Venüs Bir Başka Kraliyet Çiftine Gülümsüyor

Bilgi işlem teknolojilerindeki gelişmeler nedeniyle astrologlar günümüzün karmaşık sorularına daha iyi yanıtlar bulma imkanına sahip. Örneğin, çiftler ne zaman ve neden bir çift olurlar ve onları ayıran şey nedir?

Avustralyalı astrolog Paul Westran, yaptığı bir çalışmada, çiftlerin doğum haritaları karşılaştırıldığında Güneş ve Venüs’ün ilişki üzerinde rol oynadığına dair istatistiksel bulgulara rastlandığını belirtiyor. Bu tür gönül ilişkilerindeki en son örnek de İngiliz Prensi Harry ile Amerikalı eşi Meghan Markle – Astrology News Service İnternet sitesinde yayınlanan bir yazıya göre aynı durum bu çiftin doğum haritalarında da yer alıyor.

Çiftlerin uyumunu değerlendirmek için astrologların kullandıkları ana yöntemlerden biri astrolojik uyum. Astrolojik uyum görüşmesinde astrologlar genellikle Güneş, Ay ve diğer gezegenlerin çiftin doğum haritalarındaki açısal ilişkisini değerlendirip karşılaştırıyor.

Bu haritalardaki gezegenlerin oluşturduğu bazı açılar olumlu olarak değerlendirilebilirken bazıları ise zor görünüyor. Asıl soru genç kadının doğum haritasındaki Güneş, Ay ve gezegenlerin konumunun karşısındaki erkeğin haritasındaki Güneş, Ay ve gezegenler ile olumlu bir açı ilişkisinde olup olmadığı…

Çarpıcı Sonuçlar

Kamuya mal olmuş 1,300’den fazla ilişkinin incelendiği bir araştırmada, Westran Venüs’ün çiftlerin ilişki uyumunu tahmin edilebilir şekilde etkilediğini istatistiksel bir şekilde ortaya koyabilmiş.

Westran, ilk başlarda romantik ilişki içindeki çiftlerin doğum haritaları incelerken Güneş ve Venüs arasında tesadüf olamayacak kadar çok olumlu uyum açısı çıktığını farketmiş. Aynı zamanda kişiler değişirken ya da birbirine yakınlaşırken – ya da uzaklaşırken – karşılaştırılan doğum haritalarındaki gezegen etkileşimlerinin sabit kaldığını görmüş.

Astroloji Bunu Nasıl Açıklıyor?

Westran, sinastri açılarını ikincil ilerletimler (ikincil progress) adı verilen bir başka teknikle birleştiren sistematik bir araştırmanın bu soruya yanıt verdiği görüşünde.

Astrologlar ikincil ilerletimleri, insanların kişisel hayatlarındaki olayların zamanını tayin etmek için kullanıyor. Yani kısaca, bu yöntemi kullanarak Güneş, Ay ve gezegenlerin burç çemberinin etrafında ne kadar ilerlediğini hesaplıyorlar. Güneş, Ay ve gezegenler her yıl gökyüzünde seyahat ettikleri açı kadar burç çemberinde ilerlemiş oluyor – ileri ya da geri şekilde.

Bilgi çağında hızlı bilgisayar programları ilerlemiş doğum haritaları çıkarma imkanı sunuyor. Örneğin 30 yaşına basmış bir kişi için bir astrolog kişinin doğumgününden 30 gün sonrasına bakıyor ve bu tarih için bir doğum haritası çıkarıyor. Sonra da ilerlemiş gezegenlerin, kişinin doğum haritasındaki gezegenlerle nasıl etkileşim sağladığını inceleyip karşılaştırıyor.

Sofistike Yazılım

Ancak ilerletilmiş sinastri haritasına bakarak çiftlerde uyumu hesaplamak sorun yaratabilir çünkü daha önce belirttiğimiz gibi insanlar ve ilişkiler sürekli değişiyor. Westran bu soruna çözüm bulmak için çiftlerin doğum haritalarında gezegenlerin değişen pozisyonlarını takip eden bir yazılım geliştirmiş.

Araştırmasında Westran doğum anındaki Güneş ile Venüs’ü, doğum anındaki Güneş ile ilerlemiş Venüs’ü, ilerlemiş Güneş’le doğum anındaki Venüs’ü, ve ilerlemiş Güneş ile Venüs’ü karşılaştırıyor. Westran’a göre çiftler romantik bir ilişkiye girdiğinde bu kombinasyonlar içinde Güneş ve Venüs arasında 120 derecelik olumlu bir üçgen açı ortaya çıkıyor. Aynı şey birleşme açısı ve 180 derece bölünme açısında da görülüyor.

Astroloğa göre ilerlemiş Güneş – Venüs uyum açılarının ilişkinin başında ortaya çıkma şansı 900 binde bir.

Kraliyet Kanıtı

Araştırma astroloğu Güneş ve Venüs’ü içeren açıların İngiltere’nin Kraliyet ailesinin ilerlemiş uyum haritalarında düzenli olarak görüldüğünü söylüyor. Örneğin Prens Charles ve Diana, Charles’ın ilerlemiş Venüs’ü Diana’nin ilerlemiş Güneş’iyle üçgen açı oluşturduğuda bir araya gelmiş.

Tam tersi şekilde, William ve Kate 2000 yılında tanıştığında Kate’in ilerlemiş Venüs’ü ve William’ın natal Venüs’ü üçgen açı oluşturmaya başlıyordu. Westran’a göre 2030 yılına kadar bu açı değişmeyecek ve o tarihte de çift diğer başka açılara itimat edebilecek.

Amerikalı Wallis Simpson 1934 yılında Prens Edward Windsor ile tanıştığında iki kere evlenmişti. O tarihte çiftin ilerlemiş uyum haritasındaki ilerlemiş Güneş – Venüs birleşimi aynıydı.

Harry ve Meghan da ilişkilerine aynı şekilde ilerlemiş Güneş – ilerlemiş Venüs açısı altında başladılar. Westran’a göre bu kombinasyonlar ilişkilerin başlaması için bir fırsat görevi görüyor; ancak Güneş ve Venüs’ün hareketi devam ettiği zaman bu fırsat yavaş yavaş kayboluyor.

‘Tıpkı Wallis gibi, Meghan da Amerikalı ve boşanmış. Ancak 2017 yılında bu İngiliz Kraliyeti için bir sorun olmaktan çıktı. Bu büyük bir artı olarak görülebilir. Evlilikler de dahil olmak üzere insan ilişkileri her zaman yürümeyebiliyor. İnsanlar değişiyor, evlilikler bitiyor. Kendi özünüze sadık ve iyi niyetli sözler verdiğinizde sonuçlar başarılı oluyor. Astrolojik bağlar da size biraz avantaj kazandırıyor.

‘Astroloji insan bilincini araştırmak için inanılmaz bir araç. İnsanların neden değiştiklerini daha iyi anlamak ve buna bir tarih açısı ekleyebilmek için astrolojiyi kullanabilmek son derece heyecan verici,’ diyor Westran.

İlerlemiş sinastri açılarını takip edebilen bir yazılım programı geliştirmenin yanı sıra Paul Westran sinastri açılarının ne zaman başladığını, netleştiğini ve ayrıldığını gösteren bir şema sistemi de geliştirmiş.

 

Bu yazı, başka bir haberden derlenmiştir.*

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.