Uykusu Kaçan Burçların Gece Maceraları!

Bazen dertten tasadan, bazen fazla yorgunluktan, bazen uykuya çokça doymaktan, bazen de ortada hiçbir sebep yokken kaçar insanın uykusu! Kimisi herkesi ayağa diker, ben uyumuyorsam kimse uyumasın bencilliğine soyunur, kimisi sessizce geceyi sabah eder! Bakalım burçlar diyarında uykusu kaçanlar, ne işle iştirak eder?

Koç

Bir gözü kapıda, bir ayağı hazırda bekler, televizyondan gelen ses dikkatini çekmezse Koç soluğu sokakta alır. Kışın soğuğuna, baharın sert yağışına denk gelirse mecburen dizini kırar arşivlerini kurcalar, ne kadar vurdulu kırdılı film varsa izlemeye başlar. Sabaha dek enerjisi burnuna dek dolar, Koç uykusuzluk dinlemez, koşturmaya yer arar!

Boğa    

Dolap faresi Boğa için bundan iyi fırsat mı olur? Herkes uykudayken, ikazsız hava sahasını bulur, kapısını usulca kapatıp, havalandırmayı açar, meydanı boş bulunca çifte kavrulmuş fıstıkla helva bile kavurur. Zaten akşamdan tıka basa doyduğundan bitiremediği tatlısı, poğaçası, pastası kaldıysa, Boğa tabakların dibini görmeden rahat etmez. Buzdolabına düşen Boğa, gecenin yarısı demez, kalori fazlasını içine dert etmez, yemekleri silip süpürmeden rahatlanıp uykuya teslim olmaz.

İkizler  

Önce kitap okumaya davranır, uykusu tümden kaçınca, üç beş sayfadan sonra afakanlar da basınca, sıkılıp telefona sarılır. Telefon rehberinde uykusuz avına çıkan İkizler, sabahlara dek sohbet edeceği, kafasındaki tilkileri salıvereceği bir arkadaş arar durur! Herkesi uyandırır, biriyle muhabbet tutturur. Takar kulaklığını sabaha dek konuşur. Herkesin uykusunu kaçırınca kendisi uyumaya koyulur.

Yengeç

Yengeç önce telefondan fotoğraf albümlerine dalar, güncel yaşamda tıkanıp kalınca hızını alamayıp hatıraları için evdeki tüm sandıkları açar. Bazen güler, bazen ağlar, geçmişinden keyifli bir film şeridi yapar sabaha dek seyre dalar! “Ey gidi günler” temalı gecesini tazelediği anılarının verdiği keyifle tamamlar.

Aslan   

Aslan’ın kolay kolay uykusu kaçmaz. Zihnindeki karmaşa tedirginliğine de yol açsa, kaygıları uykularına savaş da açsa Aslan karanlığın girdabında gözü açık savrulmaz, uykuyu fazla bekletip soldurmaz. Her koşulda uyumayı başarır, günün işini geceye taşımaz, göz kapaklarına yük bindirip dinlencesini riske atmaz!

Başak  

Sildiği yer kurumadan basacak insan yok, süpürdüğü halının üstüne kırıntı döken yok, dırdır edip kafasını şişirenlerin, düzenine müdahale edip huzurunu kaçıranların hepsi hazır da uykudayken, Başak evin düzenini sil baştan yeniler, bu sırada çekiştirdiği mobilyaların arkalarını bir güzel temizler. Uykusu kaçan Başak yaşam alanına sihirli dokunuşlar yapar, yepyeni bir sabah için tüm hazırlıklarını tamamlar.

Terazi  

Artık kaşlarını mı alır, buhar maskeleri yapıp çeşit çeşit mineralli sularla yaptığı cilt maskelerini mi yıkar, saçını başını türlü şekle sokup ilk buluşma pratikleri mi yapar, dolabındaki tüm kıyafetleri kombinleyip giye çıkara gecesini moda rüzgarlarıyla mı tamamlar bilemeyiz, ancak ne yaparsa yapsın tüm yollar kişisel bakımına çıkar.

Akrep  

Akrep gözünü yumsa içindeki kırk tilkiye söz geçiremez, uykusu kaçtıysa ne bitki çayları ne ılık sütler ne de uyku ilaçları hiçbiri kar etmez. Uyuyamayan Akrep’in zihninde sevgilisiyle yaşadıkları döner durur. Akrep de durur mu telefona sarılır; “Uyudun mu?” sorusuyla ilk hareketi başlatır. Artık gerisi sevgilisinin arzusuna kalmış.

Yay       

Yay için uyku kaçması hiç dert değildir, hazır herkes uyumuş avantajlı sitelerde kampanya avlama fırsatları ona kalmıştır. Yay da fırsatı kaçırır mı? Tüm kampanyaları gözden geçirir, en uygun seyahat rotasını çıkarmak için kolları sıvar, erken rezervasyonları yapar! Sonra heyecana kapılıp tümden uykusu kaçınca, valiz hazırlamaya başlar. Bir gün lazım olacak nasılsa ?

Oğlak   

Oğlak gelir gider notlarını masanın üzerine bir güzel serer, bütçesinin ucunu başına denkler. Nerelere ne harcamalar yapmış ne tür avantajlar yakalamış, aldıklarını ne için kullanmış şöyle bir gözden geçirir, gelecek planlarını yapmaya koyulur. Artık parasını hesaplar, diğer hesaplarındaki hareketlerin kontrollerini yapar. En son yapılacaklar listesini düzenleyip rahatlayınca, uykunun çağrısını cevaplar, gözlerini yumar!

Kova    

Kova kişisel alanında, kimselerin anlamadığı dilleri öğrenmeye, ilgi çekmeyen alanlarda bilgilerini güncelleyip gelecek hayallerini gerçekleştirmeye bayılır. Madem uykusu kaçtı, takar sanal gerçeklik gözlüklerini gözüne, uzayın derinlerinde çekilen, bilim kurgu türünde harikalar yaratan filmleri izler. İzlemekten sıkılırsa online olan insanları yakalar, birlikte oyun oynar!

Balık    

Balık’ın uyumasıyla uyanık kalması arasında uçurumlar yoktur. Her halükârda birinde rüyaya dalar ötekinde düşe! Hepsi zihinseldir hepse gerçeklikten uzakta! Yani uyuyamayan Balık rüyasında fon müzik olarak çalacak rüyayı kendi belirler, takar kulaklığını düşsel bir yolculuğa çıkar! Görenler uyuduğunu sansa da Balık aslında daldığı hayal diyarında, uyanık düşlerindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.