcesi hiç fark etmez; yazacağı ilk cümle “slm, nbr” olur. Oldu mu? Olmadı. Bir burç bu kadar mı baştan savma mesaj atar. Karşısındakinin kendisini değersiz hissetmesine neden olur? Küfür etseydi daha iyiydi sanki. İçimizdeki Yengeç bir anda  yükseldi. Kusura bakmayın artık, o kadarlık olsun. Fakat savruk Yayların da kulağına küpe olsun. İki arada bir derede mesaj atmak yerine doğru zamanda, doğru cümleler kursun! Dip not: Slm, nbr değil, selam n’aber? Anlaştık mı?

Hızlı Düşünen İkizler

“Hızlı düşünmekle ne alası var şimdi?” sorusunun cevabını hemen verelim. İkizler burcunun aklından aynı anda yüzlerce düşünce geçebilir. Beyin hızı bedeniyle aynı senkronda olamayacağı için de alternatif yollar aramaya başlar. İşte bunlardan biri de kelimelerin arasındaki sesli harfleri atarak yeni bir dil yaratmak, düşüncelerini bu şekilde aktarmak. E haklı bir yerde o da. Makale tartışır gibi WhatsApp üzerinden dedikodu mu yapılır? Her şeyin bir usulü var. Daha aynı muhabbet kim bilir kaç kişiye gidecek? Ne parmakları dayanır ne telefon ekranının ömrü. Belki de temelde sorgulaması gereken en önemli soru: Neden bu kadar çok yönlü?

ilk yorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.