Veliahtların Haritaları: İngiltere Tahtına Kim Geçiyor?

Hiç düşündünüz mü daha adınız bile konmadan taşıması hayli zor bir sıfatla dünyaya gelmenin ne demek olduğunu? Cambridge Dükü gibi mesela? Kraliyet tahtının 5. varisi gibi ya da? Üstünüzde koca bir yükle hayata başladığınızı, adım atmayı bile öğrenmeden gelen sorumluluklarınızı… Pek de kolay görünmüyor değil mi? E her nimetin bir külfeti var sonuçta. Daha ismi bile belli olmayan küçük prensin de öyle. Şimdiden taşımakla yükümlü olduğu sorumlulukları, şansa bırakılmamış, o daha doğmadan planlanmış bir hayatı kontrolsüz bir şekilde akmaya başladı bile.

Malumunuz, Kate Middleton ve Prens Williams’ın üçüncü çocukları dünyaya geldi. Londra St. Mary’s Hastenesi’nde gerçekleşen doğumda ismi henüz açıklanmayan, belki de konmayan minik prens doğduktan birkaç saat sonra gazetecilerin karşısında hazır bulundu. Kraliçe Elizabeth ise 6. kez torununun çocuğunu görmüş oldu. Gelelim prensin haritasına, kraliyet tahtındaki şansına… 23 Nisan saat 11 sularında dünyaya gelen prens, doğmak için gerçekten de iyi bir gün seçmiş. Belki de kraliyet ailesi bunu da önceden planlamış olmalı. Ağabeyi Prens George’a göre hırs dolu ve daha programlı bir hayat onu bekliyor. Büyüdüğünde ne istediğini bilecek, tuttuğunu çekip elde edecek.

Prens George daha naif ve içe dönükken, ikinci prens dış dünyayla daha fazla bağlantılı ve yeniliklere açık. Şu an daha gözleri bile açılmasa da en azından haritası böyle söylüyor. 22 Temmuz 2013’te dünyaya gelen ağabeyi atacağı her adımda annesinin onayına ihtiyaç duyacak. Kardeşi ise biraz daha başına buyruk davranacak. Kraliyet ailesinden olduğunu düşünürsek, “Ne kadar başına buyruk olabilir ki?” diye sormuyor da değiliz. Küçük prens, riski almayı sevecek, yaşamını keyif ala ala sürecek, geleneklerini muhafaza etmek istese de açık bir zihniyetle büyüyecek.

Gelelim bir diğer varis Charlotte’ya. Mayıs 2015’te doğan prenses, kraliyetin kaynaklarından hayli bir yararlanacağa benziyor. Sırtını yaslayacak, ayaklarını uzatacak. Moda ve sinemayla ilgi duyacak olsa da bu işleri ne yazık ki paraya çeviremeyecek. Yoksa yeni bir Paris Hilton mu gündeme gelecek? Kardeşleriyle arasının pek iyi olmayacağını şimdiden söylemek istediğimiz prenses, aşklarıyla gündemde olmaktan, paranın tadına varmaktan taht mevzularının üstünde pek fazla üstünde duramayacak. Uzun lafın kısası veliahtların yarışında şans İngiltere’nin en küçük prensinden yana gülecek, tahta giden yolda ipi adsız prens göğüsleyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir