Teknolojide Dünyadaki En Etkili İnsanlar ve Burçları!

Bundan 15 yıl öncesine kadar en güçlü ve en etkili insanlar listelerini genelde siyasiler dolduruyordu. Bilişim çağının gelişmesiyle birlikte milyonlarca insana ulaşan internet sayesinde roller değişmeye başladı. Teknolojiye yön vererek büyük servetlere ulaşan bilişim zenginleri ortaya çıktı. Günümüzde bu tarz listelerde artık siyasilerin yanı sıra yazılım dehası isimler de öne çıkıyor. Gittikleri ülkelerde, katıldıkları konferanslarda star edasıyla ağırlanıyorlar. Genç girişimcilere ilhan kaynağı olan bu kişilerin başarılarında burçlarının da payı oluyor. İnternet odaklı firmalarıyla teknolojide en etkili kişilere dönüşen bu girişimcileri tanıyalım.

Larry Page (Koç)

İnternet deyince akla muhtemelen ilk gelen site Google’dır. Browser olmanın ötesinde çok sayıda iştirakı olan site bugün dev bir teknoloji markasına dönüşmüş durumda. Şirketin kurucularından Larry Page de Koç burcu olarak bu başarıda büyük pay sahibi olmanın gururunu yaşıyordur. Page, yazılım alanında akademisyen olan anne babanın çocuğu olarak ABD’de dünyaya gelmişti. Michigan Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliğinden mezun olduktan sonra Stanford Üniversitesi‘nde doktoraya başladı. 1996 yılında BackRub adlı arama motorunun ardından 1998’de Google’ı kurdular. Alanında zirveye oturan site ilerleyen yıllarda firmalar için arama ağı, görüntülü reklam modelleri geliştirdi.  Larry Page Koç burcunun girişkenliği, yenilikçi ruhu ve hırsıyla internet devi bir firma yarattı. Farklı alanlarda girişimler için çalışmalarını sürdürüyor.

Bill Gates (Akrep)

Microsoft’un yaratıcılarından biri olarak öne çıkan ünlü iş adamı dünyanın en zengin insanları arasında yer almayı sürdürüyor. Akrep burcunun azmiyle bugünkü başarısına ulaşan Bill Gates’in çocukluk yıllarından beri bilişime ilgisi vardı. Özel bir kursta aldığı eğitim sonrası daha 13 yaşındayken ilk programını yazmaya başlamıştı. 17 yaşındayken arkadaşıyla birlikte ilk şirketini kurmuştu. 1972’de Harvard Üniversitesi’nde hukuk eğitimi almaya başlasa da üçüncü sınıfta okulu bıraktı. Geliştirdiği yazılımları büyüterek 1975’te Microsoft’u kurdu. 1979’da 13 kişilik ekibiyle 3 milyon dolarlık gişe yapmıştı. Bilişim gibi karmaşık bir alanda zirveye çıkmak, detayları çözmeye hevesli Akrep burçları için şaşırtıcı bir sonuç değildir. Şirket Apple da dahil çok sayıda büyük müşteriler kazandı. Su grubunun duygusallığıyla “Bill and Melinda Gates” vakfını kuran ünlü iş adamı, bu kurum vasıtasıyla yoksul insanlara yardım ediyor.

Jeff Bezos (Oğlak)

E-ticaret devi Amazon’un kurucusu olan ünlü iş insanı, 1995 yılında kurduğu sitenin dev bir markaya dönüşmesiyle bugünkü başarısına ulaştı. Oğlak burcunun eğitim hırsıyla okul hayatında başarılı bir öğrenci oldu. Üstün yetenekliler lisesini birincilikle bitirmişti. Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’ni de birincilikle tamamladı. Burcunun disiplini ve kıvrak zekasıyla iyi bir kariyer yaptı. Fitel firmasında yönetici yardımcılığının ardından sırayla Bankers Trust Company ve D.E Shaw Hedge Fon şirketlerine girdi. E-ticaret amaçlı kitap satışı üzerine bir site kurma önerisi reddedilince istifa etti. 1995 yılında kurduğu Amazon ile internetin en tanınmış markasını hayata geçirmiş oldu. Yakın zamanda Türkiye ofisi de açılan şirketin yükselen ivmesiyle birlikte Jeff Bezos da en etkili insanlar arasında yer alıyor.

