Türkiye’nin En Zengin İş İnsanları Hangi Burçtan?

Geçtiğimiz aylarda Forbes Türkiye dergisi, “En Zengin 100 Türk” listesini 13. kez yayınladı. Listeye göre Türkiye’nin en zengin iş insanlarının serveti geçtiğimiz yıla kıyasla 18,5 milyar dolar arttı ve tüm zamanların rekorunu kırarak 121,4 milyar dolar seviyesine yükseldi. Listede kendine yer bulan dolar milyarderi sayısı da önceki yıla göre 9 kişi artarak 40’ı buldu. Zenginler kulübüne ismini yazdıranların arkasında şüphesiz yaptıkları önemli yatırımlar var. Peki burçlarının edindikleri servetlerinde ne kadar payı var? Gelin Türkiye’nin en zengin 10 insanının burçlarını yakından inceleyelim.

Murat Ülker

Türkiye’nin en zengin iş insanları listesinin zirvesinde 4,8 milyar dolarlık servetiyle Murat Ülker yer alıyor. Babası ve amcasının temellerini attığı Ülker markasıyla adını duyuran ve zamanla Yıldız Holding çatısı altında toplanan aile başarısına Murat Ülker, Boğaziçi Üniversitesi’nden ve yurt dışında aldığı eğitimin ardından dahil oldu. 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak başladığı görevinde zamanla zirveye tırmanarak Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanlığına kadar yükseldi. 21 Mart 1959 tarihinde dünyaya gelen Ülker, tuttuğunu koparan bir Koç burcu.

Erman Ilıcak

Listenin zirve ortağı 4 milyarlık servetiyle Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak. ODTÜ’den İnşaat Mühendisi olarak mezun olan Ilıcak, aynı yıl ENKA İnşaat’ta göreve başladı. Çalışma hayatı süresince önem yurt dışı merkezlerinde görev aldı ve bu süreçte geliştirdiği networkü ile 1994 yılında Rönesans’ı kurdu. O tarihten bugüne attığı doğru adımlarla kendini en zengin iş insanları listesine, şirketini de dünya devleri arasına yazdırmayı başardı. 3 Ekim 1967’de doğan Ilıcak, doğru insanlarla kurduğu iletişimden de anlaşılacağı üzere bir Terazi.

Hüsnü M. Özyeğin

Zenginler kulübünde ilk iki ismin görece gerisinde kalan Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü M. Özyeğin, 2,9 milyar dolarlık bir serveti elinde tutuyor. Özyeğin, 1967 yılında Oregon State Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu ve 1969’da Harvard İşletme Okulu’ndan İşletme master diplomasını alan ikinci Türk oldu. Pamukbank ve Yapı Kredi Bankası’nda yöneticilik kademesinde yer alan Özyeğin, 1987’de kurduğu Finansbank’la Fiba Holding’e uzanan başarılı yolu hazırladı. 22 Temmuz 1944 doğumlu Özyeğin, Türkiye’nin en zengin Yengeç burcu.

Osman Kibar

2,8 milyar dolarlık servetiyle ilk 3 sıranın hemen gerisinde yer alan Samumed’in kurucusu Osman Kibar, Amerikan Forbes dergisine göre dünyayı değiştirebilecek 30 kişiden biri. ABD’de Pomona Koleji’nde matematik, Caltech’te mühendislik ve UC San Diego’da biofotonik eğitimi alan ve lisans üstü eğitimi sırasında da biyoteknoloji firması Gennoptix’i kuran Kibar, bu alanda ABD’de önde gelen isimlerden biri haline geldi. Başarılı girişimlerinin ardından kurduğu biyoteknoloji şirketi Samumed ile de servetine servet kattı. 4 Mart 1986 doğumlu genç iş insanı, hayallerini gerçek kılan bir Balık burcu.

