“Vatanım Sensin” Baş Karakterlerinin Burçları!

Üst üste savaşlar görüp yorgun düşmüş bir milletin, vazifeleri için verecekleri vicdan sınavını ve milli mücadelelerini anlatıyor “Vatanım Sensin!”. Yıl 1919; sıra sonuncu ve en büyük sınavdadır, bu korku dolu, cesaret yüklü destansı öykü, küllerinden doğan bir milletin umutlu direnişi yanında Azize’yle Cevdet aşkına da sahne olur! Bakalım hikayenin baş kahramanlarının burçları neler olabilir?

Cevdet (Halit Ergenç)

Savaşın acımasızlığı içinde erdemli ve prensipli bir aile babası aynı zamanda kahraman bir Türk Askeri’dir Cevdet! Yunan birliğine casusluk etmesi için gizli bir vazife üstlenmesi gereken vatanperver Cevdet artık Yunan generalidir! Bu ne Cevdet için ne de vatanı için kendini feda etmeye hazır ailesi için hiç kolay değildir. Cevdet aşkı Azize’sinden vazgeçemez, evlatlarından, annesinden uzak kalmaya yüreği dayanmaz ama vazife ve milletin istikbali her şeyden önce gelir. Cevdet sahip olduğu duygularının verdiği güç ve dayanıklılıkla tam bir Akrep’tir. Ailesi, milleti, silah arkadaşları onu hain zannederken, vatani bir görev için kılık değiştirdiğini kimselere söylemez. Ölümün kıyısına, kendi milletinin silahları ucuna gelir, en büyük aşkı Azize’nin nefretini gözlerinden okur ama ketumdur Akrep ve kararlı; ne durumun iç yüzünü anlatan tek laf eder ne sevdiklerini gizli bir elle korumayı ihmal edet. Yengeç’tir Cevdet gerçek bir aile babası ve yurtsever olduğu için. Bir yandan sahip olduğu karizma, saygınlık ve strateji kabiliyetiyle görevini kusursuz idame ettiren, disiplinli bir Oğlak!

Azize (Bergüzar Korel)

Umuda aydınlık gözlerle bakan, buhranların ateşiyle yanan, çokça sorumluluk alıp amazon kadını gibi savaşta ve aşkta en çok mücadeleyi verenlerden biri, kahraman anne Azizedir. Azize hemşirelik yapar, kendini ailesi için gözünü dahi kırpmadan feda eder, aşkını ise tüm benliğinde yaşar. Vatanperverliği ve çocukları için gerdiği kocaman göğsüyle Yengeç, kader kurbanı olduğu yaşamının tüm detayları ve Cevdet’e beslediği destansı aşkıyla, bir de yüreklere sığmaz merhemtiyle Balık’tır. Bir yandan yiğitlerden yiğit, milli mücadelenin kilit insanıdır gözü kara Azize, dimdirek ve oldukça dürüsttür; savaşın acımasızlığı karşısında irkilip saklanmaz, vazife uğruna gücü yettiğince Koç’un da verdiği güçle mücadelenin ardında kalmaz.

Hasibe Ana (Celile Toyon)

Her şeye rağmen bir arada kalma mücadelesi veren bir ailenin, birleştirici gücü, koruyucu kanadı, en büyük destekçisidir Hasibe Ana! Bir Aslan gibi evinin kraliçesi, ailesinin sıcacık yardım elidir ve Yengeç kadar vatanperver. Öyle ki oğlunun düşman birliğine general olduğunu öğrenince, sırtını çevirse de duasını esirgemez! Herkesi şefkatli yüreğiyle ısıtan, kanın gövdeyi götürdüğü, kaygının akılların yitimine yol açtığı bir dönemde, aynı çatı altında toplayan tek güçtür. O aile fertlerinin tüm kahramanlıklarının cesaret temelidir. Ailesini sevgiyle yöneten saygın büyük babaanne, bu hikâyenin duygusal çınarıdır.

