Türkiye Mesai Saatlerinde Birinci Çıktı! Hangi Burç Gıkı Çıkmadan Çalıştı?

Haftaya kaç gün çalışıyorsunuz? Yeterince dinlenip izin yapabiliyor musunuz? Ofisten çıkmak için dakika mı sayıyorsunuz yoksa mesailerle mi boğuşuyorsunuz? Çalıştığınızın karşılığını aldığınızı düşünüyor musunuz? Belki de umutsuzca çalışmaya devam ediyor, emekli olacağınız günü bekliyorsunuz. Ya da hırs motorunu arkanıza takıp kariyer basamaklarını üçer beşer çıkmak istiyorsunuz. Gece gündüz demeden çalışıyor, tüm enerjinizi yaptığınız işe harcıyorsunuz.

Sizler harıl harıl ofiste sabahlarken Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı, 47,9 saatle Türkiye’nin en fazla mesai yapılan ülke olduğunu açıkladı. Ardından da Kolombiya, Meksika ve Kosta Rika da listede ilk dörtte yerine aldı. Elde edilen verilere göre, Türkiye’de her 5 çalışandan biri haftalık 60 saatten fazla mesai yapıyor ve ağır çalışma şartlarına maruz kalıyor. Ve bu oran genele vurulduğunda pastanın yüzde 20,9’unu oluşturuyor. Peki hangi burçlar çalışma konusunda sınır tanımıyor, kariyeri için ömrünü adıyor? Hangileri sadece mecburiyetten çalışıyor, tembelliğin kitabını yazıp, imzasını atıyor?

Azimli, çalışkan, dakik, disiplinli, planlı, tutarlı ve aklınıza iş için gereken bütün özelliklere sahip olan Oğlaklar, mesai falan dinlemiyor, geceyi gündüz edip elindeki işi zamanında teslim etmeyi başarıyor. Bazen fazla hırslı davranıyor, bazen maddeci tarafı ağır basıyor, hedefe odaklanıp başarılı olmak için yapmadığı şey kalmıyor. Oğlakların arkadaşından Başaklar geliyor. Ofis ortamında mükemmelliyetçi tavrını bir al olsun elinden bırakmayan Başak burçları, dikkatli, düzenli, verimli, fayda odaklı ve seçici yönleriyle öne çıkıyor. Hizmet odaklı davranışları ve detaycı yaklaşımlarıyla aranan insan durumunda oluyor. Hem keyfine hem lüksüne düşkün tembel Boğalar ise bırakın mesaiye kalmayı, çalışmayı; kanepeden tuvalete bile özel araç istiyor, ağır tavrını her yerde belli ediyor. Boğaları eğlence peşinde koşmaktan, ona buna caka satmaktan çalışmaya zamanları kalmayan Aslanlar izliyor. İşçi değil, otorite olarak doğuyor, kibirlerinden pek kimseyi göremiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.