Türkçe Popun Erkek Yıldızları Hangi Burç

Yolla, Çok Çok, Aşk ile Yap, A Canım, Boza Boza ve daha nicesi… Hepsi son yıllara damga vuran ve özellikle açıp dinlemesek bile kendimizi bir anda sözleri mırıldanırken bulduğumuz şarkılar. Hepsinin arkasında ise yıllardır tanıdığımız ünlü erkek yıldızlar var. Çoğu da bir zamanlar posterleriyle odamızın duvarlarını süsleyen sanatçılar. Şarkı sözlerinde gizlenen mesajlarda ya da sanatçıların karakterlerinde ise belli ki burçlarının izi var. Hiç merak ettin mi, hangi yıldızın kariyerinde hangi burcun ağırlığı var?

Yalın

Daha çocuk yaşta eline aldığı gitarıyla besteler yapan ve günün birinde yıldız olma hayalleri kuran Yalın, 2004 yılında çıkış yaptığı “Zalim” le büyük bir başarı yakaladı. Bir anda liste başı olan ve çok sayıda dev ismi geride bırakarak en çok satan albümler arasında yer aldı, sonrasında çıkardığı her şarkıda bu başarıyı perçinledi. Şarkılarının ünü gün geçtikçe artarken ülke sınırları dışında Yunanca, Sırpça, Rusça ve Arapça olarak yeniden yorumlandı. Aşkın halleri üzerine çok şey söyleyen ve eskilerine kinayeli göndermeler içeren şarkılarından da görülebileceği gibi Yalın bir Koç burcu.

Oğuzhan Koç

Türkiye, Oğuzhan Koç’u ilk olarak Çok Güzel Hareketler Bunlar programındaki oyunculuğuyla tanıdı. Sesiyle dikkatleri üzerine çekerken Ferhat Göçer ve Gülben Ergen gibi isimlere verdiği besteleriyle müzikal yönünün ne denli kuvvetli olduğunu da kanıtladı. Uzun süreli oyunculuk ve sunuculuk kariyerinin ardından 2013 yılında “Ben Hâlâ Rüyada” isimli albümüyle yıldızlar takımı arasında yerini aldı. Filmleri, programları ve şarkılarıyla hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinen Koç, hedefleri için gözünü daldan budaktan sakınmayan bir Boğa burcu.

Buray

Müzik aşkıyla yanıp tutuşan ve tüm hayatını müzik yapmaya adayan Buray, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin Müzik bölümünden mezun oldu. Ardından İngiltere’de Müzik Prodüksiyonu ve Ses Mühendisliği üzerine master yaptı. Kariyerinin ilk yıllarında Kıbrıs’ın aranan ismi olmayı başardı ve aranjörlük, söz yazarlığı, bestecilik gibi yetenekleriyle yıldızını parlattı. 2015 yılında “İstersen” parçasıyla Türkiye’de tanınan Buray, sonrasında çıkardığı her şarkıyla da pop dünyasında kalıcı bir yer edineceğini ispatladı. 15 Haziran 1984’te dünyaya gelen sanatçı, çok yönlülüğü ve eğlenceli kişiliğiyle İkizler burcu.

Kenan Doğulu

90’lı yıllardaki pop furyasının en ünlü isimlerinden Kenan Doğulu, o günkü başarısından bugüne neredeyse hiçbir şey kaybetmedi. Dinamik tarzı ve enerjisi ile her şarkısıyla hafızalarda yer etti. Bir anda hite dönüşen şarkılarıyla liste başı kaldı ve 2007’de Eurovision Şarkı Yarışması’nda zirveye oynadı. Sözler yazdı, şarkılar besteledi ve keşfedilmeyi bekleyen isimleri devler ligine transfer etti. 1974’ün 31 Mayıs’ında doğan Doğulu, ülkenin en ünlü İkizler burçlarından biri.

Murat Dalkılıç

Çok sayıda meslektaşı gibi üniversite öğrenimini müzik üzerine almayan Murat Dalkılıç, oyunculuk eğitimi aldı ve sinema-televizyon alanında master yaptı. Gençlik yıllarında da profesyonel basketbolcu olarak tanındı. Müzik tutkusu ise çocukluk yıllarından bu yana içinde taşıdığı bir rüyaydı. Daha 15 yaşındayken bir müzik grubu kurdu ve solistliğini yaptı. 2008 yılında çıkardığı “Kasaba” albümüyle pop dünyasına bomba gibi bir giriş yaptı ve her şarkısıyla hayran kitlesini genişletmeyi başardı. 7 Ağustos 1983 tarihinde doğan Dalkılıç, gözü pek bir Aslan.

