Terazi Burcunun İzlemesi Gereken 10 Film

Adil ve barışçıl yönünün yanı sıra zarif zevkiyle ön plana çıkan Terazi burçları için olabildiğince gözlerine bayram ettirecek, görselliği yüksek kalitede olan filmlerden oluşan bir liste hazırlamaya özen gösterdik. İşte Terazi burçlarının izlemesi gereken 10 film!

10 – Bay Turner (Mr. Turner)

İlk gösterimini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren Bay Turner (Mr. Turner), festivalde “En İyi Erkek Oyuncu” ve büyük ödül “Palme d’Or” ile birlikte 3 ödüle layık görülmüştü. Sanatı ve sanat filmlerini seven Terazi burçlarının bakış açısını değiştireceğini düşündüğümüz film, İngiliz ressam J. M. W. Turner’ın hayatını konu alıyor. Yönetmen koltuğuna Mike Leigh’ın oturduğu filmin başrolünü Timothy Spall üstleniyor.

9 – Büyük Budapeşte Oteli (The Grand Budapest Hotel)

Nevi şahsına münhasır yönetmen Wes Anderson imzalı Büyük Budapeşte Oteli (The Grand Budapest Hotel) filmini, estetik bakış açısı yüksek olan Terazi burçlarının keyifle izleyeceğine eminiz. Stefan Zweig’ın notlarından esinlenilerek beyazperdeye uyarlanan filmin başrolünü Ralph Fiennes üstleniyor. Yıldızlar geçidi gibi olan filmin kadrosunda ise; Saoirse Ronan, Bill Murray, Jude Law, Edward Norton, Léa Seydoux ve Owen Wilson gibi isimler yer alıyor. İkinci Dünya Savaşı’nın hafiften ayak seslerinin duyulduğu ve Büyük Budapeşte Oteli’nin en ihtişamlı döneminde geçen film, ilginç ikili Gustave ve Zero’nun başına gelen birbirinden acayip olaylar zincirini konu alıyor.

8 – Gizli Kusur (Inherent Vice)

Thomas Pynchon’ın romanından beyazperdeye uyarlanan filmin yönetmenliğinde ve senaryosunda Paul Thomas Anderson imzası var. Objektif Terazi burçlarının çok seveceği filmin oyuncu kadrosunda Jena Malone, Joaquin Phoenix, Josh Brolin ve Reese Witherspoon gibi ünlü isimler yer alıyor.  Filmin konusu ise şöyle; uzun zamandır görmediği eski sevgilisini bulma işi özel dedektif Doc Sportello’ya düşmüştür. İşin içine girdikçe daha da karmaşıklaşan olaylardan sonra gizemin çözülmesi, asıl hedefi olmaktan çıkar.

7 – Avukat (Michael Clayton)

George Clooney, Tilda Swinton, Danielle Skraastad, Michael O’Keefe ve Tom Wilkinson gibi usta oyuncuları bir araya getiren Avukat (Michael Clayton), adil olmayı seven Terazi burçlarının favori filmleri arasındaki yerini alacak. Filmde rol alan oyunculardan Tilda Swinton, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” kategorisinde Oscar’a layık görüldü. Filmin konusuna gelince: Michael Clayton, New York’ta son derece büyük bir şirket hukuku firmasında sorun çözücü görevini üstlenmektedir. Ona gelen son iş, öngörülemeyen bir felaketi yoluna koymak olacaktır. Bu görev esnasında kendinden iyice uzaklaşacak olan Clayton, içindeki bir başka adamla yüzleşecektir.

6 – Milk

Ömrü mücadeleyle geçen, San Francisco Şehir Meclisi’ne seçilerek Amerika’da eşcinselliğini saklamadan bir devlet kadrosunda üst düzey yöneticiliğe seçilen ilk kişi olan Harvey Milk’in hayatını anlatan film, ince düşünceli Terazi burçlarını duygudan duyguya sürükleyecek. Hollywood’un en duyarlı yönetmenlerinden Gus Van Sant’ın yönettiği filmde Harvey Milk’i Sean Penn canlandırdı. Sinema tarihinin en başarılı performanslarından birini sergileyen Penn, bu rol sayesinde ikinci Oscar ödülünü kazanmayı başarmıştı.

