Terazi Burçlarına Salon Dekorasyonu Önerileri

Estetiğe ve kaliteye önem veren Terazi burçları, ev dekorasyonu konusunda da incelikle seçim yapar. Abartıya ve şatafata kaçmaksızın klasik veya modern stilde evini dekore etmeye çalışır. Terazi burçları, kendilerine iki ayrı tarza ilişkin vereceğimiz tüyolarla içlerine sinecek bir salon dekorasyonu oluşturabilirler.

Klasik stil salon

Her ne kadar günümüzde çok fazla rastlanmasa da antika ve klasik eşyalara hala büyük ilgi duyan kişiler var. Evlerinde eski döneme ait eşyaların yanı sıra yeni üretim klasik stilli ürünler de görmek mümkün. Estetik anlayışı oldukça gelişmiş olan Terazi burçlarının da zevkine hitap eden çok sayda klasik eşya bulunuyor. Aynı zamanda tarihe ilgi duyanların da tercih ettiği bu stil, insanlarda geçmişin atmosferinde yaşıyormuşçasına büyüleyici hisler yaratıyor.

Eğer bir Terazi olarak, vintage stil bir salon tasarlayacaksanız deri veya oymalı koltuklar yaptırabilirsiniz. Daha çok koyu renklerden oluşan bu koltukların ortasına yuvarlak bir sehpa ve sehpanın üzerine içinde çiçekler olan bir vazo yerleştirebilirsiniz. Koltuk ve sehpayla aynı renkte yuvarlak yemek masasının etrafına tamamen ahşap sandalyeler dizilebilir. Masanın üstüne iliştirilecek küçük dantel bir örtü ve büyükçe bir vazo salonun şıklığını tamamlayacaktır. Salonda yeri geniş olanlar masanın kenarına konsol takımı da koyarsa evin klasik özelliği daha da artar.

Nostaljik evlerin olmazsa olmazı şöminelerdir. Kiremitlerle dekore edilecek şöminenizin altına odunları yerleştirin. Tepesine süs eşyaları, biblolar veya şamdanlar dizerseniz oldukça şık durur. Eski stil şamdanlar evin nostaljik görünümünü daha da artırır. Kış aylarında şöminenin etrafında sıcak çaylarınızı içmek oldukça keyifli olacaktır. Yan tarafına da yılbaşı ağacınızı koyarak iki eşyayı birbiriyle bütünleştirebilirsiniz.

Gelelim odanın tamamlayıcı dekorasyon eşyalarına. Terazi burçlarının bu konuda çok hassas ve büyük zevk sahibi olduğu bilinen bir gerçek. Örneğin odanın bir köşesine pikap veya gramofon yerleştirebilirsiniz. Bu eşyaları internetten kolayca temin etmeniz mümkün. Avizeleri tavandan aşağı doğru sarkan klasik modellerden seçebilirsiniz. Üzerinde çok fazla ampul olan bu avizeler klasik stil dekorasyonun olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Sıra geldi perdelere. Koltuk takımıyla aynı renkte önereceğimiz perdeler için kadife kumaşlar alın. Bu kumaşlar nostaljik salonların ruhunu yansıtmakta çok başarılıdır. Tül parçaları sade, krem rengi tonlarda seçmeniz yerinde olur.

Bundan sonraki aşamada tablolarınızı seçebilirsiniz. Klasik stil bir eve yine klasik dönem tabloları asmanız yerinde olacaktır. Mesela Van Eyck, Rembrandt, Johannes Vermeer gibi ressamların eşsiz tablolarını duvarınıza asarak dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Kilimler de dekorasyonunuza farklı bir boyut kazandırabilir. Türkiye kilimler için eşsiz bir anavatan özelliği taşıyor. Yüzyıllardır ortaya çıkarılan Anadolu motifli kilimler, antika ve klasik stil oturma odaları için çok sayıda alternatif içeriyor. Birbirinden güzel çiçekli, desenli otantik kilimler salonunuza eşsiz bir hava katacak. Tüm bu önerileri uyguladığınızda büyüleyici atmosferiyle odanızdan hiç çıkmak istemeyeceksiniz.