Mustafa Küçük

Türkiye’nin en zengin iş insanları listesinin 5. sırasında 2,7 milyar dolarlık servetiyle LC Waikiki CEO’su Mustafa Küçük var. Konya Selçuk Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olan ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde masterını tamamlayan Küçük, demir-çelik ve tekstil-konfeksiyon alanındaki iş deneyimlerinin ardından Taha Tekstil’i kurdu ve Genel Müdürlük görevini üstlendi. 1988-2001 yılları arasında şirkette Genel Müdür ve Genel Koordinatör olarak görev yapan Küçük, 2001 yılından beri ise LC Waikiki Grubunun CEO’luğu görevini yürütüyor. Farklı dallardaki deneyimlerinden de anlaşılacağı üzere Küçük, bir İkizler burcu.

Semahat Arsel

Türkiye’nin en zengin iş kadını 2,6 milyar dolarlık servetiyle Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel. Vehbi Koç ve Sadberk Koç’un en büyük çocuğu olan Arsel, Amerikan Kız Koleji’nden mezun olduktan sonra 1964-1972 yılları arasında Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Florance Nightingale Vakfı ikinci başkanı ve Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu kurucusu olan Arsel, TEGV’in de kurucu üyeleri arasında. Eğitime yaptığı yatırımlarla ve vergi rekortmenliğiyle sıkça manşet olan Arsel, Başak burcunun hakkını veren biri.

Rahmi Koç

En zengin iş insanları listesinde kendine 7. sırada yer bulan Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Rahmi Koç, 2,5 milyar dolarlık bir servete sahip. Eğitimini Johns Hopkins Üniversitesi B.A. Endüstriyel Sevk ve İdare bölümünde tamamlayan Koç, 1958 yılından itibaren Koç Şirketler Topluluğu’nun farklı kademelerinde görev aldı. 1984’te babası Vehbi Koç’tan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığını devralan Koç, 1995-1996 yılları arasında da Milletlerarası Ticaret Odası Başkanlığı’na da seçildi. Koltuğunu 2003 yılında Mustafa Koç’a devretmesinin ardından da 2 yıl süren dünya turuna çıktı. Koç, elit zevkleriyle listedeki bir diğer Terazi burcu.

Şarık Tara

Geçtiğimiz Haziran ayında hayata gözlerini yuman Enka Şirketler Grubu Fahri Başkanı Şarık Tara, başarılarla dolu iş hayatına ve 2,5 milyar dolarlık bir servete sahipti. 1954 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun olan Tara, birkaç yıl içerisinde ENKA Kolektif Şirketi’ni kurdu. Zamanla mühendislik, inşaat, enerji, emlak, ticaret ve imalat sektörlerinde hizmet veren bir topluluk haline evirilen şirket sayesinde de Türkiye’nin önde gelen iş insanlarından biri haline geldi. 22 Nisan 1930 tarihinde dünyaya gelen Tara, yaşamı boyunca en zengin Boğa burçlarından biriydi.

Ferit Şahenk

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, 2,4 milyar dolar bandındaki servetiyle Türkiye’nin en zengin 9. iş insanı. Boston College ve Harvard Üniversitesi’ndeki başarılı eğitim hayatının ardından 1991 yılında Garanti Menkul Kıymetler Şirketi’ni kurdu ve 3 yıl içerisinde ülkenin en büyük menkul kıymetler şirketi haline getirdi. 1990–1997 yılları arasında Doğuş Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Şahenk, 2001 yılında babasının vefatıyla birlikte Doğuş Holding’in başına geçti. Bugün Garanti Bankası’nın ve Doğuş Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı olan Şahenk, burcuna yaraşır bir Oğlak.

Filiz Şahenk

Türkiye’nin en zengin ilk 10 iş insanı içerisindeki ikinci kadın olan Filiz Şahenk, elinde 2,3 milyar dolarlık bir servet bulunduruyor. Ferit Şahenk’in kız kardeşi olan Şahenk, Doğuş Holding kuruluşlarından biri olan ve 1974 yılında kurulan Filiz Makarna’nın da isim annesi. 1992 yılında kurulan Ayhan Şahenk Vakfı’nda Başkan Vekilliği görevini yürüten Şahenk, Türkiye’nin en zengin Kova burcu.

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.