Hilal (Miray Daner)

Hilal öncelikle, zalimliğin, savaşın, ölümün, kıyımın karşısında, insanlığın yanındadır. Hümanist bir Kova profili çizen Hilal, her ne olursa olsun mücadelesinden vazgeçmez! Sesi kesilir, hareketi engellenir, hapsedilir, dar ağacının ipi boynuna dahi geçirilir ama o kalemini en gizli cebinde saklayıp, gerektiğinde zihninden geçenleri kağıda bir çırpıda boşaltıp yine de barış mesajını verir. Alternatif yollar üretmek konusunda bir Kova kadar uzmandır. Öyle ki kendine verdiği Halit İkbal ismiyle yayınladığı yazılarında, birleştirici gücün, örgütlenmenin ve insanlığın gereklerini oldukça şairane bir dille anlatır. Hilal’in Balık tarafı Halit İkbal ile ve Leon aşkıyla gün yüzüne çıkar. Hilal düşman birliğinin rütbeli askeri, generalin oğlu Yunan teğmenine olan aşkını vatanperver ruhuna konduramasa da Balık’lar susmaz, Hilal aşkından vazgeçmez. Bir de cevvaldir ki Hilal, annesi Azize’ye benzer bu yönüyle. O da güçlü bir amazonun kızı, küçük bir Koç kadınıdır!

Yıldız (Pınar Deniz)

Aile’nin vatan kurtarma seferberliğine katılmayan, güzelliği ve flörtözlüğü ile ön planda olan büyük kızı! Öyle ki kardeşinin savaşımıyla alay eder, babasının herkes tarafından hain ilan edilmesini hiç umursamadan, sahip olduğu otoriteye hayranlığını sürdürür ve asla yüz çevirmez! Aşıktır Yıldız, güzel ve bakımlıdır, kanın gövdeyi götürdüğü, tehlikenin sokaklarda kol gezdiği, iki milletin aynı toprağa göz diktiği bir çağda, bir ona aşık olur bir buna! Terazi’den aldığı estetik görünümü, güler yüzü ve ilişki merakı oldukça görünürdür. Oğlak’ları harekete geçince, statü sahibi kimseler bir yakışıklı görünür gözüne, mücevherler, yalılar, zenginliğe olan merakı da kendini gösterir. Ali Kemal’e aşıkken bir yandan, aklı Yunan Teğmen’inin yaşamına özenmeye koyulur. Yıldız, biraz havai de olsa, ailesine pek düşkündür günün sonunda!

Leon (Boran Kuzum)

Leon herkes gibi ne vatanını ne dinini seçebilmiş, hayatının hükmü henüz doğmadan verilmiş, dinine uygun, ailesine münasip biriyle evleneceği, Yunan Komutanı babasından aldığı güçle, disiplinli ve gözü kara bir asker olacağı çoktan belirlenmiştir. Ama evdeki hesaplar çarşıya uymaz, kaderin ağları, din, rütbe, millet dinlemez! Leon savaş içinde oldukları Türk milletinin, vatanperver asi kızı Hilal’e aşık olur! Merhametli ve duygusal bir Balık’tır Leon, şair ruhlu bir Balık! Aşkını sözcüklerine döküşü, bakışlarındaki büyü, her şeyi feda edip aşkının peşinde, bir düşün içinde yaşayabilmesiyle gerçek bir Balık’tır Leon! Bolşeviklere katılan, ordu içinde yayınladığı gizli bildirilerle askerleri silah bırakmaya çağıran Leon, Hilal ile aynı davanın yoldaşıdır artık ve müzik şakaları, soğuk üniformasının altındaki güler yüzüyle tam bir Kova’dır! Tabi ki konu sevdikleri olunca gözü kara, evlilik için hevesli, yuva kurmaya gönüllü oluşuyla da Yengeç’in gücünü gösterir.

Dağıstanlı (Ufuk Bayraktar)

Karşınızda; dağları mesken tutmuş, sağı solu belirsiz, düzenli ordunun emir komuta zincirine karşı özgürlüğün kılıcını kuşanıp vatan kurtarma merakını delice ele almış, Yay cesaretini yüreğine takmış Dağıstanlı. Diziye ikinci sezonda dahil olan biraz Kova biraz Yay esintisi sunan bir tür eşkıya olan ancak vatan topraklarında düşmana göz açtırmayan bir fanatik Dağıstanlı. Hain olduğunu öğrendiğinde çok sevdiği kardeşini gözünü kırpmadan öldürecek kadar gözü kara ve acımasız. Kuvvaların düzenli ordusuna katılmayıp kendi adaletini sağlayacak kadar özgür bir Kova!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.