Modern çizgili salon

Modern stil, günümüzde en yaygın kullanılan dekorasyon stilini oluşturuyor. Yeniliklere açık olan Terazi burçlarının zevkine de tam olarak hitap ediyor. Her konuda bir denge unsuru arayan bu burç, salon dekorasyonunda ne çok abartılı detaylara ne fazla sadeliğe ne de aşırı bohemliğe yer verir. Onun için önemli olan göze hitap eden, lüks ve kaliteli ürünleri kullanmaktır. O halde işe koyulalım. Bu tarz oturma odalarında spor oturma gruplarına veya köşeli koltuklara yönelmelisiniz. Daha çok açık tonlardan oluşan bu koltuklar çok sayıda renk alternatifi içermektedir. Ürüne kendi yastıklarının yanı sıra canlı renklerden oluşan farklı yastıklar da eklediğinizde odanın havası değişecektir. Koltuklar çok renkli tonlarda ise halıları ve perdeleri bej, krem, beyaz gibi sade renklerden seçmelisiniz. Böylelikle renk kalabalığı gözü yormaz.

Orta sehpayı, yemek masasını ve TV ünitesini aynı renk ahşaplardan seçerseniz eşyalar daha uyumlu görünür. Bu ürünleri mümkün olduğunca açık renklerden seçmeye çalışın çünkü koyu renkler hem eski görünür hem de odaya kasvetli bir görünüm verir. Ayrıca açık tonlar genelde daha modern durur. Orta sehpanın üzerine bir adet süs eşyası veya mum koyabilirsiniz. TV ünitesinin etrafına çok fazla süs eşyası dizilmesi dekorasyonda çok doğru bir tercih değildir. Buraya birbirinden alakasız ve tamamını kaplayacak sayıda eşya yerleştirdiğinizde estetik görünmeyecektir. TV ünitesini ne kadar sade dekore ederseniz o kadar şık görünür. Yemek masasınız üzerine masanın tamamını kaplamayacak şekilde dikdörtgen bir örtü ve tasarım mumlar koyarsanız klasik vazo ve çiçekten daha trend duracaktır. Modern yemek masalarının olmazsa olmazı ise neredeyse sofraya kadar uzanan avizelerdir. Birbirinden farklı güzel tasarımlar içeren bu avizeler için küçük bir araştırmayla çok fazla alternatif bulabilirsiniz. Yemek masasının karşısındaki duvara dilerseniz küçük bir ayna taktırabilir, bu sayede mekânda derinlik algısı oluşturabilirsiniz. Masanın bir ucuna ya da iki koltuğun arasına süs amaçlı köşe lambası yerleştirebilirsiniz.

Bazı kişiler salona kitaplık yerleştirmeyi tercih ediyor. Açık kitaplıklar çok fazla tozlandığı ve o tozu en ufak bir esintide eve saçtığı için kapaklı kitaplıkları tavsiye ediyoruz. Ayrıca dağınık görüntüden haz etmeyen Terazi burçlarına kapalı kitaplıkların daha derli toplu göründüğünü hatırlatmak isteriz. Oturma odanızda şömineye yer vermek isterseniz çok sayıda modern dizaynlı ürünler bulabilirsiniz. Bunlar bazen kiremitle döşendiği gibi bazen de mermer veya taştan yapılabiliyor.

Oturma odanızın dekorasyonunu tamamlamak için en az iki tablo asmanızı tavsiye ederiz. Modern çizgili bir salon hazırladığınız için duvarlarınızı da modern sanat tablolarıyla süslemelisiniz. Kübist akımın öncülerinden başta Picasso olmak üzere Manet, Klimt, Van Gogh gibi ressamların tablolarını seçebilirsiniz. Gelelim zemine, yani halılara. Modern evlerde zeminin tamamını kaplamayan küçük ve orta boy halılar makbuldür. Renk olarak çok koyu olmamakla birlikte desen açısından abartıya kaçmayan sade ürünler seçmelisiniz. Terazi burçlarının mükemmel zevki, önerilerimizle birleştiğinde ortaya son derece estetik bir salon dekorasyonu çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.