Üçüncü Yenilerden Hangi Şarkı Burcunun Hislerine Tercüman Oluyor?

Alışılagelmişin dışında grup isimleri, yer yer absürtlüğe kaçan şarkı sözleri ve kulakların pasını silen yepyeni bir tarz… Kimden mi bahsediyoruz? Türkçe müziğe yeni bir soluk getiren Üçüncü Yenilerden! Her ne kadar kendilerini belli bir tarza ait hissetmeseler de alternatif akımlar başlığı altında bir araya gelen bir grup isimden oluşan Üçüncü Yeniler, şarkılarında daha önce üzerine konuşulmayan konulara eğildiği kadar sürekli hissettiklerimiz üzerine de yoğunlaşıyor. Sadece bunu biraz daha farklı bir dille yapıyor. Dinleyenlerin hemen her şarkıda bir şekilde kendini bulması bundan. Peki hiç merak ettin mi, hangi şarkı hislerini farklı bir ağzından dillendiriyor?

Koç

İlk adımı atmaktan çekinmeyen, sevdiğinin elini bir kez olsun tutabilmek için bile büyük savaşlara giren ve aşkı için gerekirse dünyaları karşısına alan Koçların en son düşüneceği şey el alem olabilir. “Sevmek suçsa suçluyum, dünyada daha neyin kavgasını vereyim” derken tam da bunu kast eder. Aşkından güç aldığından sevdiğiyle yan yana olduktan sonra hayatın tüm cilveleri üzerine gelse bile he der geçer.

Üstüme yürüsene hayatın cilveleri
Güler he der geçerim sen yanımda olunca
Sevmek suçsa suçluyum
Suçluyum bak çiçeğim
Dünyada daha neyin kavgasını vereyim

Boğa

Filmlere, kitaplara konu olacak destansı aşklara imza atan Boğalara Eros’un oku değmeye görsün ne dünya kalır umurlarında ne de aşkından başka bir şey görür gözleri. “Ve ben senin gibi gülen biri tanımadım” diyorsa birine hele yeni bir aşk öyküsü daha yazılmak üzeredir. Sevdiğine dair her bir ayrıntı başka bir boyut kazanırken, postersiz duvarlar bile aşkını perçinleyen bir imgeye dönüşüverir.

Evinin yollarına
Postersiz duvarlarına
Yağmurlu sokaklarına
Aşık oldum
Lüle lüle saçlarına
Kızarmamış yanaklarına
Islanmış kurallarına
Aşık oldum

İkizler

En büyük kabusları herkes gibi olmak olan İkizler için sıradan ve durağan bir yaşam başlarına gelebilecek en kötü olay olabilir. Her sabah yeni bir filme başlayıp, farklı sonlar hayal etseler de aynı finalle biten filmler onları hayal kırıklığına uğratabilir. Gün içerisinde tozu dumana katmalarına rağmen yorulduklarıyla kalmanın bedeli yitip giden gözlerinin feri olabilir. Sonrasında ellerinden koca yaşlı şişko dünyaya sitem etmekten başka ne gelir?

Koca yaşlı şişko dünya
Koca yaşlı şişko dünya
Ben dağıttım evini sen erittin beynimi
Gel anlaşalım senle ver gözümün ferini geri

Yengeç

Yengeçler için kalplerinin kapılarını başkalarına açmak pek kolay değildir. İlk hareketi karşılarındakilerden bekler, güvenlik filtresinden geçirir, sonrasında kalbinin derinliklerine buyur ederler. Çoğu zaman adımları geri geri giden duygusal bireyler olduklarından aşık oldukları kişilerden de kalplerine dokunarak hareket etmelerini beklerler. Bıraksan sevdiklerinin peşinden koşar adım giderler ama önce onlardan bir meyil görmeyi isterler.

Sahiden bu yaptığın iş değil
Kalbine biraz dokunsan yeter
Biraz da olsa görsem bir meyil
Belki de devam etmemize değer

Aslan

Aslanların eşsiz karizmalarıyla etkileyemeyecekleri bir kişi daha yok. Kovalayan değil kovalanan tarafta olmaları bu sebepten. Hoş istediği kadar kovalasınlar, onların gözü tutacak mı bakalım? “Bu kız beni sever, bu kız beni öldürür, bu kız bana güzel hayaller gördürür” diyemedikten sonra peşinde bir ordu olsa kaç yazar. Aşık olacağı kişiyle olduktan sonra bir oda, yatak ve kütüphane ile yetineceğine kanaat getirdiyse, geri kalan her şey formalite.

Bu kız beni sever
Bu kız beni öldürür
Bu kız bana güzel hayaller gördürür
Bu kız bana güzel yalanlar söyletir
Bu kız bana yeni birtakım şeyler öğretir her gece

Başak

Çokları söyler; Başaklar her şeye bir kulp bulur, bir şeyi beğenmez diye. Haksız sayılmazlar ama herkesten çok kendilerini eleştiren insanlara bu kadar yüklenmek niye? Onlar sadece en iyinin peşinde. Ayrılıkları da bundan, yalnızlıkları da. Zaten “Beni bırak, takıntılarım var” deyip “Sorun olmaz, hoşlanırım ben yalnızlıktan” diyebilecek kim var Başaklardan başka?

