Tükenmişlik Sendromunun Eşiğindeki Burçlar!

Meryem Uzerli’den konuya fazlasıyla aşina olduk. Burak Özçivit’le ise bilgilerimizi pekiştirdik. Bugünkü konumuz ünlülerin hastalığı: Tükenmişlik sendromu! Yani başarısız olma, yıpranma ya da tatmin edilemeyen istekler sonucunda psikolojik olarak tükenme durumu. Peki kimlerin bu sendroma yakalanma potansiyeli var, şimdi biraz buna bakalım; burçlara kulağına küpe olması gereken uyarılarımızı yapalım.

Sınırları Zorlayan Akrepler

Akrep burcunun güçlü bir yapısı olduğu tartışılmaz bir gerçek. Tehdidi lehine çeviren, krizden fırsat yaratan bir karakteri var. İnsanları zorlamayı seviyor, amacına ulaşmadan pes etmiyor. Karmaşık şeyleri kendine çekiyor, takıntı haline getirdiklerine yaka silktiriyor. Şüphe ve kıskançlık kimi zaman aklını kemirse de o yine de stratejisini oluşturmadan tek bir adım bile atmıyor, sonuna kadar sabrediyor. İşte belki de dayanıklılığının temelini bütün bunlar oluşturuyor. Fakat atlanılan bir nokta var: Sınırları zorlayan Akrepler, bir şekilde ayakta kalmayı başarsa da eski güçlerini günden güne kaybediyor, kendilerini tükenmişlik sendromunun avuçlarında buluyor.

Çatışmaktan Kaçmayan Koçlar

Gelelim inatçı Koçlara. Bu arkadaşlar kafasına koyduğunu gerçekleştirmeden rahat etmez. Önce hırs yaparlar, sonra rekabet duygularını dizginleyemez kavgaya tutuşurlar. Sabırsızlıklarının bedelini yoğun stresle öderler. Tabii bu durumu bencil davranışları ve dediğim dedik lafları da destekler. Fakat çatışmaktan kaçmayan Koçlar, aslında enerji patlaması yaşayan vücutlarına bir anlamda yazık ederler. Neden mi? Çünkü sahip olduğu duygular, önce tükenmişlik sendromuna sürükler, sonra vampir gibi kana kana yaşam sıvılarını emer. Demedi deme!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.