Terazi Burcunun Hayat Mottosu: Hayat Kavga için Çok Kısa!

Bazı sözler, söyleyen burcun üzerine cuk oturur. Ölçüleri tam, resmen biçilmiş kaftan! Barış yanlısı, huzur arayan, kibar, objektif, medeni Terazi, bir insanda olması gereken tüm özelliklere sahip bir arkadaş. Kavgayla gürültüyle işi olmaz; ince düşünür, karşısındakinin kalbini kırmaz. Sosyaldir bir kere, uyumludur. Girdiği ortamlarda arıza çıkarmaz. Zarif tavırları, zevkli seçimleriyle öne çıkar. Network’ünün temellerini karakterini oluşturan özellikleriyle atar. Hayat mottosuyla kendi dünyasını açıklar!

Hayat kavga etmek için çok kısa! Hemen aç bir Google sayfası, sor bakalım, ortalama insan ömrü kaç yılmış! Ya da dur uğraştırmadan cevabı hemen buradan verelim: 79 yıl! İlk yirmi beş seneyi eğitim hayatıyla doldurduğumuzu düşünelim. Yüksek lisansı, doktorası hariç tabi. Sonra kariyer basamakları, evlilik, çoluk çocuk planları derken hop bir bakmışsın 50’ye merdiven dayadın. Biraz şanslıysan, aileden birkaç bir şey de kalmışsa emeklilik hayatına adım atabilir, bahçende yetiştirdiğin domates, biberlerin tadına bakmaya başlayabilirsin. Kaldı mı 29 senen? E çocukların sünneti, üniversitesi, kına gecesi, ev düzmesi derken iyice sona yaklaştın. Fazla mı gerçekçi oldu? Olur öyle. Ve işte düşünmen gereken o malum soru: 5 cümleyle özetini geçtiğimiz hayatın ne kadar uzun olabilir?

Zaten hayatta birçok problem var. Faturalar, kredi kartları, trafik, ailevi sorunlar, ilişkiler ve dahası. Her an kavgaya meyilli insanoğlu, sinirin stresin ağına düşmüş, nefes bile almakta zorlanıyor. Peki karşı karşıya geldiğin zor durumlarda ne yapmak gerekiyor? İşte tam burada barış ve iyilik elçisi Terazi, Güneş gibi hayatımıza doğuyor. Yolundan gitmemiz için sinyaller veriyor. Mevlana’nın tüm kapılarından geçmiş, kendi halinde hayatını sürüyor. Etliye sütlüye karışmıyor, herhangi bir olayın içine girdiğinde ara yolu bulmayı deniyor. Sorun yaratan insanlardan uzak duruyor, hayatın kavga etmek, tartışmalara girmek için çok ama çok kısa olduğunu her şeyden iyi biliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.