5 – Savaş Tanrısı (Lord of War)

Barış yanlısı Terazi burçlarını çok şaşırtacak olan Savaş Tanrısı (Lord of War), dünyadaki savaşlara faklı bir açıdan bakmamızı sağlayan senaryosuyla izleyiciyi şoke ediyor. Andrew Niccol tarafından yazılan ve yönetilen filmin başrollerini Nicolas Cage ve Jared Leto ikilisi paylaşıyor. Silah taciri Yuri ve Vitaly Orlov kardeşler hayatlarını büyük ordulara ve diktatörlere silah pazarlamakla geçindirirler. Bir süre sonra ünleri tüm dünyaya yayılmıştır.

4 – Milyoner (Slumdog Millionaire)

“En İyi Yabancı Film” ve “En İyi Yönetmen” ödülleri dahil olmak üzere 8 Oscar ödülüne layık görülen film, tam ince düşünceli Terazi burçlarına göre. Vizyona girdiği dönem çok ses getiren filmin başrolünü Dev Patel üstleniyor. Filmde, dünyanın en yoksul insanlarının yaşadığı Hindistan’da, ülkenin gecekondularla dolu bir mahallesinde yaşayan genç Jamal’in enteresan hikayesi anlatılıyor. İdealist Jamal’ın en büyük hayali, Hindistan’ın en ünlü bilgi yarışması programına katılmak ve büyük para ödülünü kazanmaktır. Yarışmaya katılmayı başaran genç adam, son soruya kadar tüm soruları doğru bilmiştir. Son soru ise yarışmanın süresi bittiği için bir sonraki haftaya kalmıştır. Jamal bir anda tüm ülkenin odağındaki insan haline gelmiştir…

3 – Pi’nin Yaşamı (Life of Pi)

Estetik bakış açısı olan Terazi burçlarını bir hayli tatmin edecek olan Pi’nin Yaşamı (Life of Pi), üstün görüntü ve görüntü kalitesiyle vizyona girdiği dönem çok konuşulmuştu. Yann Martel’in aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Tayvanlı yönetmen Ang Lee oturuyor. Daha önce oyunculuk deneyimi bulunmayan Suraj Sharma başrolünü üstleniyor. Okyanusta ruhani ve mitolojik bir yolculuğu konu alan film, “En İyi Görüntü” ve “En İyi Görsel Efekt” dallarında Oscar ödülüne layık görüldü.

2 – Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge)

Mel Gibson’un 10 yıl aradan sonra yeniden yönetmen koltuğuna oturduğu Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge), ABD ordusu tarafından kahramanlık madalyasıyla ödüllendirilmiş tek vicdani retçi Desmond Doss’un öyküsünü konu alıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda ateşli silah ya da savaş aleti taşımayı reddeden barış yanlısı savaş doktoru Doss, 75’e yakın kişiyi kurtararak kahraman olarak anılmaktadır. Barış sever Terazi burçları bu filmde gözyaşlarına hakim olamayacak.

1 – İki Eli Kanda (Hell or High Water)

Objektif Terazi burçlarının beğeneceğini düşündüğümüz son film, David Mackenzie imzalı İki Eli Kanda (Hell or High Water). Jeff Bridges, Ben Foster, Chris Pine, Gil Birmingham gibi ünlü isimlerin başrollerini paylaştığı film, bankaya olan borçları yüzünden zor günler geçiren ve ellerinde tek varlıkları olan aile çiftliğini ipotekten kurtarmaya çalışmak için banka soymaya kalkan iki erkek kardeşin hikayesini konu alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.