Üniversite Tercihlerinde Hangi Burç Ne Yapmalı?

ÖSS, YGS, LYS ya da YKS… Adına ne derlerse desinler her sınav bir şekilde insanların hayatını değiştiriyor. İyi ya da kötü fark etmez, hayatının en önemli sınavlarından birini geride bıraktın. Şimdiyse hayatının en önemli tercihleriyle karşı karşıyasın. Hangi üniversiteye gitmen ya da hangi mesleğe yönelmen gerektiği konusunda kafan hâlâ net olmayabilir. Gerek yaşın gerekse sıklıkla değişen sistemde mutlu olabileceğine inandığın bir alanı seçebilmek kimse için kolay değil. Burcunun sahip olduğu güçlü ve zayıf yönlerini tanımak ise seni bu seçimde kârlı kılabilir.

Koçlar

Sınav sonuçları açıklanır açıklanmaz eline kalem ve kâğıt alıp tercih yapmaya heveslenen Koçlar, o anın coşkusuyla çok sayıda etmeni gözden kaçırmaya müsait bir yapıya sahip. Bu yüzden ani kararlar vermekten kaçınmak ve her seçimini kafanda iyice tarttıktan sonra tercih listeni oluşturmaya başlamak senin yararına. Tıp, spor, polislik ya da askerlik gibi mesleklerle birlikte risk almanı gerektiren ve öncü ruhunu ortaya koyabileceğin alanlara yönelmen de gelecek hayatında seni mutlu edebilir.

Boğa

Önemli kararlar vermek bir Boğa için kolay olmasa da genelde sabırla ince eleyip sık dokuduklarından doğru olanı seçmek konusunda kayda değer bir yatkınlıkları olduğunu belirtmek gerek. Üniversite tercihleri üzerine de günlerce düşüneceklerine şüphe yok. Hatta daha fazla zaman olsa aylarca bile düşünebilirler. Bu yüzden aman, son başvuru tarihlerine dikkat! Maliyet bilinci söz konusu olduğunda kimseye laf bırakmayan yapınla üniversitelerin burs ve yurt gibi imkanlarına da bir göz at deriz. Son olarak tarım, ekonomi ya da gastronomi gibi farklı alanlarda da önünün açık olduğunu ekleyebiliriz.

İkizler

İkizlerin çok yönlülüğü ve yüksek becerileriyle altından kalkamayacakları bir iş yok. Tek sorun hangi işin altından kalkmak istediklerini seçememeleri. Söz konusu üniversite tercihleriyse hele, işleri bir hayli zor. Bu yüzden önerilerimize kulak ver deriz. Öncelikle kararsızlık yüzünden tercih listeni olur olmaz bölüm ve üniversitelerle doldurmaktan vazgeç. Fikirlerinin değişim hızı da göz önüne alındığında sonradan pişman olmamak adına sadece gerçekten istediğine inandığın bölümleri yaz. Bizden küçük bir tüyo, iletişim becerilerini ya da entelektüel kapasiteni konuşturabileceğin meslekler seni yüz üstü bırakmayacaktır.

Yengeç

Bir Yengeci en çok sevdikleriyle bir arada yaşamak mutlu eder. Bu sebepten üniversite gibi her şeye sıfırdan başlayabilecekleri ortamlar onlar için biraz korkutucu olabilir. Ancak bilmelisin ki korunaklı limanlardan ayrılıp, denizlere yelken açmadan da yeni kıtalar bulunmuyor. Duygularını ya da korkularını bir kenara bırakıp, mantığını dinlersen geleceğin için en doğru kararı verebilirsin. Bir başka deyişle bırak tercihlerini korkuların değil hayallerin belirlesin. İnsanlara yardım elini uzatabileceğin tıp, öğretmenlik ya da psikoloji gibi bölümleri tercih etmen yarınlarını daha mutlu kılabilir.

Aslan

Sonsuz özgüvenleri ve kendinden emin duruşlarıyla Aslanlar için tercih yapmak sadece başarının ardından gelen sıradan bir formalite.  Ancak tercih listeni hazırlarken sahip olduğun yetenekleri objektif bir gözle değerlendirmen şart. İlle de mütevazi olmana gerek yok tabii ki ama yüksekten de uçmamak gerek. Nasılsa kazandım havasına girip tek tercih yapmak gibi risklerden de sakınmalısın. Unutma ne kadar alternatifin varsa o kadar şanslısın. Yöneticilik kademesine yükselmene yardımcı olacak ya da sahne sanatlarında ışıkları kendine döndürecek mesleklere yönelerek başarının kapısını aralayabilirsin.

Başak

Çalışkanlıklarıyla derece alan öğrenciler arasında önemli bir yer tutan Başaklar, sınavda kazandıklarını masada kaybetmekten her zaman imtina eder. Kılı kırık yaran detaycılıklarıyla danışman öğretmenlerini bile şaşırtmalarının nedeni de bu. Her şeyi kontrol altına alma hırsın ve kaosla tükenmez savaşında bazı şeyleri oluruna bırakman gerek. Tercih listenin üzerinden onlarca kez geçmek elbette gerekli ancak daha fazlası da sadece seni yanıltır. Geleceğini ayrıntıların hayati önem taşıdığı muhasebecilik, editörlük ya da müfettişlik gibi meslek dallarında arayabilirsin.