Mark Zuckerberg (Boğa)

Milyonlarca insanın kullandığı Facebook ilk büyük sosyal medya kanalı olarak öne çıkıyor. Sitenin genç kurucusu Mark Zuckerberg, yıllardır en etkili insanlar listesinden düşmüyor. 10 yaşındayken ilk yazılımını hazırlayan bilişim dehası, Harvard Üniversitesi’ne girmişti. Boğa burcu olan Zuckerberg, başarılı bir öğrenciydi. Okuldaki öğrencilere yönelik bir arkadaşlık sitesi kurmak için üniversitenin veri tabanını hackleyince disipline verildi. 2004’te okulu bırakarak Harvard öğrencilerini buluşturmaya yönelik Facebook’u kurdu. 1,5 yıl sonra tüm ABD’ye yayılan site büyük yatırımcıların dikkatini çekti ve Zuckerberg sitenin hisselerinin bir kısmını sattı. Mesleğinde yorucu olmayan işleri seven bir Boğa burcu olarak rahat ve hızlı bir kariyeri oldu. 25 milyarı aşan malvarlığıyla dünyanın en varlıklı girişimcileri arasında bulunuyor. Ünlü girişimci en son Facebook kullanıcılarının bilgilerini sattığı için ifade vermişti.

Tim Cook (Akrep)

Dünyanın en büyük şirketi olarak gösterilen Apple, bünyesinde çalışan üst düzey yöneticilere de popülarite kazandırıyor. Apple’ın ünlü CEO’su Steve Jobs’un erken vefatı öncesi koltuğunu Tim Cook’a devretmişti. Halen şirketin başında bulunan Cook, Akrep burcu iş insanları arasında bulunuyor. Auburn Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra burcunun hırsıyla iyi bir kariyer yapmıştı. Integrated Electronics şirketinde şef operasyon sorumlusu olarak çalıştıktan sonra Compaq şirketinde görev aldı. 12 sene sonra girdiği IBM’de Kuzey Amerika Lojistiği direktörlüğü yaptı. Buradaki başarısı Steve Jobs’un ve Apple’in dikkatinden kaçmadı ve transfer teklifi aldı. 1998 yılında girdiği Apple’da çalışmayı sürdürüyor. Şirketin her yeni akıllı cihazları tanıtımı öncesi gözler Tim Cook’a çevriliyor ve uzun bir süre de öyle devam edecek gibi görünüyor.

Jack Ma (Başak)

Çin’in en zengin kişisi olarak bilinen ünlü iş adamının yukarıdaki isimlerden çok daha farklı bir zirveye çıkış hikayesi var. Bugünkü servetine ulaşana kadar kariyerinde defalarca reddedilmiş ama umudunu yitirmemişti. Başak burcu olmanın çalışkanlığı ve titizliğiyle çabalamaya devam etti. Okul yaşamında defalarca sınıfta kalmış, üniversiteye birkaç sene hazırlandıktan sonra girebilmişti. Eğitimi sonrası iş arayışları başarısız olmuş ve başvurduğu her şirketten yetersizliği gerekçesiyle ret cevabı almıştı. 1995’te Amerika’ya gittiğinde internet yeni yeni duyulmaya başlamıştı. Orada ilk kez girdiği interneti kendi ülkesine taşımaya karar verdi. Geri döndüğünde arkadaşlarını internet üzerinden ticaret yapmaya ikna etti. Sonrasında evinde Alibaba.com’u kurdu. Başlarda hiç para kazanamasa da zamanla işini büyüttü. Şirketi giderek büyüyerek Çin sınırlarını aştı. Bugün dünya çapında bir e-ticaret firması boyutuna ulaştı. Jack Ma milyar dolarlık servetine rağmen Başak burcunun mütevazı ruhunu yansıtıyor. JackMa Foundation adıyla kurduğu yardım vakfına 2,4 milyar dolar bağışta bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.