Vize Dönemini Hasarsız Atlatmak İsteyen Burçlara Yol Gösteren Öneriler!

Birbirinden haz etmeyen insanların “Sen de not var mı canım ya” diye bir araya geldiği, yumurtanın kapıya dayanması ile birlikte gecelerin gündüz edildiği, kapısında kuyruk olunan fotokopicilerin bayram ettiği o dönem geldi. Sınav çıkışı kapı önü sohbetlerinde kimilerinin sevinçten halay çektiği kimilerininse doğrudan bütünleme planlarına geçtiği vize dönemi, çalışsın ya da çalışmasın tüm öğrencilerin üzerine kara bulut gibi çöküverdi. Korkmana gerek yok, finallere kadar kafanı rahat tutmanı sağlayacak yöntemleri öğrenmek için yeni yazımıza göz atman yeterli.

Heyecanlı Koçlar Sakin Kalıp Bir Planla İlerlemeli

Coşkulu ve havalı tavırlarıyla Koçlar genelde üniversite sıralarında dirsek çürütmeyi değil yepyeni ortamlara girmeyi tercih eder. Yeni yerler görüp yeni insanlar tanırken kimi zaman derslerini ihmal eder. Kafasına koyduğunu yapma noktasında istisnaları hoş görmese de biriken notlar karşısında bazen ne yapacağını bilemez. Yapması gerekense panik halinde bir dersten diğerine geçmek değil, dinlenip sakince bir plan hazırlayabilmek. Aksi takdirde uykusuz ve yetersiz bir şekilde vizelerde ter dökmek zorunda kalabilir.

Keyiflerine Düşkün Boğalar İşlerini Ertelemekten Vazgeçmeli

Üniversiteye gelince çokları dağıtsa da Boğalar sakin ve uysal tavırlarıyla önceliğini derslerine verir. Derslerine gitmemezlik etmez, hocalarını can kulağıyla dinlemekten ve notlar almaktan vazgeçmez. Başarılı bir eğitim hayatı için önlerinde sadece bir engelleri varsa o da her şeyi erteleme istekleri. Ellerinde tonla not varken çalışma işini son geceye hatta sabaha kadar bırakmaları, onların başını derde sokabilir. Çalışmaktan başka yol bırakmaması için kütüphaneleri mesken edinmeleri ya da arkadaşlarıyla birlikte çalışma yoluna gitmeleri olası bir kazanın önüne geçebilir.

İlgisi Çabuk Dağılan İkizler Ses Kaydıyla Kaçırdıkları Noktaları Yakalayabilir

Yurdun dört bir yanından bir araya gelen ve bambaşka kişiliklere sahip karakterlerin çimlerde uzanıp sohbete daldığı üniversiteler, İkizlere göre cennetin tanımı olabilir. Özellikle ilgi alanına giren dersleri takip etmeyi büyük bir merakla beklediklerinden, eğitim aşkları her şeyin önündedir. Bununla birlikte slaytlardan anlatılan ya da blok yapılan derslerde kısa sürede ilgisini yitirir. Bambaşka şeyleri düşünürken tamamlanan dersten çıkarken zihni de not kağıtları gibi boş kalabilir. Derste alacağı ses kaydıyla kaçırdığı noktaları dinlemesi, final için elini bir hayli güçlendirebilir.

Endişeli Yengeçler Çalışmak İçin İyi Hissettikleri Adresleri Seçmeli

Çalışkan ve azimli Yengeçler, vize dönemlerinde genelde eli ayağına dolaşan öğrenciler. Tüm derslere girip, notlarını almış da olsa “Ya bir eksik varsa, ya çalışmadığım yerden gelirse” diye kendi kendilerini yer. Başarısız olma ihtimali uykularını kaçırırken düşük bir nottan sonra ailesine sevdiklerine ne söyleyeceğini dert eder. Başarının sırrı ise endişelerini bir kenarda bırakabilmelerinde saklı. İyi düşünmeyi adet edinmeleri ve kendilerini iyi hissettikleri kütüphane, kafe ya da odalarında ders çalışmayı seçmeleri onları mutlu sona götürebilir.

Konunun Özünü Kavramaya Çalışan Aslanlar Önemli Yerlere Bağlı Kalmalı

Herkesin sevdiklerini arkalarında bırakarak bir başına geldiği üniversite ortamlarında Aslanlar, kısa sürede kendi krallıklarını ilan eder. Güçlü arkadaşlıklar edinirken, hocalarının da gözüne girer. Kendini kanıtlama arzusuyla vize dönemine büyük bir hırsla bakar, eksik notları varsa bile arkadaşları aracılığıyla tamamlar. Saatlerini tek bir derse verme noktasında çekimser olduklarından uzun uzun not okumak yerine fosforlu kalemle önemli yerlerin üzerini çizmeleri ve çalışma notlarını minimum düzeyde tutmaları onlara başarının kapısını aralayabilir.

Birinciliğe Oynayan Başaklar Arada Kafalarını Dağıtmayı Unutmamalı  

Üniversite sıralarında en önde oturan, hocanın ağzından çıkan her bir kelimeyi saniyesinde not alan ve ertesi gün tüm bu notları temize çeken öğrenciler genelde Başaklar arasından çıkıyor. Vize dönemlerinde hiç haberi olmadığı arkadaşları da bir bakıyorsun, onların kapısını çalıyor. Kimseyi kolay kolay umursamayan Başaklar, sadece çabalarının karşılığını alamamaktan korkuyor. Çoğu zaman “Aman geçeyim yeter ya” değil “En yüksek notu almalıyım” diye düşünüyor. Bu yüzden de stresten kendi kendini yiyor. Aşırı çalışmanın yarar getirmediğini hatırlamak ve sık sık ara vererek kafalarını dağıtmak onların yararına.