Mabel Matiz

Elini attığı hemen her işte başarıyı yakalayan ve alanında uzmanlaşan Mabel Matiz’i müzisyen kimliğiyle tanısak da kendisi 2008 yılında diş hekimi olarak mezun oldu ve insan hakları hukuku üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. Lise ve üniversite yıllarında müzikten ise hiç kopmadı. Kendince yaptığı cover ve bestelerin gün ışığına çıkmasıyla pop dünyasının kapısını araladı. Her albümüyle spot ışıklarını üzerine çeviren Matiz’in sırrı şüphesiz duygularının yoğunluğu, işlerindeki titizliği ve özgünlüğü. Yapılmayanı yapışı ve müzik çalışmalarındaki özeni, Başak olmasından belli.

Tarkan

Dillere pelesenk olan şarkılarıyla Tarkan, çıkış yaptığı 90’lardan bu yana hemen her albümüyle bir numara. Eşine güç rastlanır yeteneği ve karizması ile onu devler ligine taşıyacak büyük bir fırsatı vardı. Nitekim önüne çıkan her pası gole çevirmeyi başardı. 7’den 70’e herkesin beğenisini kazanmayı başaran yıldız, öyle sevildi ki ünü ülke sınırlarının dışına taştı. Ve ona megastar unvanını kazandırdı. Sanatçı kimliğinin yanında doğa yanlısı projelerdeki aktivist duruşuyla da büyük alkış aldı. 17 Ekim tarihinde dünyaya gelen 46 yaşındaki Tarkan, gözlerindeki yıldız parıltısından da anlaşılacağı üzere bir Terazi.

Edis

Son yılların gözde starı Edis’in bugünkü başarısı, daha çocuk yaştan itibaren kurduğu hayallerde saklı. Her zaman bir yıldız olma rüyasını içinde taşıyan Edis, İstanbul’a geldiğinde çalmadık kapı bırakmasa da ilk etapta umduğunu bulamadı. Şansını dizi setlerinde denedi ve bu alanda ilerlerken bir karaoke partisinde keşfedildi. Sonrası malum; Benim Ol, Olmamış Mı, Dudak, Çok Çok… Her şarkısıyla listeleri alt üst eden ve ödül törenlerini mesken edinen Edis, şimdilerin en büyük erkek yıldızı. 28 Kasım 1990’da hayata merhaba diyen yıldızın Yay olduğunu belli eden iki yönü var: Uçarı kişiliği ve eğlenceli şarkıları.

Soner Sarıkabadayı

Türkçe popun başarılı yıldızlarından Soner Sarıkabadayı, kendisini pop müziğin zirvesine taşıyacak ilhamı henüz liseyi bitirdiği yıllarda buldu. Ayağını kırdığı sırada evde söz yazmaya başlayan ve sonrasında ünlü sanatçılara verdiği bestelerle adını duyuran Sarıbakadayı, 2001 yılında albüm çıkarsa da beklediği çıkışı yakalayamadı. Bir yandan Sibel Can, Murat Boz, Demet Akalın ve Sertab Erener gibi isimlere besteler hazırlarken bir yandan da kendi albümünü hazırladı. Ve 2009 yılında çıkardığı albümüyle adını zirveye yazdırdı. 8 Aralık 1978’de dünyaya gelen yıldız, hayallerinden asla vazgeçmeyen bir Yay.

Serdar Ortaç

Türk pop müziğinin beste fabrikası Serdar Ortaç, 90’lı yıllardan bu yana rüzgarından hiçbir şey kaybetmeden fırtınalar estirmeye devam eden isimlerden. Radyoculuk ve sunuculuk yaptığı sırada keşfedilen ve ününü Meksika’ya kadar taşıyan Ortaç, seslendirdiği şarkılar dışında meslektaşlarına verdiği şarkılarla da adından sıkça söz ettirdi. Avrupalı sanatçılarla yaptığı düetler de özellikle Balkanlarda büyük ses getirdi. Anlaşılması güç şarkı sözlerinden de anlaşılabileceği üzere Ortaç, kimselerin akıl sır erdiremediği olayları tek bakışta çözen bir Kova.

Murat Boz

Çıkış yaptığı dönemde Tarkan’ın tahtına aday gösterilen isimlerden Murat Boz, o günlere deyim yerindeyse tırnaklarıyla kazıyarak geldi. Müzik eğitimi aldığı yıllarda Emel Müftüoğlu, Burcu Güneş, Hande Yener, Nil Karaibrahimgil ve Nilüfer gibi çok sayıda ismin arkasında vokalist olarak yer aldı. Tarkan’ın 6 yıl boyunca vokalistliğini yaparken, Nil’in “Bronzlaşmak” klibi ile ilk kez ekranlarda yer aldı. Böyle sağlam bir zemin üzerinde yükseldiğinden sonrasında çıkardığı her albüm onu liste başına taşıdı. 10 yılı aşkın bir süreyi devirdiği kariyerinde arkasında unutulmaz şarkılar bıraktı. Hayallerinin peşinden giden ve onları teker teker gerçekleştiren Boz, bir Balık burcu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.