Terazi Burcunun “En Kötü” Özellikleri!

Sevgi kelebeğinin olanın zararı dokunmaz, onun olduğu yerde kimsenin başı ağrımaz diye düşünmeyin, iyilikten maraz doğabileceğini unutmayın diyor, Terazi’nin kötü özelliklerinden bahsetmek istiyoruz. Bakalım istemeden de olsa hangi özellikleri kötüler arasında yerini alır?

Birey Olamaz, Sevgilisiz Yapamaz!

Terazi’nin kendinden bahsetmesini isteseniz, kuvvetle muhtemel hayatındaki insanlardan bahsedecek, sevgilisini anlata anlata bitiremeyecektir. Sevgilisi olmadığı zaman yalnızlıkla boğuşan, tez elden bir sevgili yapmak için kolları sıvayan, bulduğu ilk aşk hikayesinin orta yerine oturup oradan kımıldamayan Terazi bireysel değil ilişkisel alanda yaşamayı bilir. Sosyal ilişkilerini sevgilisinden bağımsız geliştirmez, sohbetini sevgilisinin hikayeleri olmadan sürdürmez. Yanından yöresinden, çanta gibi kolundan, cüzdan gibi cebinden ayırmadığı sevgilisi olmadan Terazi su içmeye gitmez. Ötekinin sevgilisi, bunun aşkı, diğerinin ilişki yaşadığı kişisi olmaktan kendisi olamaz Terazi!

Huzuru Kaçmasın Diye Sesi Çıkmaz, Tarafını Belli Etmez!

Terazi “aman huzurumuz kaçmasın” temalı bir ömür sürer! Ancak bazen kaos olmayan yerde düzen kurulamaz, tartışmasız sulh sağlanmaz! Bunu da kimseler Terazi’ye anlatamaz. Her insan hata yapar ancak hatalar onarılmak ister! Var olan yanlışlar halının altına süpürülürse içler ferahlamış, temiz hava sahası sağlanmış olmaz! Terazi sorunları sürdürmez ama aynı zamanda çözmez! Elini eteğini çeker, tartışmanın olduğu yerden hızlı adımlarla alır başını gider! Uzlaşılar gibi fikir ayrılıklarının da son derece normal olduğu ilişkilerde tarafını belli etmeyen, haklıyı haksızdan ayırıp kendi dahil kimsenin hakkını savunmaya yanaşmayan Terazi sonunda dost değil, dış kapının mandalı olur! İşte her zaman her konuya aynı mesafede olmak da çevresindeki insanları bir hayli yonar, güven duygusu bir anda solar!

Sorumluluk Almaz, Kararsızlığından Durulmaz!

Üç maymunu oynamaya bayılan Terazi hiçbir sorumluluk yüklenmez! Sorumluluk dediysek hiçbir kararın öyle hayati önem taşıması da gerekmez. Sinemaya giderken ne giyeceğinden, acıktığında ne yiyeceğine ne düşünmesi gerektiğinden, sarf edeceği cümleye dek tümüyle kontrolün başkalarında olmasını ister! kendi arzularını yerine getirmek, kararlılıkla amaçlarını gerçekleştirmek gibi hırsları olmayan Terazi başlarda oldukça uyumlu tavrıyla herkes tarafından sevilse de sonraları yük olmaya başlar! Takdir edersiniz ki yetişkin ilişkileri karşılıklılık ilkesine dayanır, kimse bir başkasının sorumluluğunu tümüyle üstlenip yükünü artırmak istemez. Terazi bir süre sonra girdiği hayattan usulca çıkarılır, zira fazla yapışır kalır!

Haklı Haksız Ayırır, İş Mücadeleye Gelince Ağzını Kapatır!

Terazi isminden de anlaşıldığı üzere en dengeli burçtur. Her olayı iki yönlü değerlendirir, adalet duygusu oldukça gelişkindir. Ama gel gelelim sorun çıkmasın, aralar bozulmasın, gönüller kırılmasın diye düşünür, haksızın cezalandırılmasına yönelik hamlelerini saklar, barıştırmak için kolları sıvar! Bu sırada göz yumduğu kötülükler de döner dolaşır Terazi’yi bulur! Göz göre göre sessiz kaldığı kimi fenalıklar vaktinde yaşansa çözülecek küçücük sıkıntıları ayyuka çıkarır, Terazi toplumdan dışlanır! Her şeyin yolunda gitmesini, herkesin iyi olmasını dilemek de kötülüklere sırt dönerek olmaz, Terazi elini taşının altına koymaya başlamazsa, çok korktuğu yalnızlık onu bekler!

Bir Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.