Beni bırak
Takıntılarım var
İnsanlara yönelttiğim anlamsız sorular
Beni terk et
Valla sorun olmaz
Hoşlarınım yalnızlıktan
Bende bir problem var

Terazi

Teraziler ilişkilerinde çoğu zaman kolay bağlanan ve zor ayrılan tarafta yer alıyor. Bir anda hayatlarına giren aşkın ardından ne akılları başlarında kalıyor ne de yataklarının kenarında yalnız uyuyabiliyorlar. Sonu ayrılıkla biten tartışmalarda yine en çok onlar acı çekiyorlar. Yaralarını sarmayı bilseler de uzun ve mutlu bir ilişkinin hasretiyle yanıp tutuşuyorlar. Bu yüzden olası bir ayrılık arifesinde “Artık gitme, yanımda kal” da genelde onların dudaklarından dökülüyor.

Artık gitme, yanımda kal
Artık gitme, benimle kal
Kal burada yatalım bu akşam birlikte
Gitme

Akrep

Aşklarını dolu dizgin yaşayan Akrepler, yüksek özgüvenleriyle yarınları akıllarına bile getirmezler. Kendilerini tek kişilik bir ilişkide çırpınırken bulduklarında ise karamsarlık batağına saplanıp kalabilirler. Sonraları nefrete evirilecek duygularını karanlık bir evrende beslerken, konuşulacak onca konuyu akıllarından geçirseler de avazlarının çoktan çıktığını fark edebilirler. “Neden?” diye düşünürken birden fark ederler: “İyi ve güzel kadınlar hep ağlar…”

İşte bu yüzden leş gibidir buralar
İyi ve güzel kadınlar hep ağlar
Zor be kadın ama sen dur bakalım
Yakında yeni bir gezegen bulunur nasıl olsa

Yay

Cana yakınlıkları ve girişken tavırlarıyla Yaylar keyifli flörtlerin insanları. Aşk okyanusu gibi derin sular ise daha seyrek ziyaret ettiği alanlar. Her zaman kaçmak mümkün değil tabii, kendilerini bir anda sırılsıklam aşık da bulabilirler. Başını nereye çevirirse çevirsin sevdiğini görüyorsa, şaşkın bir şekilde “Başıma gelmedi böylesi bir kez” diyebilirler. Aşktan gözü döndüğünde “Büyük aşklar bitermiş” diye korkutulmaya çalışılsa da terk edip gitmeyi akıllarının ucundan geçirmezler.

Büyük aşklar hep bitermiş
Tamam, korkmuyorum
Atlarıyla geldi ordu ben gitmiyorum
Soruları sorunlara çarptım
Sana bölmüyorum beni sevgilim

Oğlak

Arkanı güvenle yaslayabileceğin, işin içinden çıkamadığın durumlarda ilk ona sesleneceğin ve verdikleri sözün ardından ikinci kez düşünmeyeceğin insanlar olur ya, işte onlar Oğlaklar! Gerekirse tüm sorumluluğu üstlenirler, işleri yoluna koyana kadar durup dinlenmeksizin çalışabilirler. Kimselere göstermeseler de stres ve gerilim dolu dakikalarda saçlarını yolmamak için kendilerini telkin edip dururlar: “Çıldırmıcam, çıldırmıcam, çıldırmıcam…”

Kendimi tutucam
Çok sabırlı olucam
Napıp edip sonunda
Ben çıldırmıcam
Çıldırmıcam, çıldırmıcam, çıldırmıcam…

Kova

Kovaların bu dünyadan olduğuna inanmak akıllı işi değil. Onlar insanların özgürce konuşup, yaşayabildikleri, anlamsız savaşların sona erdiği, teknolojik devrimin alıp başını gittiği, duyguların değil mantığın sözünün geçtiği bir gezegeni hayal ederler. Başka bir deyişle günümüz dünyasından pek söz etmezler. Karşılarına bir uzaylı geçse insanlar için “Benim bildiğim hep burası böyleydi, birbirimizi keser, düşer ve kalkarız” der ve uzay boşluğunda huzurla hareket eden canlılara gıpta ederler.

Bir gün oldu görmek istediğim
Garip birkaç şeyden biri
Havada uçan bir gemi
Ve uzaylı bir deli
“Gezegeninde bir sorun mu var?” dedi
Benim bildiğim hep burası böyleydi

Balık

Aşklarında mutluluk diyarının masal kahramanı olmaya soyunan Balıklar bir noktayı gözden kaçırırlar; masallar mutlu sonla biter, peki ya aşklar? Çoğu zaman saçlarını süpürge ettikleri aşklarından geriye kalanlarla cevabı kendilerine saklarlar. Derin bir sessizliğe gömüldüklerinde “Neyin var?” sorusuna “Yalan olmuş yarınlarım biraz da acım var” diyebilirler. Birazı şimdiden birazı eskilerden, sahiden ne fark eder?

Bir sabah uyandım yoktun arandım yoktun hala bulamıyorum
Bugünüme vardım, çoktan uyandım, artık hiç istemiyorum

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.