Sosyal Kelebek Teraziler Ekip Çalışmasına Yönelmeli  

Güneşli günleri sıkıcı derslere girerek harcamaktansa arkadaşlarıyla çimlere uzanıp sohbet etmekten yana olan Teraziler, vizelere günler varken kendilerini darlayıp strese girmez. “Daha 2 hafta var, 1 haftada hallederim, son akşam baksam yeter” derken, gerçeklerle sınava saatler kala yüzleşir. Haliyle stresten neye bakacağı konusunda beyni error verir. Planlamayı en başından yapmak, sosyal çevreleri ve dersleri arasında bir denge kurmak ya da sınavlara arkadaşlarıyla birlikte çalışmak, sınav günleri karınlarına giren ağrıları geçirmeye yetebilir.

 

Stres Seviyesini Düşürmek İsteyen Akrepler Meditasyon Yapabilir

Üniversite ortamlarının en ilgi çeken ve gizemli karakterleri kesinlikle Akrepler. Derse son dakika giren, geniş arkadaş çevreleri yerine daha az insanla samimiyet geliştiren ve görüldükleri yerlerde merakla izlenen karakterler. Dışarıdan sakin ve dingin olarak görülseler de vize dönemi yaklaştığında pimi çekilmiş bir bombaya dönüşebilirler. Yarım kalan dersleri, eksik notları ve hızla azalan zamanı düşündüklerinde uykuları kaçabilir. Derslerine konsantre olması da bir o kadar güçleşir. Böyle anlarda meditasyon yaparak sakinleşme yoluna gitmeleri derslerine daha kolay yoğunlaşmalarını sağlayabilir.

Dersleri Son Güne Bırakmaya Meyilli Yaylar, Gerilimlerini Sakin Bir Yürüyüşle Atlatabilir

“Amaan kaç kere geliyoruz sanki dünyaya” lafıyla arkadaşlarını bile yoldan çıkaran ve derslere girmek yerine yeni yerleri keşfe çıkan Yaylar, vize dönemi yaklaşırken başına gelecekleri çok da fark etmeyebilir. Sınava saatler kala konudan konuya atlayıp fikir edinmeye çalışırken de kafası hiç olmadığı kadar karışabilir. Çözüm ise sakin kalmakta ve yardım almakta. Ekip çalışmasına yatkın olduklarından arkadaşlarıyla çalışılması gereken konuların üzerinden dikkatlice geçebilir ve vereceği düzenli aralıklarda kısa bir yürüyüşe çıkarak sakin kalmayı başarabilir.

Başarının Çıtasını Belirleyen Oğlaklar Dinlenerek Güç Toplamalı

Oğlaklar, üniversitelerde parmakla gösterilen insanlar. Hocaları dumur edecek sorular da fotokopicilere düşecek eksiksiz notlar da hep onlardan çıkar. Sınav sonuçları panolara asıldığında onların ismi hep en üstte yazar. Vizelere hazırlık noktasında tek bir olumsuz yönleri varsa o da zaman zaman dinlenmeyi unutabilmeleri. Yapmaları gereken bir saatlik çalışmanın ardından kısa bir mola vermekten çekinmemeleri. Böylece konsantrasyon seviyeleri de derse yönelik ilgileri de güçlü kalabilir.

Üniversitenin Havalı Öğrencileri Kovalar En Başta Hedeflerini Belirlemeli

Üniversite ortamlarında arkalarından ilgiyle konuşulan ve entelektüel birikimi çoklarının dikkatinden kaçmayan Kovalar, genelde yalnız takılırlar. Başkaları gibi sürü halinde gezmek yerine bir köşeye geçer, bir başına derslerine yoğunlaşmayı seçer. Vizeler gelip çattığında ise cool tavırlarından ödün vermez, kimselerden not dilenmez. Kendine bir hedef belirleyip, onun peşinden gitmesi finalde daha rahat etmesini sağlayacak notu almasını sağlayabilir belki. Söz konusu hedef “Aman geçsem yeter ya” değil tabii ki. Hedefine uygun bir plan hazırlamak da başarının olmazsa olmazı.

Rahata Meyleden Balıklar Sınava Kadar Ter Dökmeyi Bilmeli

Temiz kalpli ve yardımsever Balıklar, genelde yakın çevrelerince el üstünde tutulurlar. Biri gelse “Ben derse giremeyeceğim imza atar mısın” dese geri çevirmez, “Şu dersin notu eksik, onu senden alabilir miyim” diyene hayır demez. İyilik eden iyilik bulur derler ya, yardımlarının karşılığını da çoğu kez misliyle alırlar. Eksik bir notu kimseye sormadan tamamlanır, kafasına takılan soru işaretleri için bir çalışma grubu toplanır. Yüksek vize notlarının önünde tek bir engelleri varsa o da kendileri. Unutulmamalı ki başarı için en önce konforlu alanı terk etmek gerekli. En ufak zorlukta kenara çekilmek yerine canını dişine takmak, başarının anahtarı olabilir belki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.