Terazi

Sosyalleşmeye ve yeniliğe açık yapılarıyla filmlerdeki gibi bir üniversite hayatının özlemini çeken Teraziler, tercih listelerinde çevresinin yönlendirmelerine fazlasıyla açık olabiliyor. Unutma ki el alemin ne düşüneceği değil senin neler yaşayacağın çok daha önemli. Dememiz o ki, kimseye kendini kanıtlamak ya da boşta kalmamak adına istemediğin bir şehre ya da bölüme gitmen yapabileceğin en büyük hata olur. Dikkate alacağın tek ölçüt ilgi alanın ve yeteneklerin olsa yeter. Arabuluculuğa soyunabileceğin diplomasi ya da görselliğinle hakkından geleceğin modaya ait işlerde geleceğin emin ol çok daha parlak.

Akrep

Akrepler, kendi için iyi olanı herkesten çok daha iyi bilir. Tercih kılavuzunu kısa sürede hatmeder, her üniversite ve bölümü özel şartlarına kadar inceler. Bu yüzden kafalarında kırk tilki dolaşırken kararlarını incelikle verir ve asla geri dönüp bakmazlar. Yeteneklerini ve eşi benzeri bulunmaz ilgi alanlarına uygun olarak psikoloji ve tıp gibi meslek dallarına ya da gizemli olayları aydınlığa kavuşturabileceğin dedektiflik, polislik gibi alanlara yönelebilirsin.

Yay

Gözünü her zaman geniş ufuklara dikmiş olan ve yeni olana dair tükenmez açlığıyla bilinen Yaylar için üniversite adeta bir masal diyarı! Bambaşka yerler, yepyeni insanlar ve keşfedilmeyi bekleyen sayısız deneyim… Daha ne olsun? Hepsini dikkate almak elbette elzem ama bir anlık heyecanla çok şeyi gözden kaçırabileceğini unutma. Tercih listenin üzerinden birkaç kez geç ve seçilen bölümlere has noktaları da göz önüne al. Seni yeni limanlara taşıyacak diplomatlık, dış ticaret, yurt dışı temsilciliği ya da turizm gibi alanları seçerek yeni hayatına unutulmaz bir başlangıç yapabilirsin.

Oğlak

İş hayatını yıllar öncesinden planlayan Oğlaklar için üniversite tercihleri onları geleceğe taşıyacak yeni bir basamak. Olur olmaz her şeyi seçmek yerine gerçekçi bir şekilde kendi ilgi ve yeteneklerine uygun üniversiteleri tercih edecekleri de kesin. Tek sorun saygınlıklarına yaraşır ölçüde köklü bir üniversitede okuma hülyasıyla bölüm seçimini göz ardı edebilme ihtimalleri! Aman, diyelim. Politika, devlet kademeleri ve yöneticilik pozisyonlarında yer edinmenin senin en büyük arzularından biri olduğunu bildiğimizden tercih listende onlara ağırlık vermenin hayallerine uygun bir hayat sürmeni sağlayabileceği inancındayız.

Kova

Rengarenk kişilikleri ve deli dolu yapıları ile Kovalar ne bir kalıba girebilir ne de tek bir fikirle hareket edebilir. Tercih listelerinde de millete caka satmak için ondan bundan duyup yazdıklarına değil hem kendi hem de toplum için en iyi olduğuna inandığı bölümlere yer verir. Bu yolda tek bir yanılgıya düşebilirler; o da bütüncül bakarken ayrıntıları gözden kaçırabilmeleri. Bu yüzden tercih kılavuzunu dikkatle incelemen şart. Üniversiteler için de kampüslere, kulüplere ya da etkinliklere önceden göz atmak isteyebilirsin. Köhne fikirleri takmayan kişiliğinle sosyolog ya da yazar olarak değerlerini savunabilir, yenilikçi yapınla bilim insanı olabileceğin bir geleceğe adım atabilirsin.

Balık

Duygularının ve sezgilerinin kontrolünde hayatlarını sürdüren Balıklar, genelde kendileri için en iyi olanı neredeyse içgüdüsüyle buluyor. İşin içine insanlar ve ani olaylar girdiğinde ise işler biraz karışabiliyor. Özellikle korkular oyuna dahil olduğunda kafa karışıklıkları alıp başını gidiyor. Bu yüzden üniversite tercihlerinde “Ya bu listeyle kazanamazsam” değil “Bu bölümü neden kazanmalıyım” diye kendine sorarsan doğru yolu bulabilirsin. Sonsuz hayal gücün ve yaratıcılığınla harikalar yaratabileceğin yazarlık, ressamlık ya da sinema gibi alanlarda rüştünü ispat edebilirsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.