Türk Edebiyatından Hangi Yazarla Aynı Burcu Paylaşıyorsun?

Kimileri bir edebiyat dersinde zorla okuman için koyuldu önüne. Kimileri ise kitapçıda gezinirken çarptı gözüne. Kimileri ise kütüphanede çıktı karşına. Hepsinin bambaşka tarzı olsa da yarattıkları karakterler bir şekilde dahil oldu hayatına. Türk edebiyatına damgasını vuran yazarların kaleme aldığı her bir kitap unutulmaz bir tat bıraktı hafızalarda. Tarzlarında, konularında, olayları kurgulama biçimlerinde etkilendikleri çok sayıda etmen vardı tabii. Bir düşün bakalım, kitaplarında burçlarının da etkisi olabilir mi?

Orhan Pamuk

2006 yılında kazandığı Nobel Edebiyat Ödülü ile Türkiye’nin göğsünü kabartan Orhan Pamuk, edebiyat dünyasında eşine güç rastlanır çok sayıda başarıya tanıklık etti. Kitapları altmış üç dile çevrildi, dünyanın yüz ülkesinde yayına girdi ve milyonlarca okura ulaştı. Nobel kazandığı yıl TIME dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçildi. Bunca başarı tesadüf değil tabii. Alışılagelmişin dışındaki tarzı ve farklı bakış açısı onun en büyük yardımcısı. 7 Haziran 1952’de dünyaya gelen yazar, bir İkizler.

Zülfü Livaneli

Kitapçıların çok satanlar bölümünde görmeye alışık olduğumuz Zülfü Livaneli, çok sayıda unvanın sahibi. Kendisi yalnızca bir yazar değil; müzisyen, besteci, yönetmen, gazeteci, köşe yazarı ve eski bir milletvekili. Çok sayıda etkenden beslenen eserleriyle de ulusal ve uluslararası çapta birçok ödüle aday gösterildi. El attığı hemen her türde fark yaratmayı ve ilgi çekmeyi başaran Livaneli, çok yönlü kişiliğinden de görülebileceği gibi bir İkizler.

Ahmet Hamdi Tanpınar

Şair, yazar ve siyasetçi kimliğiyle tanınan Ahmet Hamdi Tanpınar, kaleme aldığı unutulmaz eserleriyle Türk edebiyatının demirbaşlarından biri. Cumhuriyet tarihinin ilk öğretmenlerinden biri olan Tanpınar, kariyeri boyunca şiir, hikaye ve roman başta olmak üzere çok sayıda türde eser verdi. Ne yazık ki edebiyat alanındaki değeri ölümünden sonra daha fazla bilindi. Yaşamı sırasında basılmayan birçok eseri hayata veda ettikten sonra baskıya girdi. Birey ve toplum arasındaki ilişkiye ışık tutan kitaplarından da anlaşılabileceği gibi bir Yengeçti.

Ahmet Ümit

Türk edebiyatına yeni bir soluk getiren polisiye türündeki romanlarıyla tanıdığımız Ahmet Ümit, çok satanlar listesinden inmeyen kitaplarıyla en sevilen yazarlardan biri. Aktivizmle geçen üniversite yıllarının ardından yazdığı çeşitli öykü ve şiirleriyle adını duyurmaya başlayan Ümit, birbiri ardına yayınladığı kitaplarla okuyucusunun ilgisini çekti. Tarihi olayların da dahil olduğu sürükleyici romanları ile edebiyat dünyasında kalıcı bir yer edindi. Hâlâ büyük bir ilgiyle takip edilen yazar, 12 Temmuz 1960 doğumlu bir Yengeç.

Yusuf Atılgan

Türk edebiyatında az sayıda eseriyle derin bir iz bırakmayı başaran Yusuf Atılgan roman ve öykülerinde işlediği psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık temasıyla kendine has bir tarz yarattı. Ahmet Hamdi Tanpınar ve Halide Edip Adıvar gibi çok sayıda usta ismin öğrencisi olma şansı yakalayan yazar, öğretmenlik yaptığı yıllarda katıldığı öykü ve kitap yarışmalarında kendini belli etti. İnsana ve duygularına dokunan eserleriyle Atılgan, pek tabii bir Yengeçti.

Halit Ziya Uşaklıgil

Servet-i Fünun ve Cumhuriyet Dönemi edebiyatına adını altın harflerle yazdıran Halit Ziya Uşaklıgil, Servet-i Fünun edebiyatının en büyük nesir ustası. Bunun yanında unutulmaz eseri Aşk-ı Memnu ile de Türk edebiyatının ilk romanının sahibi. Cumhuriyet öncesinde Sultan Reşat devri mabeyn başkâtibi ve Âyân Meclisi üyesi olarak görev yapan yazar, cumhuriyet döneminde tamamen edebi çalışmalara yöneldi. Türk edebiyatının tanıştığı çok sayıda türe de bu dönemde öncülük etti. İlkleri ve başarıları ile Uşaklıgil, bir Aslandı tabii ki!

Oğuz Atay  

Bilim insanı ve akademisyen kimliğinin yanında roman, öykü ve oyun yazarı olarak tanıdığımız Oğuz Atay, eserleriyle Türk edebiyatında çığır açan isimlerden biri oldu. “Tutunamayanlar” romanıyla edebiyat çevrelerinin takdirinin kazanırken sonraki eserlerinde de çıtayı hep daha yükseğe taşımayı başardı. Post modern türde verdiği eserlerinde sıkça şehir yaşamı içerisinde yalnızlaşan ve kendine yabancılaşan karakterleri anlattı. 12 Ekim 1934 tarihinde dünyaya gelen ve erken yaşta yitirdiğimiz usta yazar, üstün empati yeteneğiyle bir Teraziydi.

Elif Şafak

Son dönemin en popüler isimleri arasında yer alan Elif Şafak, akademisyen ve yazar kimliğiyle uluslararası çapta bir üne sahip. Türk edebiyat tarihinde en kısa sürede en çok satan yazar unvanına sahip olan ve eserleri otuzun üzerinde dile çevrilen Şafak, ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda ödüle de layık görülerek genç yaşta rüştünü ispat etti. Yaptığı açıklamalar ve kitaplarında ele aldığı konularla her zaman konuşulmayı başaran yazar, 25 Ekim 1971 doğumlu bir Akrep.

Reşat Nuri Güntekin

Çalıkuşu, Yaprak Dökümü, Dudaktan Kalbe gibi bugün hâlâ büyük bir ilgiyle okunan kitapların yazarı Reşat Nuri Güntekin, meslektaşları gibi kariyerine öğretmen olarak başladı. Müfettişlik görevi sırasında Anadolu’yu gezerken tanıştığı çok sayıda insandan ilham aldı ve Anadolu insanının yaşamına ve sorunlarına eserlerinde yer verdi. Milletvekilliği, UNESCO Türkiye temsilciliği ve Paris kültür ataşeliği yapan Güntekin, hayatına sığdırdıklarından da görülebileceği gibi bir Yaydı.

Sabahattin Ali

Edebiyata yeni bir tarz kazandıran üslubu, büyük ilgi gören kitapları ve siyasi yorumları ile hayatı boyunca konuşulan yazarlardan biri olan Sabahattin Ali, toplumsal gerçekçi türde eserler verdi. Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan ve Kürk Mantolu Madonna gibi romanlarıyla büyük ses getirdi ve kendinden sonra gelen birçok ismi de etkiledi. Sevgi ve aşk temasını hep canlı tuttuğu kitaplarının da ele verdiği üzere bir Balıktı kendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir